Silikon kalıpları kullanmak sağlığa zararlı mı?

Silikon tavalar, kek kalıpları, silikondan birçok mutfak aleti yapılır, ancak bunlar güvenli midir? Riskleri azaltmak için bazı ipuçları bulalım.

Yakın zamanda bir ev ve bahçe mağazasına gittiyseniz, muhtemelen silikon pişirme setleri görmüşsünüzdür. Çok çeşitli boyut ve renklerde mevcut olan bu setler, yapışmaz yapıları ve çok yönlülükleri nedeniyle popülerdir. Ancak bu, herkes için oldukları anlamına gelmez. Silikon kalıpları ve pişirme gereçleri, ilk bakışta beklediğinizden daha güvenli olsa da, birkaç güvenlik sorunu ortaya çıkarır. Biraz bilgi ile kendiniz ve aileniz için en iyi seçimi yapabilirsiniz.

Esnek, ısıya dayanıklı, yıkanması kolay ve mikrodalgada, bulaşık makinesinde, buzdolabında ve derin dondurucuda kullanılabilir, silikon tavaları, kek kalıpları ve her mutfakta sahip olunması gereken mutfak gereçleri bulunmaktadır. Bu çok yönlü harikalar yapışmaz olduğunu iddia etse de, bazı tariflerin yağlanmasını gerektirebileceğini akılda tutmak önemlidir.

Her kadın için evi çok önemlidir. Ancak o evde bir bölüm var ki oranın düzeni ve araç gereçleri bayanlar için daha da önemlidir. Doğru bildiniz mutfak. Mutfakta harikalar meydana getiren kadınlar kullandıkları malzemelerin kalitesine de çok özen gösterirler. Peki Silikon Kalıpları Kullanmak Sağlığa Zararlı Mı?

Silikon nedir?

Silikon, bağlı silikon, oksijen ve karbon ve hidrojen gibi diğer elementleri içeren sentetik bir polimerdir. Silikon genellikle, herhangi bir ticari mutfakta yararlı olan bir dizi özelliğe sahip esnek, kauçuk benzeri bir plastiğe dönüştürülür. Düşük toksisitesi ve yüksek ısı direnci ile bilinen silikonun çeşitli kullanımları vardır.

Silikonun Faydaları

 • Eğlenceli şekiller için seçenekler sunar
 • Temizlemesi kolay
 • Dayanıklı ve uzun ömürlü
 • Esnek malzeme
 • Yüksek sıcaklıklara dayanabilir
 • Lekelenmeye dayanıklı
 • Yerden tasarruf
 • Çok çeşitli renk seçenekleriyle sunulur
 • Birkaç alternatiften daha iyi yapışmaz nitelikler

Silikon mutfak gereçleri, tencere kaplamalarından çörek kaplarına, tavalardan yeni kek tavalarına kadar her türlü pişirme ihtiyacı için popüler bir çözümdür. Silikon mutfak gereçleri dayanıklı, yapışmaz, parlak renkli ve oldukça esnektir. Yine de güvenli mi? Bu, profesyonel fırıncılardan ara sıra evde yemek pişirmeye kadar birçok tüketicinin kafasında bir sorudur. Bilgilere bir göz atın ve ihtiyaçlarınıza en uygun mutfak gereçleri türleri ve kendi mutfağınızda silikon mutfak gereçleri kullanmak isteyip istemediğiniz konusunda kendi kararlarınızı verin.

Son dönemde oldukça sık görülen ve kullanılan bir mutfak malzemesi var ki o da silikon kalıplar. Silikon kalıp tartışması epey gündemde kaldı. En çok merak edileni de kanserojen madde içerip içermediği. Tüm bunlarla ilgili sorularınızın cevapları bu yazımızda…

Silikon güvenli mi?

Kısa cevap evet, silikon güvenlidir. FDA’ya göre, gıda sınıfı silikon tencere ve mutfak eşyaları, gıdaların zararlı kimyasal kirlenmesine neden olmaz. Yemek pişirirken veya pişirirken silikon kullanmaktan çekiniyorsanız, silikon mutfak aletlerini kullanmaya odaklanın ve tencere kapaklarından kaçının. İster kontinental kahvaltı için şekerlemeler yapıyor olun, ister lezzetli bir tatlı hazırlıyor olun, yardımcı olmak için kullanılabilecek çok sayıda güvenli silikon kalıp vardır. Silikonla pişirmenin güvenli olup olmadığını ve silikon pişirme altlıkları ve kalıpları için nasıl düzgün bakım ve temizlik yapılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Silikon mutfak aletlerini kullanmak sağlığa zararlı mı?

Birbirinden güzel ve rengarenk çeşitleriyle insanın içini ısıtan bu silikon kaplar sadece kek kalıplarında kullanılmıyor. Spatula, maşa, kaşık ve yumurta fırçası olanları da var.

Silikon kek kalıpları kanserojen madde içermiyor. Ancak ufak bir ayrıntıya dikkat etmekte fayda var. %100 silikon kalıplar ve malzemeler kanser yapmıyor. O yüzden bu tür mutfak araç gereci olurken yüzde kaç silikon oranı olduğuna dikkat etmelisiniz.

Silikon kalıplar nasıl kullanılır

Bu tür araçları satın almak ve kullanmak söz konusu olduğunda bazı ipuçlarını takip etmek önemlidir. Her şeyden önce, her zaman yüksek kaliteli , muhtemelen platin silikonlu ürünleri seçin . Satın almadan önce yan taraflarını eğmeye çalışın: herhangi bir çatlak veya renk değişikliği olmamalıdır. Varsa kaliteleri doğru değil.

Silikon aletlerinizi kullanmadan önce bulaşık makinesinde iyice yıkayın . Bu sayede yemeğinize madde geçme riskini azaltmış olursunuz. Ayrıca yeni kalıplarınızda bir şeyler pişirip atabilirsiniz.

Kalıpları sağlam tutmak için agresif maddeler (örneğin bazı deterjanlar ) kullanmaktan kaçının ve bıçak veya keskin nesnelerle dokunmayın. Silikon aletinizde noktalar veya kesikler varsa, onu değiştirmelisiniz . Silikonun geri dönüştürülebilir bir malzeme olarak kabul edilmediğini unutmayın.

Silikon kek kalıbı sağlığa zararlı mı?

Silikon kapları alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da Tarım Bakanlığı tarafından izinli olması ve gerekli belgelerin bulunmasıdır. Ayrıca bilmediğiniz markaları almamaya da özen gösterin.

Silikon kaplar tat ve koku da geçirmediği için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Silikon ürünlerin diğer ürünlere göre de kullanım süresi daha uzun. Yalnız kullanım kılavuzunu doğru kullanmanız şartıyla.

Silikon kapların bir kolaylığı da yapışmaması ve ısıya dayanıklı olmasıdır. Ayrıca temizliği de oldukça kolaydır ve yağlamaya gerek duymazsınız.
Özetle silikon kapları gönül rahatlığıyla evde kullanabilirsiniz. Son olarak silikon araç gereçleri plastik olanlarıyla karıştırmayın.

Silikon gıda için güvenli mi?

Gıdaya uygun silikon, pişirme ve pişirme için güvenlidir. Silikondaki bileşenler inert malzemelerdir, bu da silikonu üretmek için kullanılan malzemelerin hiçbirinin içinde pişirilen yiyeceğe sızmayacağı anlamına gelir.

Silikon mutfak gereçleri satın alırken yüksek kaliteli ürünler satın alın ve silikonda dolgu olmadığından emin olun. Dolgu maddeleri endişe verici bir durumdur çünkü silikon pişirme gereçleri veya tencere ısıtıldığında, yiyeceğe geçebilecek bir kokuyu dışarı atar. Sadece ambalajında% 100 silikon olduğunu söyleyen silikon ürünleri satın alın.

Silikon malzemeleri gıdayla kullanmak için güvenli mi?

Silikon ürünlerin tartışıldığı gibi çok çeşitli faydaları vardır, ancak güvenlikleri konusunda tartışmalar olmuştur .

Silikon, “gıdaya uygun bir madde” olarak FDA onaylıdır, bu nedenle silikondan yapılan fırın kapları genellikle yiyecek hazırlamak için güvenli kabul edilir. Tüm fırıncılık ürünleri, gıda ile temas güvenliği FDA standartlarını karşılayacak şekilde üretilmelidir. Gıda sınıfı silikon reaktif değildir ve yiyeceklere sızmamalı veya yiyeceklerinize hiçbir şekilde zarar vermemelidir. Sıcaklık güvenli sıcaklık aralığının üzerine çıkarsa erir, ancak yine de zehirli dumanlar çıkarmaz.

Silikon, düşük kimyasal reaktiviteye sahiptir ve ayrıca mikrobiyolojik büyümeyi desteklemez. Gıdaya uygun silikondan yapılan silikon kaplar çatlamaya ve soyulmaya izin vermez. Yiyecekleri silikon servis etmek, saklamak ve pişirmek için kullanmanın onu kirletebileceğini gösteren hiçbir kanıt yoktur. Pişirme için silikon kullanıyorsanız, kullandığınız herhangi bir parçanın gıda sınıfı olduğundan emin olun. Ayrıca, talimatları okuduğunuzdan ve fırın gereçlerinizi doğru ve önerilen sıcaklık aralığında kullandığınızdan emin olun. Her silikon pişirme malzemesi parçası üzerinde listelenen maksimum sıcaklığa sahiptir.

Silikon nasıl temizlenir

Silikon mutfak gereçlerini temizlemek düşündüğünüzden daha kolay! Otomatik temizlik için çöpe atmak istiyorsanız, ürünlerinizi bulaşık makinesinde yıkanabilir olduğundan emin olmak için kontrol edin. El yıkamayı tercih ediyorsanız, temiz silikon elde etmek için aşağıdaki adımları izleyin!

 • Bir beze yağ kesme sabunu koyun (aşındırıcı temizleme aletlerinden kaçının) ve ısınana kadar suyu akıtın.
 • Su çok ısındığında silikon paspasları, kalıpları veya tavaları sabunlu bezle silin.
 • İyice durulayın.
 • Açık havada kurumaya bırakın.
 • Silikon bir fırın altlığını temizliyorsanız , matı kuruması için düz bir yere koyun.

Silikonunuzda hala birkaç parça ve yiyecek parçası varsa, 5 ila 10 dakika boyunca tekrar fırına 175 dereceye koyun ve ardından yiyeceği gevşetmek için sıcak suda bekletin. Temiz silikon elde etmek için yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Silikon, pişirme sahnesi için hala nispeten yeni ve öğrenilecek çok şey var. Dolgusuz yüksek kaliteli silikon mutfak gereçleri kullandığınız sürece, yiyecekleriniz güvende olacaktır.

Silikon gereçlerin seçilmesi ve kullanılması için ipuçları

 • % 100 gıda sınıfı silikondan yapılmış kaplar seçtiğinizden emin olun. Dolgular, silikonun kalitesini ve dayanıklılığını tehlikeye atabilir.
 • Kullanılan tüm renklendiricilerin BPA bazlı olmadığını ve özellikle parlak renkli ürünler için kurşun testinin yapıldığını doğrulayın.
 • Termoplastik kauçuk (TPR) tabaklar sizi yanıltmasın. Aynı görünürler ve hissederler, ancak TPR, silikon kadar dayanıklı değildir ve yüksek ısıya tolerans göstermez. TPR’den yapılan bu ölçü kapları gibi ürünler genellikle sert bir plastik iskelete sahiptir ve ısıya maruz kaldığında bükülebilir.
 • Fosfatsız bulaşık deterjanlarının silikon kapların su lekelerine neden olabileceğine veya belirli kokuların / tatların tutulmasına neden olabileceğini unutmayın. Önemli değil, yıkama programınıza biraz beyaz sirke veya Ecover gibi toksik olmayan bir parlatıcı ekleyin.

Cam ve paslanmaz çelik tabaklarımı dolapta bırakarak, dayanıklılığın ve rahatlığın kazandığı zamanlar vardır. Bu nedenle, kanserojen ve endokrin bozucu kimyasallarla yapılan plastikler arasında seçim yapıldığında, her zaman silikonu tercih ederim.

Araştırma silikon kalıplar hakkında ne söylüyor

Bir çalışmada, bu bileşiklerin silikon fırın tepsilerinden veya bebek şişelerinin silikon emziklerinden ( R ) çok sınırlı göç olduğu kaydedildi . Ancak bu çalışma, silikon pişirme takımını bir fırında ısıtmadı, bu da araştırmanın silikon ürünlerle yemek pişirmek isteyenler için yararlılığını zayıflatıyor.

Silikon pişirme ürünleri üzerine bilimsel araştırma

Bununla birlikte, 2005 yılında İsviçre Federal Halk Sağlığı Dairesi tarafından yayınlanan bir çalışma, kimyasal maddelerin silikon pişirme kalıplarından 200-220 santigrat dereceye kadar ısıtıldığında (bu ürünler için önerilen sınır) salınıp salınmadığını inceledi. Ayrıca ürünleri 280 santigrat dereceye kadar test ettiler.

100 santigrat dereceye kadar, numuneler kalıplardan düşük kimyasal göçü gösterdi. Bu göç, kalıplar 150 dereceye ulaştıktan sonra hızla arttı, ancak numuneler çoğu durumda Avrupa Konseyi Kararı tarafından belirlenen 10 mg / dm2 maruziyet sınırına ulaştı. Tipik olarak bir kek pişirmek için kullanılanlar gibi daha yüksek sıcaklıklarda, göç daha da arttı. 175 derecede, tüm numuneler yüksek migrasyon değerleri gösterdi (25.5 mg / dm2 ile 49.2 mg / dm2 arasında).

Bazı durumlarda, bir ürün için üçüncü test turunda sızıntı kimyasallarının seviyeleri düştü. Bu, üreticilerin silikon mutfak gereçleri’lerini satıştan önce düzgün bir şekilde ‘iyileştiremeyeceklerini’ ve tüketicilerin yeni silikon mutfak gereçleri’leri birkaç saat boyunca yiyeceksiz 220 dereceye kadar ısıtmasının mantıklı olduğunu gösteriyor. Soğuduktan sonra kalıpları ılık sabunlu suyla iyice yıkayın, durulayın ve kurulayın.

Başka bir çalışmada, araştırmacılar, yüksek düzeyde uçucu organik bileşiklere (% 1,1) sahip tavlanmamış kalıpların, eşdeğer tavlanmış kalıplara ( R ) göre önemli ölçüde daha yüksek siloksan göçüne sahip olduğunu bulmuşlardır . Temperleme, silikon kalıpları daha güçlü, daha sert ve daha elastik hale getirmek için kullanılan bir işlemdir.

Mutfak temizliği nasıl yapılmalı! Mutfak temizliğinin önemi

Limon suyu mucizesi! Mutfakta kullanabileceğiniz 9 özelliği

Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası