Cilt yaşlanması neden olur! 10 yanlış cilt bakım rutini

Daha Yaşlı Görünmeyi Engellemek İçin Kaçınılması Gereken 10 Şey Peki Cilt yaşlanması neden olur! Sağlıklı bir cilt için bu ipuçlarını izleyin

Kışın cildimiz soğuk havaya maruz kalınca normalden daha da hassas bir hal alır ve aslında bazen cildimize iyilik yaptığımızı sanarken tam tersine kötülük de yapabiliyoruz. Peki Cilt yaşlanması neden olur!

İşte belki bildiğimiz ama ihmal ettiğimiz ya da bilmediğimiz o Cilt yaşlanması için 10 yanlışa göz atalım.

Cilt yaşlanması önlemek! Geceleri Yüzünüzü Doğru Yıkamamak

Yüzünüzü gece düzgün yıkamamak, gözeneklerinizdeki kalıntıları hapsedebilir ve bu da diğer ürünlerin işini yapmasını engeller.

Kulağa yeterince basit geliyor, ancak gerçek şu ki, çoğu insan yatmadan önce yüzlerini iyice yıkamıyor.

Her kir, yağ, makyaj, güneş kremi ve silikon bazlı ürünlerin izlerinden kurtulmak için genellikle bir kez temizlik yapmak yeterli değildir. Bu kalıntı cilt yüzeyinde kaldığında, tıkanmış gözeneklere, çatlaklara ve dehidrasyona neden olabilir ve ayrıca rutininizdeki diğer ürünlerin işlerini yapmasını engeller.

Tek başına uygun gece temizliği cildinizi önemli ölçüde iyileştirebilir!

  • Çift temizlik yapın: Önce makyaj temizleyici bir ürün kullanın, ardından cildinizi gerçekten temizlemek için nazik bir yüz yıkayın. Misel suları, yağları ve balzamları makyajı kırmak için en iyi seçeneğinizdir. İkinci temizleyiciniz bir jel, köpük veya krem ​​olabilir – sadece sülfat içermediğinden emin olun.
  • Sıcak bez temizlemeyi deneyin: İki adımı kaldıramıyorsanız, buharda pişirme / silme işlemini birkaç kez tekrarladığınız sürece, hindistancevizi yağı ve ılık, ıslak bir bezin kendi başlarına oldukça etkili olduğunu gördüm. Kuru cilde biraz yağ masajı yapın ve ardından buharlı ıslak bezi yüzünüze 10 saniyeye kadar sürün. Ardından, bezi kullanarak yağı, kiri, makyajı vb. Nazikçe silin. Durulayın ve en çok dört kez tekrarlayın. Her gece temiz bir bez kullandığınızdan emin olun!
  • Yüz mendillerine güvenmeyin: Temizleme bezleri iyi temizlemez ancak kesinlikle hiç yıkamamaktan daha iyidir. Sadece onları alışkanlık haline getirmeyin.

Cilt yaşlanması engellemek için Fazla Peeling Yapmayın!

Daha pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için cildimize peeling ürünleriyle sık sık temizlemek aslında cildi güzelleştireceğine incitiyor. Cildi arındırmak niyetiyle fazla zorlamak, nem bariyerine zarar verir ve cildin nem oranının düşmesine, pullanmaya ve bazı ciltlerde de renk farklılıklarına yani lekelere neden olabilir. Kullandığınız temizlik ürünleri de mutlaka ki bir dermatolog tavsiyesi ile tercih ettiğiniz ürünler olmalı ve kullanım şekli de cilt yapısına göre karar verilmeli.

Çok Fazla Makyaj Yapmak

Kozmetikler ve makyaj, bu kırışıklıkları kapatmak için iyi bir seçenek gibi görünebilir. Fakat gerçekte bu, yaşlanmayı hızlandırırken kırışıklıklara daha fazla dikkat çekebilir. Daha yaşlı görünmekten kaçınmak için makyaj hızlı bir düzeltme sağlayabilir. Ancak gözenekleri tıkayabilir ve bazen cildinizi gerekli besin ve nemden yoksun bırakabilir. Konu makyaj ve yaşlanma karşıtı olduğunda daha az cilt ürünü kullanmak bazen daha fazladır

Sigara İçilen Ortamlardan Uzak Durun!

Cilt yaşlanması; Sigara içilen ortamlarda sigara dumanına maruz kalmak aslında sigara içmekten daha bile tehlikeli olabiliyor. Normal sigara içimindense sigara dumanını solumak sigaranın içerdiği nikotin, katran gibi maddelere daha fazla maruz kalmaya neden oluyor. Sigara dumanı cilt sıkılığını koruyan kolajene zarar veren enzimlerin üretimine neden olur ve bu da ciltte gözle görülür halde kırışıklıklara ve gözeneklerin tıkanmasına yol açar.

Sabahları Yüzünüzü Mutlaka Temizleyin!

Sadece akşamları makyajınızı çıkarmak yetmiyor. Gece cildinizi temizleseniz bile uykuda cilt kendini yenilemeye çalışırken sebum üretimi ile ciltte yağlı bir tabakanın oluşmasına neden olabiliyor. Gündüz yüzümüzü temizlemek için gerekli olan bir neden de gece cilde sürülen kremlerin içerdiği asitlerin ve retinol gibi maddelerin gün ışığı ile cilde rahatsızlık verebilecek olması. Dolayısı ile sabah cildi bu kremlerden ve gece oluşan yağlı tabakadan arındırarak güne başlamak en doğrusu.

Güneş Kremleri Yanlızca Yaz İçin Değildir!

Kışın güneş kremi tüketimi ülkemizde hiç yaygın değil. Burada ihmalkarlık devreye giriyor. Her ne kadar kış mevsiminde güneş ışığına yazın olduğundan daha az maruz kalsak ya da güneşi daha az belirgin şekilde görsek de bu güneşin yaydığı UV ışınlarının yaşlandırıcı etkisini azaltmıyor.

Unutmayın kış da olsa güneş hala yukarıda! En dikkat etmemiz gereken UVA ışınları bulutlarıdan, camlardan geçerek cildinize ulaşmaya devam ediyor. Yazın olduğu kadar etkili olmasa da cildinizi erken yaşlanmadan ve kanserden korumak istiyorsanız ve özellikle de hassas ve beyaz bir tene sahipseniz mutlaka dışarı çıkarken makyajınızın altına da olsa koruyucu faktörlü güneş kremlerinden kullanmalısınız.

Sık yapılan birçok yaşlanma hatası arasında, güneş kremini doğru şekilde kullanmamak en yaygın olanıdır. Elbette yeterince sık güneş koruyucu kullanmamak cildinizin daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir. Ancak aynı zamanda, daha yaşlı görünmekten kaçınmak için bu ürünlere aşırı güvenmek de sık sık yapılan bir hatadır. Güneş kremi bir zorunluluk olsa da, geniş kenarlı şapkalar ve giysiler de uzun süre güneşte kaldığınızda önemlidir

Gözlerini Korumamak

Bazıları için yaşlanmayı geciktiren göz kremlerinden yararlanamamak yaşlanma hatasıdır. Göz kremleri kırışıklıkları azaltmaya ve cildi nemlendirmeye yardımcı olabilir. Ancak gözlerinize dikkat etmek aynı zamanda güneş gözlüğü takmak anlamına da gelir. Güneş cildinizin daha yaşlı görünmesine neden olabileceği gibi, göz çevresinde de hızlı yaşlanmaya neden olabilir. Aşırı güneş aynı zamanda katarakt ve diğer göz hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

Dudaklarınız Büzmeyin!

Biz kadınlar ruj sürerken, konuşurken, şişeden bir şeyler içerken, öpücük yollarken türlü türlü sebeplerle dudaklarımızı büzeriz. Özellikle sigara içenlerde dudak hareketlerinden dolayı dudağın üzerinde çizgiler oluşur. Tıpkı göz kısmak gibi devamlı tekrar ettiğimiz mimikler cildin elastin fiberlerini ve kolajeni azaltabiliyor. Bu da Cilt yaşlanması ve kırışıklıklara neden oluyor.

Cilt yaşlanması, Yaşlanma karşıtı cilt bakımı rejimimiz söz konusu olduğunda en iyi niyetimiz olabilir. Ancak bu genç ışıltıyı geri kazanmaya gelince, ayrıntılar her şeydir. Yaşlanmayı geciktiren bu 10 cilt bakımı püf noktası genellikle göz ardı edilir ve erken ince çizgilerin ve kırışıklıkların veya sarkan cildin arkasındaki gerçek suçlu olabilirler. Merak etmeyin, bu ipuçlarıyla sizi doğru yola geri götüreceğiz!

1. Sans Güneş Kremi

Hiperpigmentasyon, erken kırışıklıklar ve sert cilt, aşırı güneşe maruz kalmanın klasik belirtileridir. Güneş kremi kullanmadan gitmek, cildi hava şartlarından bağımsız olarak yıl boyunca güneş ışınlarının kurutucu ve zararlı etkilerine maruz bırakır. Bu nedenle Cilt yaşlanması, soğuk aylarda bile her zaman güneş kremi sürmek önemlidir . Yine de herhangi bir güneş kremi seçmeyin. Çinko içeren mineral güneş kremleri veya güneşten koruyucu kremler en iyi sonuçları verecektir ve sık sık tekrar uygulamayı unutmayın!

2. Gün İçinde Yıkanmamak…

Daha önce de söyledik ve tekrar söyleyeceğiz – yatmadan önce tüm makyajınızı kaldırın! Aslında, yüzünüzü dışarıda geçirdiğiniz bir günün ardından ne kadar erken temizlerseniz o kadar iyidir. Kirlilik, cildin maruz kaldığı her yerde serbest radikalleri cilt yüzeyine kolayca yerleştirebilir. Serbest radikaller vücudun doğal kollajen ve elastin üretimini bozar, bu nedenle bu serbest radikalleri yanımıza almak ince çizgilere ve erken kırışıklıklara katkıda bulunabilir. Makyajı bırakmak gözeneklerini tıkar ve cildin günden sonra iyileşmesini imkansız hale getirir, bu yüzden hepsini yıkadığından emin ol.

3.… Ve Geceyi Yıkamayı Unutmak

Doğru temizlik tamamen denge ile ilgilidir. Aşırı temizlik cildin doğal dengesini bozabilirken sabah temizliğini atlamamak önemlidir. Cilt, bir gün önce karşılaştığı tüm kirleri bir gecede temizler ve eski haline getirir. Sabah temizlik rutinini ihmal etmek, cildin yüzeyinde birikme anlamına gelir, bu da erken yaşlanmaya ve donuk bir cilde yol açar.

4. Gün İçinde Makyaj Rötuşu

Bahsettiğimiz kirleticileri hatırlıyor musunuz? Gün boyunca fondöten, kapatıcı veya pudra gibi makyajlara rötuş yapmak, aslında bu kirleticileri gözeneklerin içine itebilir, bu da lekelere ve daha derin hasara yol açabilir – özellikle geceleri temizlenmezse. Makyajın erimesini veya aşırı parlaklığı önlemek için, yaz sıcağına dayanabilecek bir fondöten seçin veya matlaştırıcı bir formül uygulayın ve gün ortası rötuş ihtiyacını ortadan kaldırın.

5. Kirliliği Görmezden Gelmek

Yeterince vurgulayamayız: kirlilik cilt için bir kabustur. Düzenli temizlik ve gün ortası makyaj uygulamalarının kesilmesi yardımcı olacaktır, ancak serbest radikal hasarını gerçekten önlemek için antioksidan açısından zengin serumlar veya nemlendiriciler kullanın. Bunlar, serbest radikallerin etkilerini etkisiz hale getirmeye ve cildin gençlik ışıltısını temizleme zamanına kadar korumaya yardımcı olur.

6. Rutininizi Değiştirme

Bu yeni yaşlanma karşıtı nemlendiriciyi kullanmak ve anında sonuç görmemek sinir bozucu olsa da, sabır çok önemlidir. Cildin doğal döngüsü 30 gündür, bu nedenle yeni cilt hücreleri oluştuğunda etkilerini görmek için en az altı hafta yeni ürünler kullanın. Yaşlanma karşıtı bir ürünse, cildin doğal kollajen ve elastin döngüleri üzerinde sihrini uygulamaya başlaması için dört ay verin.

7. Uykuyu asla atlamayın

Vücudunuzun geri kalanı kadar cildinizin de dinlenmeye ihtiyacı var. Yatma vaktinizi kesmek, stres hormonlarının artmasına, donuk bir ten rengine, kırılmalara ve hatta cildin susuz kalmasına neden olarak erken ince çizgiler ve kırışıklıklara neden olabilir. Güzellik uykusu gerçektir, bu yüzden cilde ihtiyacı olan dinlenmeyi verin.

8. Çok Fazla Şeker

Aşırı şeker cildinizde pek tatlı değildir ve bu sadece şekerli hamur işleri veya şekerli içeceklerin ötesine geçer (evet, sabah latteleriniz bile). Ekmekler, çorbalar ve soslar gibi paketlenmiş gıdalar da kollajen ve elastin üretimini engelleyen enzimler üreten rafine şeker içerir. Ara sıra hoşgörüler dünyanın sonu değildir, ancak yüksek şeker alımı erken ince çizgilere, kırışıklıklara veya sarkık cilde katkıda bulunacaktır. Günlük şeker alımınızı 30 gram veya daha azıyla sınırladığınızdan emin olun.

9. Diğer İki “Yüzü” İhmal Etmek

Şaşırtıcı gelebilir, ancak dermatologlara göre gerçek yüzümüz vücuttaki üç “yüzden” sadece biridir. Ellerin yanı sıra boyun ve dekolte bölgesi de genellikle yüz gibi tüm yaygın yaşlanma unsurlarına maruz kalır. Cilt yaşlanması, Erken yaşlanmayı önlemek için boyun ve dekolte bölgesi yüz ile aynı temizlik ve cilt bakımı rutinine tabi tutulmalıdır. Ellerinizi kirleticilerden ve UV maruziyetinden korumak için antioksidanlar ve SPF içeren düzenli nemlendirici kremlerle tedavi edilmelidir.

10. Sıcağı Sevmek

Isı genellikle güneşe maruz kalmayla el ele giderken, ısı ve nem kendi başlarına yaşlanma belirtilerine katkıda bulunabilir. Saunalardan, jakuzilerden veya duşlardan gelen ısı ve nem, doğal kollajen ve elastin üretimini engelleyen bir enzim üretimini teşvik edebilir. Bu, cildin erken aşırı kırışmasına neden olan bir durum olan güneş elastozuna neden olabilir. Isıya bağlı hasarı önlemek için, temizlik sırasında soğuk ve ılık su kullanın ve saunalarda veya diğer sıcak ortamlarda geçirilen süreyi sınırlayın.

Mevcut Hasarın Görünüşü Nasıl En Aza İndirilir

Daha fazla hasarı önlemek için bu yaygın cilt bakımı hatalarını düzeltmenin ötesinde, halihazırda oluşmuş olan ince çizgileri ve kırışıklıkları tersine çevirmek için ne yapılabilir?

Yaşlanma önleyici serumlar veya kremler yardımcı olacaktır, ancak radyo frekansı (RF) yaşlanma karşıtı tedaviler  , sarkan cildi sıkılaştırırken ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirerek ek bir destek sunabilir. Tüm cilt tonları için güvenli olan bu cerrahi olmayan seçenek, yüzeyin altındaki cildin daha derin katmanını ısıtmak için RF teknolojisini kullanır ve kolajen üretiminin artmasına yardımcı olarak daha pürüzsüz, daha sıkı görünen bir cilde yol açar.

Cilt kuruluğu kış aylarında nasıl önlenir?

Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası