Menopoz süreci için neler yapılır? Sağlıklı menopoz süreci nasıldır

Menopoz dönemi sıkıntılı bir süreçtir. Ayrıca söz konusu sorunların hafif seyretmesi de mümkün. Menopoz süreci için basit öneriler sizler için derledik.

Menopoz genellikle 48-55 yaş arası kadınlarda görülen doğal bir süreç olmasına karşın günümüzde yapay ve sağlıksız beslenmenin etkisi ile bu yaş oranı düşmeye başlamış ve erken menopoz yaşayan kadınların sayısında artışa neden olmuştur. Kadınlarda menopoz süreci psikoendokrin sürecin etkisi ile; terleme, sinirlilik, halsizlik ve uykusuzluk gibi semptomları da beraberinde getirir, ancak biraz daha dikkatli olursanız, bu dönemi en sağlıklı şekilde karşılayabilirsiniz.

Menopoz sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

Menopoz sürecinde dikkat edilmesi gerekenler
Menopoz sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

Kadınlarda dönem olarak 48 yaş civarında görülen menopoz süreci, ani ateş basması ve ani terleme ile seyreden dönemde adetten kesilme ile baş gösteren menopoz ve sonrasına geçiş döneminde, kadınların çoğu fiziksel değişiklikler yaşadığını söyleyen uzmanlar, bu değişikliklerin birçoğunun menopoz ve yaşlanmaya bağlı meydana geldiğini ve bu durumların sadece bir dönemle sınırlı kaldığını belirtti. Peki bu dönemde neler yaşanır!

  • Menopozda vücut tipiniz değişebilir!

Menopoza giren kadınlarda vücutta yağ birikim yeri değişmeye başlar. Daha önce kalça ve bacaklarda toplanan yağlar, menopozda östrojen hormonunun daha az salgılanması nedeniyle karın bölgesinde birikmeye başlar. Bununla birlikte karın bölgesindeki iç organlarda da yağlanma problemine bağlı olarak çeşitli hastalıklar görülebilir. Bu durumu kontrol altında tutabilmek için düşük kalorili gıdalara yönelmeniz faydalı olacaktır.

  • Düşük kalorili diyet

Yağlı etler ve sakatlardan uzak durun, beslenmenizde beyaz et ve balığa daha çok yer verin, düşük yağlı ve kaymaksız süt, yoğurt ve peynir tüketmeye özen gösterin.

  • Serotonin salınımını arttırın

Menopozla birlikte azalmaya başlayan östrojenin etkisiyle vücutta seratonin hormonunun da azalması ve tipik sıcak basması, halsizlik ve yorgunluğun etkisiyle aşırı stres yaşanabilir ve bu durum birçok hastalığı da beraberinde getirebilir. Bunun önüne geçmek ve sağlıklı menopoz süreci için mutlaka düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersiz stresinizi yönetmede en büyük yardımcınız olacaktır.

  • Hobi edinerek rahatlayın

Sağlıklı menopoz süreci için psikolojik olarak stres ve sıkıntıdan uzak durmanız gerekir. Değişen hormonların etkisiyle strese de maruz kalındığı için kadınlarda 40 yaş sonrası ciddi depresyon belirtileri görülebilmektedir. Bu nedenle kendinizi meşgul edecek hobiler edinerek bu süreci daha sağlıklı geçirebilirsiniz.

Menopoz süreci için neler yapılır? Sağlıklı menopoz süreci nasıldır
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası