Erken gebelik belirtileri nelerdir?

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsunuz ama ilk belirtilerin ne olduğunuz merak ediyorsunuz. Erken gebelik belirtileri ile bunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Kadınların bazıları hamilelikte uzun bir zaman zarfında hiçbir hamilelik belirtisi yaşamayabilir ya da yaşadığı bazı belirtileri, adet dönemi belirtileriyle karıştırmış olabilir. Bununla birlikte bu belirtileri yaşamıyor olmak hamile olmamak anlamında yorumlanmamalıdır. Tüm bunların yanı sıra görülen belirtilerden birine veya daha fazlasına sahip olmak kesin bir hamilelik varsayımı için yeterli ölçüt değildir. Bayanlarda görülen erken gebelik belirtileri, genel olarak muhtemel bir doğumun habercisidir.

Birçok kadın adayı hamile olduğunun farkına varana kadar çeşitli korunma yöntemlerine başvurduğu ve doğum kontrol hapı kullanımına devam ettiğinden ötürü telaşa kapılır. Fakat bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar bu telaşın yersiz olduğunu gözler önüne sermektedir.

Erken gebelik belirtileri nelerdir!

Erken gebelik belirtileri nelerdir? Hamilelik belirtileri nelerdir?
Erken gebelik belirtileri nelerdir? Hamilelik belirtileri nelerdir?

Günümüz şartlarında elbet ki hamileliğin tespiti için en kestirme yol hamilelik testidir. Bunu yanı sıra adet gecikmesi meydana gelmeden hamileliğin gerçekleşmeyeceği aşikârdır. Çok sık rastlanmasa da bazı kadınlar âdet görmüş olsa bile kanama normal adet düzenindeki gün kadar yoğun olarak gelmez, yani kesintilere uğrar. Normal bir zamanlamada 28 ya da 35 (4-5 hafta) gün içinde kendini göstermeye başlayan belirtiler, erken gebelikle beraber nerdeyse yarıya düşerek 7 veya 14 günde (1-2 hafta)  kendisini gösterir. Bu süre içerisinde bebek yaklaşık 30 günlük olabilir.

Bazı bayanlarda erken gebelik belirtileri nedeniyle kramplı ağrılar, leke kadar görülen ufak kanamalar, baş ağrısı, baş dönmesi olabilir. Hatta bazen bu durum bayılmalara kadar gidebilir. Duyulardaki ve hormonlardaki değişimle her türlü kokuya, fazlasıyla hassasiyet hissedilebilir. Bununla beraber tiksinme ve aşerme çok sık görülen erken hamilelik belirtilerindendir. Sabahın ilk saatlerinden uykudan uyanıldığında mide bulantısı ve kusma olur, bu da bünyeyi zayıflatıp halsizliğe neden olur, vücut daima uyumak ister. Bel kısmında hafif sayılabilecek derecede ağrıları oluşması normaldir, bazı bayanlar düşük riskinden dolayı bundan korkar ama ortada yanlış giden bir durum yoktur.

Hamile olduğunu nasıl anlarsın?

Hamile olduğunu nasıl anlarsın?
Hamile olduğunu nasıl anlarsın?

Bu tür hamileliklerde en sık karşılaşılan belirti göğüslerde oluşmaktadır. Göğüs uçlarını çevreleyen bölgede bulunan kahverengi halka, eskisine göre renk değiştirerek koyulaşır. Aynı zamanda göğüslerde şişkinlik ya da büyüme görülebilir. Tabi ki yaşanan bu durum kişiden kişiye ve vücuttan vücuda göre farklılık gösterebilir. Bunlarla beraber rengi değişen ve koyulaşan diğer bir bölge ise göbek çevresi ve koltuk altındaki renklerde meydana gelir. Buralarında rengi orijinal ten rengine daha çok koyulaşır ve erken gebeliğin anlaşılmasında bizlere yol gösterir. Bazı kadınlarda ise yüz bölgesinde lekelenmeler oluşmaya başlar. Bu lekelenme özellikle alın bölgesi ve yanak bölgesinde meydana gelir. Bu halk arasında kadınların en çok şikâyet ettiği durumların başında ciltte oluşan lekenmeler gelmektedir.

En son olarak da iç çamaşırınızda karşınıza çıkabilecek akıntılar vardır. Bu tür akıntılar genellikle kokusuz, renksiz, yoğun ve yumurta akı kıvamına olan, vajinal akıntılardır. Akıntılarda yaşanan bu artışta erken gebelik belirtileri arasında yerini alır.

Yukarıda saydıklarımız dışında da bazı kadınlar, hiçbir hamilelik belirtisi yaşamayarak da rahat bir biçimde ilk dönemi geçirebilmektedir. Bedenimiz nadir de olsa bu belirtileri bazen hamile olmadan da gösterebiliyor. Adet kanamanız bitmeden bu saydığımız belirtileri vücut içinde tespit etmiş olsanız bile, hamile kaldığınızdan yüzde yüz emin olmamalısınız.

Hamilelikte bütün bu belirtilerin meydana gelmesi sürekli olarak düzenli bir biçimde devam eden adet kanamanız kesildikten itibaren tahmini bir varsayım olarak 4 ya da 5 hafta sonrasında görülmeye başlanır. Ayrıca gebe kalınması için yumurtlama döneminin önceden bilinmesi faydalı olacaktır. Eğer ki âdetiniz geciktiyse ve bu belirtiler başladıysa eczanelerden temin edebileceğiniz gebelik testleriyle ya da daha net bir sonuç için doktorunuza başvurup idrar ve ya kan tahlili isteyebilirsiniz.

Ayrıca hamilelik süresince sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz;

Erken gebelik belirtileri nelerdir?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası