Yüz şekline uygun gözlük seçimi nasıl yapılmalı?

Yüz şeklinize en uygun gözlükleri mi arıyorsunuz? İşte yüz şekline uygun gözlük seçimi için mükemmel çerçeveyi bulmanıza yardımcı olacak bir kılavuz.

Neden bazı gözlükler optik mağazasında sergilenirken çekici görünse de, denediğinizde o kadar harika görünmüyor? Yüz Şekline Uygun Gözlük mü arıyorsunuz, yuvarlak , oval veya kare şekilli bir yüzünüz olsun, orada tam size göre yapılmış bir çift var!

Yüz şekliniz için çerçeveler yanlış stil olabilir. Yüz şekliniz, belirli bir gözlük türünün size iyi gelip gelmeyeceği konusunda önemli bir rol oynar.

Yüz şeklim nedir?

Çoğu insanın gözlüklerini yaklaşık 3 yılda bir değiştirdiğini biliyor muydunuz ? Yeni gözlük alma zamanı geldiğinde, şekli doğru aldığınızdan emin olmak istersiniz! Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda gözlük varken, size en uygun olanı bilmek, benzersiz yüz hatlarınızı ortaya çıkarmanıza gerçekten yardımcı olabilir.

Yüz şeklinizi ve hangi gözlük stilinin size en çok yakışacağını belirlemek için saçınızı yüzünüzden çekin ve doğrudan aynaya bakın. Yüzünüzün ve başınızın genel şekline ve hatlarına yakından bakın.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullanılsa da, ünlü gözlük markaları tarafından tasarlanan birbirinden güzel modeller sayesinde son birkaç yıldır eskisinden çok daha popüler olan güneş gözlüklerini seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan biri de yüz şeklimiz. Bu nedenle yüz şeklimize uygun olarak seçtiğimiz güneş gözlükleriyle yaz mevsiminde şıklığımıza şıklık katabiliriz.

Yüz Şekline Uygun Gözlük Seçimi Nasıl Yapılmalı?

 

İşte yedi ana yüz şekli ve her bir şekle en iyi şekilde uyan gözlük çerçevesi türleri:
İşte yedi ana yüz şekli ve her bir şekle en iyi şekilde uyan gözlük çerçevesi türleri:

Doğru seçim yapabilmek için önce yüz hatlarınızı belirlemeniz gerekir. 7 ana yüz şekli kategorisi vardır:

 • Kare yüz şekilleri için gözlükler
 • Yuvarlak yüz şekilleri için gözlükler
 • Kalp yüz şekilleri için gözlükler
 • Üçgen yüz şekilleri için gözlükler
 • Oval yüz şekilleri için gözlükler
 • Uzun ve dikdörtgen yüz şekli için gözlükler
 • Elmas yüz şekli için gözlükler

Oval Yüz Şekline Sahip Olanlar İçin Gözlükler

Oval Yüz Şekline Sahip OlanlarOval yüzlü kişilerin, gözlük seçiminde avantajlı olduklarını söyleyebiliriz çünkü oval yüz şekline her gözlük modeli bu kişilere oldukça yakışıyor.

Bir oval bir yüz şekli nedeniyle dengeli oranlarda doğru olarak kabul edilmektedir.

Oval bir yüz şeklinin doğal dengesini korumak için, yüzün en geniş kısmı kadar geniş (veya daha geniş) gözlük çerçevelerine bakın.

Göz çevreniz olan yüzünüzün en geniş kısmı kadar geniş bir çerçeve arayın. Bu açıdan oval yüzler için en uygun gözlük çerçeveleri şunlardır:

 • Meydan,
 • dikdörtgen veya
 • geometrik şekiller.

Oval yüzünüz için güneş gözlüğü mü arıyorsunuz?

Gözlük seçimlerinizle biraz – ya da çok – eğlenebilirsiniz! Sert bir kedi gözü ya da sinirli bir çift havacı gibi bir açıklama yapma stiliyle cesur olmaya cesaret edebilirsiniz. Bunun yerine klasik kalmasını istiyorsanız, ikonik D-frame sunnies’imize bayılacaksınız.

Çok derin veya dar olmayan ceviz şeklindeki çerçeveler çok iyi bir seçimdir.

Kalp Şeklinde Yüz şekli İçin Gözlükler

Kalp Şeklinde Yüz şekli İçin
Kalp Şeklinde Yüz şekli İçin

Bir kalp şekilli yüz geniş üçüncü üst ve dar bir alt üçte sahiptir. Yüzün üst kısmının görünen genişliğini azaltmak için, altta daha geniş olan çerçeve şekillerini seçin. Hafif, havadar bir görünüme sahip ince, açık renkli çerçeveler ve çerçevesiz çerçeveler de iyi seçeneklerdir.

Bu, genellikle tüm yüz şekillerinin en çok yönlü olanı olarak düşünülür. Alnından biraz daha geniş çıkıntı yapan kanatlı çerçevelerde ve aşağıdaki gibi özelliklerini dengelemek ve tamamlamak için yuvarlak tabanlarda harika görünüyorlar:

 • Alttan ağır çerçeveler: Çeneniz özellikle dar ise, biraz daha fazla genişlik oluşturmak isteyebilirsiniz.
 • Düşük ayarlı şakaklara sahip çerçeve: Alnınızın genişliğinin farkındaysanız, bu stili seçmek, yüzünüzün alt kısmını vurgulayarak aşağı doğru dikkat çekecektir.
 • Oval şekilli çerçeveler: Oval bir çerçeve şekli seçerek sivri bir çeneniz varsa, gözlerinize dikkat çekmek için harikalar yaratır.
 • Açık renkli veya çerçevesiz çerçeveler: Göze çarpmayan çerçeveli bir stil seçerek kalp şeklindeki yüzünüzdeki gözlük görünümünü en aza indirin.

Kalp yüzünüze uyacak güneş gözlüğü için alışveriş mi yapıyorsunuz?

Derin bir tabanı ve alnınızdan biraz daha geniş ince kanat uçları olan stilleri arayarak yüzünüzle orantılı çerçeveler bulun. Havacılar ve D-çerçeve güneş gözlükleri harika seçeneklerdir.

Yuvarlak Yüz Şekli İçin Gözlükler

Yuvarlak bir yüz şekline sahip olan kişilerin gözlük seçiminde dikkat etmeleri gereken nokta, yüzlerini daha uzun gösterecek gözlük modelleri seçmek yani yüzün geniş olduğu kısma eşit genişlikte ya da daha geniş bir gözlükle daha güzel görünebileceklerini söyleyebiliriz. Ayrıca yuvarlak yüzlü kişilere üst kısımları belirgin olan gözlük çerçevelerinin de çok yakışacağını söylemekte yarar var.

Bir yuvarlak yüz şekli aynı oranlarda ve hiçbir açılardaki genişliği ve uzunluğu olan eğri çizgiler bulunmaktadır.

Yuvarlak bir yüzün daha ince ve daha uzun görünmesini sağlamak için, yüzü uzatmak için köşeli dar gözlük çerçevelerini deneyin.

Yuvarlak yüz şekilleri için gözlük seçerken hatırlanması gereken en önemli şey, açı eklemek için çalışan çerçeveleri seçmektir . Temiz çizgilere sahip kalın, köşeli camlarda harika görünüyorlar.

Aşağıda arama yaparken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu verilmiştir.

 • Dikdörtgen çerçeveler : Yüz yapısını kırarak yüzünüzün daha uzun ve daha ince görünmesini sağlayın.
 • Açısal ve geometrik çerçeveler : Bir denge oluşturmak için yüzünüze daha keskin, daha belirgin çizgiler ekleyin.
 • Kedi gözü veya D-çerçeve gibi ağlayan çerçeveler : Tam gövdeli kıvrımlı yanaklarınız varsa, aynı anda gözünüze odaklanırken dikkatleri onlara çekmeye çalışın.

Ve yuvarlak yüzler için güneş gözlüğü arıyorsanız, dikdörtgen, D-çerçeve veya kare şeklinde kedi gözü sunnies önerilerimize bir göz atın .

Açık köprülü çerçeveler ve derinliklerinden daha geniş dikdörtgen çerçeveler de iyi seçenekler olabilir.

Kare Yüz Şekli İçin Gözlükler

Kare Yüz Şekli İçin
Kare Yüz Şekli İçin

Kare bir yüz şekline sahip olan kişilerde göze çarpan ilk detay, geniş bir alın ve elmacık kemikleri. Bununla birlikte kare yüzde belirgin olan köşeleri daha da yumuşatabilmek için oval çerçeveli güneş gözlükleri oldukça ideal.

Bir kare yüzey şekli , güçlü bir çene ve geniş bir alın sahiptir ve yüzün genişliği ve uzunluğu yaklaşık olarak aynı boyutlara sahiptir.

Kare şeklindeki yüzler, aşağıdaki gibi gözlükler için zıt şekli seçmek isteyecektir:

 • yuvarlak gözlükler
 • oval şekilli çerçeveler

Kare bir yüzün daha uzun görünmesini sağlamak ve açılarını yumuşatmak için dar çerçeve stillerini, derinliğinden daha fazla genişliğe sahip çerçeveleri ve dar ovalleri deneyin.

Kare yüz şekli için güneş gözlüğü seçimi

Kare bir yüz için güneş gözlüğü satın alıyorsanız, daha geniş kavisli güneş gözlüğü tasarımları seçin – bunlar keskin açıları yumuşatmaya ve elmacık kemiklerinizi dengelemeye yardımcı olacaktır. Cesur bir ifade için, kedi gözü tonlarını deneyin.

Uzun ve Dikdörtgen Yüz Şekli İçin Gözlükler

Uzun ve Dikdörtgen Yüz Şekli İçinUzun bir yüz şekline sahip olan kişilerin gözlük alırken dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise, yüzlerini daha kısa gösteren gözlük modelleri seçmek. Bunun için de, kısa enli ve uzun güneş gözlükleri seçilebilir.

Dikdörtgen bir yüz şekli genişliğinden daha uzundur ve uzun, düz bir yanak çizgisine sahiptir.

Dikdörtgen bir yüzün daha kısa ve dengeli görünmesini sağlamak için derinliği genişlikten daha fazla olan çerçeveleri deneyin.

Dekoratif veya zıt saplara sahip çerçeveler de yüze genişlik katar.

Elmas Yüz Şekli İçin Gözlükler

Elmas Yüz Şekli İçin
Elmas Yüz Şekli İçin

Geniş ve yüksek elmacık kemiklerine sahip olan ve aynı zamanda alın ve çeneleri dar olan elmas yüzlü kişilerin oval, kare ya da çerçevesiz güneş gözlükleriyle harika görünebileceklerini söylemek gerek. Ancak bu kişilerin gözlük seçerken elmacık kemiklerinden daha geniş gözlük modelleri seçmemeye özen göstermeleri gerekiyor.

Elmas şeklindeki yüzler alın ve çene hattında dardır ve yüksek ve dramatik olabilen geniş elmacık kemiklerine sahiptir. Bu en nadir yüz şeklidir.

Gözleri vurgulamak ve elmacık kemiklerini yumuşatmak için detaylandırıcı veya belirgin kaş çizgileri olan çerçeveleri deneyin. Oval veya kedi gözü şekilli çerçevesiz gözlükler ve çerçeveler de iyi seçenekler olabilir.

Üçgen Yüz Şekli İçin Gözlükler

Üçgen Yüz Şekli İçin
Üçgen Yüz Şekli İçin

Üçgen bir yüz şekline sahip olanların şık bir görünüme sahip olmak için gözlerini daha da vurgulamaları gerekiyor. Bunun içinse, şakağa doğru daha da sivrilen gözlük çerçevelerinden yararlanmak mümkün. Ya da üçgen yüz şekline sahip olanlar, gözlerini öne çıkarabilmek için alt çerçevesi olmayan metal gözlükler de kullanabilirler. Bununla beraber, üçgen yüzlü kişiler üst kısmı düz olan gözlükler kullanabilirler.

Tabandan aşağı üçgen bir yüz şekli dar bir alına sahiptir ve yanak ve çene bölgelerinde genişler.

Üçgen yüzler altta en geniş, en üstte en dardır. Yani aynanın tam tersi bir çerçeve bulmak istiyorsunuz: üstte kalın, altta ışık. Aşağıdaki gibi yuvarlak ve köşeli şekillerin bir karışımı ile özellikle üçgen yüzlere uyacaktır:

 • D çerçeveleri
 • havacı
 • kedi gözlü gözlük

Ve daha cesur bir ifade vermek istiyorsanız, yuvarlak bir stil, açısal özelliklerin ilginç bir yan yana gelmesini sağlar.

Üçgen yüz şekli için güneş gözlüğü mi arıyorsunuz?

Özelliklerinizi, yapı olarak tam tersi olan bir çift güneş ışığı ile dengeleyin; Kedi gözü güneş gözlükleri veya D-çerçeve şekilleri gibi üstte en geniş ve en altta en dar tasarımları arayın . Daha geniş veya daha kalın kaş çizgisine sahip güneş gözlükleri, dikkati çene çizginizden uzaklaştıracak ve alnınızı uzatacaktır.

Genişlik eklemek ve yüzün üst üçte birlik kısmını vurgulamak için, çerçevenin üst yarısında (kaş) renk ve detaylarla yoğun bir şekilde vurgulanan çerçeveleri deneyin.

Kedi gözü şekilli çerçeveler de iyi seçenekler olabilir.

Cilt tonları, göz rengi ve saç rengi faktörü

Gözlük seçerken, hangi çerçevelerin size en çok yakışacağını belirleyen tek faktör yüz şekli değildir – ten renginiz, göz renginiz ve saç renginiz de önemli roller oynar.

En iyi gözlükler yüzünüzün, gözünüzün ve saçınızın rengini tamamlayacaktır.

Cilt tonu

Cildinizin rengine bakılmaksızın, cilt tonları “soğuk” veya “sıcak” olarak sınıflandırılır.

Soğuk bir ten, mavi veya pembe alt tonlara sahiptir ve sıcak bir ten “şeftali ve krem” veya sarı renkte bir döküme sahiptir. Zeytin kabuğu mavi ve sarının karışımı olduğu için soğuk kabul edilir.

Göz rengi

Göz renkleri , birçok göz rengi varyasyonu nedeniyle genellikle renginizi belirlemede ikincil bir unsurdur.

Örneğin, mavi gözler soğuk neredeyse menekşeden sıcak olan soluk mavi-griye kadar değişebilir. Kahverengi gözler , hafif elma şarabı renginden (sıcak) orta kahverengiye, soğuk ve neredeyse siyaha kadar değişebilir.

Saç rengi

Saç renkleri de sıcak veya soğuk kabul edilir. Çilek sarısı, platin, mavi-siyah, beyaz, kumral, tuz ve karabiber ve kül kahvesi harikadır. Sıcak saç renkleri arasında altın sarısı, kahverengimsi siyah, kahverengi-altın ve “kirli gri” bulunur.

Gözlük çerçevesi renkleri

“Sıcak” mı yoksa “havalı” mı olduğunuzu belirledikten sonra, size en uygun gözlük çerçevesi renklerini bulabilirsiniz.

Sıcak renklendirme için en iyi çerçeve renklerine örnekler: deve, haki, altın, bakır, şeftali, turuncu, mercan, kırık beyaz, itfaiye kırmızısı, sıcak mavi ve sarı kaplumbağa.

Soğuk renklendirme için en iyi gözlük çerçevesi tonları siyah, gümüş, gül-kahverengi, mavi-gri, erik, macenta, pembe, yeşim, mavi ve demi-amber (daha koyu) kaplumbağadır.

Uzman görüşü alın

Yüz şeklinize ve renginize uygun mükemmel gözlükleri bulmanıza yardımcı olmak için, önce bir göz muayenesi planlayarak gözlük reçetenizi güncelleyin.

Ardından, gözlüklerinizi seçmenize yardımcı olması için deneyimli bir gözlükçü ziyaret edin.

Özel özelliklerimiz, küçük yüzler, büyük alınlar veya yüksek elmacık kemikleri için gözlük bulmanıza yardımcı olacaktır! Sadece yüz şeklinizi seçin ve size en uygun olacak şekilde seçilmiş bir çerçeve koleksiyonu edinin. Veya kapsamlı çerçeve seçeneklerimize göz atın. Bir çift gözlük seçmek hiç bu kadar kolay olmamıştı !

Buna ek olarak güneş gözlükleri dışında günlük kullanım için almak istediğiniz gözlük modelleri için de bu tavsiyeleri göz önünde bulundurmanızın size en çok yakışan modeli bulmaya yardımcı olacağını söylemekte yarar var.

Göz çevresi kırışıklıkları neden olur? Kırışıklıklar nasıl önlenir?

Göz kuruluğu nedir? Göz kuruluğu neden olur!

Yüzdeki kırışıkları önleme yöntemlerinin en iyi 10 yolu

Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası