Evde gebelik testi nasıl yapılır?

Evde gebelik testi nasıl yapılır biliyor musunuz? Evde yapılan hamilelik testleri gebelik test çubuklarının üzerine yapılan idrarla çift çizgi ya da tek çizgi çıkması sonucu hamile olup olmadığı belli oluyor.

Hamilelik testi, halk içinde gebelik testi olarak da adlandırılan bu test idrar ve kan testleriyle yapılıyor. Evde yapılan hamilelik testleri gebelik test çubuklarının üzerine yapılan idrarla çift çizgi ya da tek çizgi çıkması sonucu hamile olup olmadığı belli oluyor. Evde gebelik testi yanı sıra, kanla belli olan hamilelik testi ise laboratuar ortamında yapılan testlerle belli oluyor. Hamilelik süreci başlamışsa kanda bulunan Beta HCG hormon seviyesi artış gösterir ve idrarda da bu hormon tespit ediliyor. Kan ile yapılan hamilelik testleri, hamileliğin başlamasıyla çabucak anlaşılabilirken idrar ile yapılan hamilelik testi için regl oluşunun üzerinden 10 gün geçmiş olması gerekiyor.

İdrar İle Hamilelik Testi Nasıl Yapılır

Regl zamanının üzerinden 10 gün kadar geçtiyse ve regl olmadıysa evde yapılan hamilelik testleriyle hamile olup olmadığı bu test ile belli oluyor. Evde yapılan bu testler için eczanelerde satılan ve evde hamilelik testi yapmayı sağlayan hamilelik çubukları satılıyor. Evde gebelik testi için birçok marka ve ekonomik fiyata sahip kitler ile evde hamile olup olmadığınızı öğrenmek son derece hızlı ve kolay oluyor. Genellikle %98 %99’lara ulaşan doğruluk payına sahip bu testlerde birkaç damla idrarın olması yeterli geliyor.

Evde İdrar İle Hamilelik Testi

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?
Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde idrar ile hamilelik testi yapmak için regl gecikmesinin üzerinden en az 10 gün geçmiş olması gerekiyor. Alınan kitin prospektüsünde açıklamalar dikkate alınarak uygulanmalıdır. Çalışma kriterleri aynı olan hamilelik testi kitlerinin idrar alanına, sabah gelen ilk idrardan 3-4 damla damlatarak düz bir yere bırakılarak 5, 10 dakika kadar bekletiliyor. İlk önce tek çizgi belirecektir. Sürenin dolması beklenmelidir. Sürenin sonunda ikinci bir çizgi belirirse % 99 oranında hamile olunduğunu söylemek mümkün olur.

Kit Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Evde gibi testi yapmak için alınacak kitin markası ve kalitesi test sonucunu etkileyecek olan faktörlerdir. Ayrıca adet gecikmesinin de ne kadar olduğu doğru bilinmelidir. Piyasada sistemleri aynı olsa da çok sayıda evde hamilelik testleri bulunmaktadır.

Evde gebelik testi nasıl yapılır?

İşlevli aynı olan herhangi bir markaya ait evde hamilelik testi paket içeriğinde bir adet damlalık bir, adet de kit bulunmaktadır. Kısa zamanda ve kesin sonuçlar elde etmek için tercih edilen kullanım koşullarına ve son kullanma tarihine dikkat etmek gerekmektedir. Evde hamilelik testlerinin bazıları adet gecikmesinin en az 10 gün olması gerekmektedir.

Evde gebelik testi nasıl yapılır?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
1 yorum
  1. Sevilay

    Bende çok isterim bu testi yapip sonuncunda hamile olmayi

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası