Davranış bozukluğu sebepleri nelerdir ve tedavisi nasıldır

Davranış bozuklukları, kişinin yaşına göre beklenen davranışlardan farklı davranmasıdır. Davranış Bozukluğu Sebepleri nelerdir?

Davranış bozukluğu sebepleri bahsedilen farlılıklar kişiye ait bireysel farklılıklar değildir. Toplumu rahatsız eden, çevresindekilere zarar veren farklılıklar, abartılı ve saldırgan tavırlardır. Bu farklılıklar kişinin de çevresinin de yaşam kalitesini direkt olarak etkiler. Tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurabilir.

Çocuğumun Davranış Sorunları Var. Ne Yapabilirim?

Davranış bozukluğu belirtileri şunlardır:

Davranış bozuklukları olan kişiler saldırgan tavırlar sergilerler, gergindirler. Otoriteye başkaldırma eğilimindedirler, yalan söylerler, hırsızlık yaparlar, motivasyonları sınırlıdır, dikkatlerini toplayamazlar, endişeli ve şüphecilerdir.

Zaman zaman oldukça sakin görünebilirler, pişmanlık hissetmezler.
Davranış bozuklukları nedenleri ise daha çok çocukluk yaşlarında yaşanan deneyimlerle ilgilidir. Her çocuğun yaşına göre temel ihtiyaçları vardır. Bu temel ihtiyaçlar karşılanmadığında veya çocuklar istismar edildiğinde hayata karşı intikam duygusu hisseder ve çevresindeki insanların canını yakmak isterler.

Duygusal ve Davranışsal Bozuklukların Biyolojik Nedenleri

Biyolojik nedenler çocukta veya ergende ortaya çıkar. Beyin, genellikle E / BD gelişiminin temel kaynağıdır. Bazen kimyasal bir dengesizlik vardır. Diğer zamanlarda beyin gelişimi etkilenir. Bazen beyin hasarı da beynin duygusal merkezinde sorunlara yol açar. Travma sonrası stres bozukluğu tanısı olsun ya da olmasın travma yaşamak , beyin işlemeyi olumsuz etkiler ve davranış sorunlarına yol açabilir.

Bazen annenin hamileliği ve doğumuyla ilgili sorunlar, doğmamış veya yeni doğmuş bir bebeğe zarar verebilir. Bu zorluklar gelecekteki duygusal ve davranışsal bozukluklara katkıda bulunabilir. Anne hamilelik sırasında uyuşturucu veya alkol kullanmışsa, çocuk davranışsal bozukluklarda dahil olmak üzere birçok fiziksel ve zihinsel sağlık sorunu görülebilir.

Hastalık şüpheli bir E / BD nedenidir. Hastalıkların veya fiziksel engelliliğin davranış ve duygularda rahatsızlıklara neden olduğu veya katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Bir hastalık olmasa da, yetersiz beslenme de bu rahatsızlıklara karışmıştır.

Görünüşe göre genetik, E / BD’nin gelişiminde de rol oynuyor, ancak kesin bağlantı belirsizliğini koruyor. Belki de genetikle ilgili kişiliktir. Bir çocuğun kökleşmiş mizacı , başka koşullar mevcutsa onları duygusal ve davranışsal problemlere ve bozukluklara yatkın hale getirebilir.

Duygusal ve Davranışsal Bozuklukların Gelişimsel Nedenleri

Gelişim, yaşam boyu süren değişim ve olgunlaşma sürecini ifade eder. Ruh sağlığı ve yaşam doyumu için hayatın her aşamasında başarıyla tamamlanması gereken görevler vardır. Bir çocuğun gelişimi kesintiye uğradığında ve sorunlu olduğunda, akıl sağlığı ve bilişsel gelişim için olumsuz sonuçlar olabilir.

Duygusal ve gelişimsel bozukluklar şu gelişimsel nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Bağlanma sorunları , ya birincil bakıcıya olumlu bağlanma eksikliği ya da bağlılık ve bakıcıdan ayrılmada zorluklara yol açan aşırı bağlanma
 • Bebeklik döneminde ve erken yürümeye başlayan çocukluk döneminde güven geliştirememe, korku ve güvensizlikle sonuçlanır
 • Biraz özerklik deneyimleyememe ve bunun yerine keşfetmek için utanç duygusunu içselleştirememe
 • İnisiyatif gösterme girişimleri engellenmiş ve bunun yerine yeni şeyler denemek istediği için suçlu hissettirilmiş
 • İlk yıllarda aşağılık duygularına yol açan bir yetkinlik duygusunu deneyimlememe

Çocuklar bu gelişimsel görevlerin hiçbirinde başarılı olamadıklarında, E / BD geliştirme riski artar. Bir çocuğun gelişimsel sorunları ne kadar fazlaysa E / BD riski o kadar artar.

Duygusal ve Davranışsal Bozuklukların Nedenleri: Ev Yaşamı

Ebeveynler, çocuklarının sağlıklı gelişimi için hayati öneme sahiptir. Ebeveynliğin bazı yönleri veya ev ortamı duygusal ve davranışsal bozukluklara katkıda bulunabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Evde önemli, kronik stres
 • Yapı eksikliği
 • Katı, aşırı kurallar ve cezalarla otoriter ebeveynlik tarzı
 • Herhangi bir beklenti, sınırlama veya kabul edilebilir davranışların oluşturulması ile izin veren ebeveynlik
 • Tutarsız beklentiler ve disiplin
 • İlgisiz, mesafeli ebeveynler
 • Taciz
 • Evde şiddet ve genel işlev bozukluğu
 • Evdeki olumlu etkileşimlerden daha olumsuz

Sağlıklı, pozitif, sevgi dolu bir ortam yaratmak ve sürdürmek evdeki herkes için sağlıklıdır. Çoğu topluluk, ebeveynlerin ve çocukların gelişmesine yardımcı olacak ebeveynlik programlarına sahiptir.

Öğrenilmiş Davranış: Duygusal ve Davranış Bozukluklarının Bir Nedeni

Bazen duygusal ve davranışsal bozuklukların altında yatan biyolojik veya gelişimsel nedenler yoktur. Bunun yerine, çocuklar patlamaların onlara istediklerini ve ihtiyaç duyduklarını – yaşamlarındaki yetişkinlerin dikkatini – aldığını öğrenirler . Bunu öğrenme yolları şunları içerir:

 • Evde modellenen yüksek düzeyde olumsuzluk ve karamsarlık
 • Davranış sorunları için cezayı daha fazla dikkat çekmekle ilişkilendirmek
 • Ebeveynlerden veya öğretmenlerden yanıt almanın tek yolunun eyleme geçmek olduğunu fark etmek

Birden çok faktör, duygusal ve davranışsal bozuklukların potansiyel nedenleridir. Biyolojinin, gelişimin ve ebeveynliğin ve ev ortamının E / BD’ye nasıl katkıda bulunduğunu bilmek önemlidir.

Çocuklarınıza doğumdan (veya doğumdan itibaren) çocuk ve gençlik yılları boyunca olumlu deneyimler yaşatmak için önlemler almanıza yardımcı olacaktır.

Çocuk Davranışı Sorunları nelerdir?

Davranış sorunları, muhalif meydan okuma bozukluğu veya dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu gibi teşhis edilebilir.

Davranış sorunları, bir bozukluk seviyesine ulaşmayan sorunlu davranışlardır.

Meydan okuma, rahatsızlık ve işbirliği yapmama gibi çocuk davranış sorunları ebeveynler için uğraşmak zordur. Fakat yeni bir bakış açısı ve becerilerle donatılmış olarak, çocuğunuza davranış sorunları konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Davranış Sorunlarını Azaltma ABC’leri

Çocuk davranış problemlerini sona erdirmek için üç temel kavram vardır (Child Mind Institute, nd):

 • Geçmişler: Çocuğunuzun istenmeyen davranışları tetiklemek için neler yaşadığını bilin
 • Davranışlar: Çocuğunuzun nasıl kötü davrandığını açıkça belirleyin.
 • Sonuçlar: Çocukların sınırların ve sonuçların yapısına ihtiyaçları vardır, böylece nasıl davranacaklarını ve yoksa ne olacağını bilirler.

Bu ABC çerçevesi göz önünde bulundurularak, çocuğunuzun davranış sorunlarını azaltmaya yardımcı olacak belirli yapılması ve yapılmaması gerekenler vardır.

Davranışlarını değiştirmek için çocuğunuzla birlikte çalışırken, şunları yapabilirsiniz:

 • Çocuğunuza tepki vermek yerine tepki verin. Çocuğunuza yaptığı ya da söylediği bir şey için anında kızmak yerine, yavaş ve derin nefes alın ve nazikçe ve nazikçe konuşun. (” Bir Çocuğun Öz Kontrolü Üzerindeki Reaktif Ebeveynin Etkisi “).
 • Net kurallar ve beklentiler ile bunları çiğnemenin olumlu ve olumsuz sonuçlarını belirleyin.
 • Durumsal farkındalığa sahip olun. Aşırı uyarılma, dikkat dağıtma, açlık, susuzluk, yorgunluk, artan stresi izleyin. Çocuğunuzun üzüldüğünü fark ettiğinizde, kendinizi çevreden uzaklaştırın ve çocuğunuzun sakinleşmesine yardımcı olun.
 • Zaman aşımlarını kullanın. Doğru kullanılır, bunlar ceza değil. Çocuğunuzun rahat ve davetkar bir yeri olması sakinleşmesine yardımcı olacaktır. Kısa tutun ve çocuğunuz yeterince büyükse, ne zaman çıkmaya hazır olduğuna karar verebilir.
 • Çocuğunuzu geçişlere hazırlayın.   Birçok çocuk, aniden başka bir şey yapmak için yaptıkları şeyi durdurmakta güçlük çeker. Çocuğunuzun vites değiştirme zamanının neredeyse geldiğini bilmesini sağlamak için tutarlı bir yol geliştirin. Geçişin ne zaman olacağını bilmelerine yardımcı olun ve zaman yaklaştıkça kısa uyarılar verin.
 • Olumlu davranışa olumlu ilgi gösterin. Olumlu davranışı ödüllendirmek , sadece olumsuz davranışlarla uğraşmaktan daha etkilidir. Birçok ebeveyn, bir ödül menüsüne sahip olmayı etkili bulmaktadır (ekstra ayrıcalıklar, bir film gecesi veya çocuğunuza uygun diğer olumlu pekiştirme).
 • Yaptığınız her şeyde tutarlı olun. Çocuklar kullandığınız disiplinden öğrenirler. Çocuk davranış sorunlarını gerçekten değiştirmek için beklentilerinizde açık ve tutarlı olmak önemlidir .
 • Seçeneklere izin verin. Çocuklar kendilerini kapana kısılmış ve emir vermediklerinde, güçlenmiş hissederler. Seçime sahip olmak, çocuğun olumsuz davranma ihtiyacını azaltır.

Zor davranışlarla uğraşırken şunlardan kaçının:

 • Çocuğunuzun beklediğinizi bildiğini varsayarsak. Çocuklar genellikle kuralları tam olarak anlamadıkları için ihlal ederler. Çocuğunuza belirli durumlarda ne beklediğinizi zaten söylediyseniz, unutmuş olabilir. Davranış sorunları gibi görünen şey kasıtlı meydan okuma olmayabilir.
 • Uzaktan talimatlarınızı bağırın veya uygunsuz davranışlar için sonuçlar verin. Mutfaktaysanız ve başka bir odada çocuğunuza bir şey bağırırsanız, büyük ihtimalle onu anlamayacaklardır.
 • Geçişler arasında acele. Çocukların bir aktiviteden diğerine geçiş için çok ihtiyaç duydukları zamanı ihmal etmek, kendinizi çocuğunuzun davranış sorunları için hazırlar.
 • Bir dizi talimat vermek veya çocuğunuza arka arkaya birçok soru sormak. Çocuğunuz sözlerinizi tam olarak takip etmeyecek ve bu da muhtemelen davranış sorunlarına neden olacaktır.
 • Çocuğunuza bağırmak veya onu eleştirmek. Bu, aşağılayıcı olabilir ve çocuğunuzun davranış sorunlarını artırması riskini taşır.
 • Sonuçların ve cezaların çok sert olması çocukları bunaltabilir ve onları pes edip sorunlu davranışlarına devam etmelerine neden olabilir.

Çocuk Davranışı Sorunlarıyla Başa Çıkmak İçin Son İpuçları

Kendinize çocuğunuzun davranışının öncülleri veya tetikleyicileri olduğunu hatırlatın. Yaramazlık kişisel olduğunda çocuğunuzun söylediği veya yaptığı hiçbir şey. Çocuğunuzun sizin yüzünüzden bu şekilde tepki vermediğini anladığınızda, sakin ve tarafsız kalmak daha kolaydır.

Savaşını seç. Her sorunu düzeltmeye çalışmak, çocuğunuzu ezme ve olumsuz davranışları yoğunlaştırma riski taşır. Çocuğunuz için sahip olduğunuz değer ve hedeflerinizi bilmek, önce hangi konuyla ilgileneceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır. Küçük ve kolay bir şeyle başlayabilir veya sizin için önemli olan büyük bir konunun üstesinden gelebilirsiniz.

Davranış sorunları olan bir çocuğa ebeveynlik yapmak kolay değildir. Problemli davranışları disipline etme ABC’sini takip ederek çocuğunuza yardım edebilirsiniz.

Davranış bozukluğu sebepleri

Çocuklarda davranış bozukluğu;

Huzursuz tavırlar sergileme, uyumsuzluk, sinirlilik, kavgacılık, hırçınlık, söz dinlememe, karşı gelme, geçimsizlik, ufak tefek hırsızlıklar, şiddete eğilim gibi belirtiler gösterir. Bu durum fark edildiğinde çocuğun yaşadığı bir istismar olup olmadığına bakılmalıdır. Aile içi şiddet veya eksik ve yetersiz bakım da çocuklarda davranış bozukluğu sebeplerindendir. Aşırı disiplinli aile davranışları da çocuklarda davranış bozukluğuna sebep olur. Çocuk dikkat çekmek için abartılı tavırlar sergiler.

Yetişkinlerde davranış bozukluğu, çocuklukta yaşanan travmaların katlanarak büyümesi sonucu ortaya çıkar. Yetişkin, sosyal hayatında uyumsuzluk gösterir. Davranış bozuklukları olan yetişkinler hırsızlığa ve şiddete meyillidirler. İntihar düşünceleri vardır. Saldırgan tavırlar gösterir, bu tavırlarında haklı olduklarına inanır ve pişmanlık duymazlar. Diğer insanların duygularını anlayamaz, empati yapamaz ve anlayış gösteremezler.

Davranış bozukluğu sebepleri ve tedavisi yetişkinlerde ve çocuklarda farklılık göstermektedir. Bununla beraber, temel amaç davranış bozukluğu nedenini anlamak ve kişinin bununla başa çıkmasında, ona yol göstermektir. Kişinin davranış bozukluğu eğer zarar verici boyuttaysa, terapisi devam ederken ilaç tedavisi de uygulanabilir. Davranış bozuklukları tedavisi için uzman yardımı almak çok önemlidir.

Ergenlik kız çocuklarında ne zaman başlar: 9-10 Yaş

Çocuklar için sabah kahvaltısının önemi nedir?

Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası