Hamile kalma yöntemleri nelerdir? Hızlı hamile kalma tekniği

Çocuk sahibi olmak, her çiftin en özel isteğidir. Bu istek ile her kadının kolay çocuk sahibi olamaması da söz konusudur. Hamile kalma yöntemleri nelerdir sizler için araştırdık.

Anne olma ve çocuk sahibi olma her kadının ve her çiftin en özel isteğidir. Buna karar veren her kadının çok kolay çocuk sahibi olamaması da söz konusudur. Hamile kalma yöntemleri konusunda araştırmalar yapan çiftlerin ve özellikle kadınların öncelikle hayat tarzında ve beslenmelerinde birtakım değişiklikler yapması gerekebilmektedir.

Hamilelik öncesi doktor kontrolü önemlidir

Hamilelik öncesi doktor kontrolü önemlidir
Hamilelik öncesi doktor kontrolü önemlidir

Hamile kalma yöntemleri için araştırmalar yapmadan önce mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünerek sağlık kontrolünden geçmek sağlık açısından önemlidir. Bu kapsamda hamilelik sürecinden evvel giderilmesi gereken tıbbi herhangi bir sorunun olup olmadığı tespit edilmektedir. Sağlıklı bir hamilelik süreci için bu kontrol herkes için muhakkak gereklidir. Hamilelik konusunda da kadınların ve eşlerinin bu süreç hakkında merak ettikleri, sormak istedikleri ve bilmeleri gereken detayları uzman doktor ile istişare etmesi de bu sürecin bir parçasıdır.

Hamilelik vitaminlerinden destek alınabilir

Hamile kalmayı isteyen kadınları bu döneme hazırlayan prenetal vitaminler öncelikli tavsiylerdendir. Gebelik döneminde vücudunun folik asit, kalsiyum ve demire olan ihtiyacı çok fazla artarken bu ihtiyacı karşılamak için dışarıdan takviye edilmesi şarttır. Hamilelikten en az 3 ay evvel doktor kontrolünde bu tür vitaminler kullanılırken öncelikle folik asitin bebeğin beyin ve omuriliğinde oluşması muhtemel anomalileri önlediği bilinmektedir. Bebeğin gelişiminin en kritik sürecinde bu anomalilerin oluşması da ilk 3 aylık dönemde meydana gelmektedir. Bu nedenle de hamile olup olmadığınızı anlamanın bazen 3 ayı geçtiğini de düşündüğünüzde  hamilelik öncesi folik asit kullanımına başlanması iyi bir tercihtir.

Adet döngüsü takip edilmelidir

Hamile kalmayı kolaylaştıran en iyi hamile kalma yöntemleri arasında en kolay olan hesaplamalardan birinci sıra ovülasyon dönemine aittir. Yumurtlama dönemi genellikle adet döngüsünün ortasında yaşanan bir süreçtir. Ortalama bir adet döngüsünün kanamanın ilk gününden bir sonraki kanamaya kadar 28 gün sürdüğü kabul edilmektedir. Ancak bazen 21, 28 ya da 31 gün dahi sürmektedir. Bu nedenle her kadının için öncelikle adetinin başlama gününü tespit etmesi ve daha sonra da her bir döngünün kaç gün sürdüğü not edilmelidir. Adet döngünü belirledikten sonra yumurtlama dönemini ve hangi günlerde cinsel ilişkiye girersen hamile kalma şansının daha fazla olduğunu regl dönemi bittikten sonra hamile kalma şansınızın en yüksek olduğu günü de öğrenmek çok kolaydır. Regl dönemini takip edecek şekilde 14. gün hamile kalma şansının en yüksek olduğu kabul edilmektedir.

Stresten uzak durmak gereklidir

Aile yaşamı, iş hayatı ve sosyal yaşamda karşılaşılan olumsuz durumlar nedeniyle stres yaşamak hamile kalma yöntemleri konusunda süreci en fazla etkileyen engellerdendir. Stres nedeniyle vücutta salgılanan hormonların değişime uğraması ile yumurtlama işleminin olmaması göz ardı edilemeyecek kadar yüksek bir ihtimaldir. Çok fazla şekilde gerilen ve stres yaşayan kadınların hamilelik öncesi dönemde veya hamilelik süreci içindeki zamanda sağlık sorunları yaşaması da kaçınılmazdır. Stres yaşayan pek çok kadının adet düzensizliği sorunu yaşaması bu konuda verilebilecek en iyi örneklerdendir.

Sağlıklı yaşam tercih edilmelidir

Hamile kalma yöntemleri çok fazla şekilde detaylı bir konudur. Bu kapsamda da yaşam tarzınızda dahi değişiklikler yapmanız söz konusudur. Hamilelik öncesi sağlıklı beslenme çok faydalı bir değişiklik olurken her gün en az yarım saat tempolu yürüyüşler yapmak, bol su içmek, sigara ve alkolden uzak durmak, egzersizler yapmak ve stresten kaçınmak hamile kalmanızı destekleyen olumlu adımlardandır.

Aceleci davranılmamalıdır

Hamile kalma yöntemleri konusunda araştırmalar yapıldığında her gün cinsel ilişkiye girilmesi gibi yanlış bir anlayış vardır. Her gün sadece çocuk yapmak için girilen cinsel ilişkinin zorunluluk anlayışı taşıması çiftler arasında problemler yaşanmasını tetikleyebiliyor. Bu durum ayrıca kadının bedenini de yoran bir durumdur. İsteyerek yapılan cinsel ilişkilerin hiç bir zararı olmazken sadece hamile kalma yöntemleri arasında en kolay görüldüğü ve kesinlik algısı yaratması nedeniyle cinsel ilişkinin gerçekleşmesi yanlış bir davranıştır. Görev olarak görülmemelidir.

Hamile kalma yöntemleri tüp bebek tekniği

Hamile kalma yöntemleri tüp bebek tekniği
Hamile kalma yöntemleri tüp bebek tekniği

Hayatımızda yapılan köklü değişimler de olabilirken bazı durumlarda bu değişiklikler yeterli olmamaktadır. Bu konuda uzman bir jinekolog tıbbi tedavi konusunda destek sunmalıdır. Tıbbın ilerlemesiyle birlikte tüp bebek gibi çeşitli işlemler de hamileliği destekleyen yöntemlerdir. Erkek veya kadında olan bir hastalık veya sorunun tedavi edilerek hamileliğin kolaylaştırılması ve sağlıklı bir süreç hazırlanması en önemli noktadır. Bu konuda çiftlerin sabırlı davranması ve birbirine karşı anlayışlı olması ilişkilerini koruyan bir zırh niteliğinde olacaktır. Hiç bir şekilde bu konuda birbirini eleştirmeyen veya aşağılamayan çiftlerin başarılı olması çok daha kolay ve sağlıklı olacaktır.

Hamile kalma yöntemleri nelerdir? Hızlı hamile kalma tekniği
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası