Hamilelik döneminde dişlerde çürüme ve ağrıların artması

Hamilelik kadınlar için dönüm noktası olarak kabul edilir. Özellikle hamilelik döneminde dişlerde çürüme ve diş eti sağlığı yoğun oranda olumsuz etkilenir.

Hamilelik dönemi, kadınların için dönüm noktası kabul edilen, vücutlarında yoğun değişimlerin yaşadığı ve hassas bir psikolojiye sahip oldukları bir dönemdir. Hamilelik sürecinde gerek vücudunda gerekse de ruh halinde sürekli değişim meydana gelir. Bununla birlikte Hamilelik döneminde dişlerde çürüme ve ağrıların artması yaşanır. Vücutta kütler artışı gerçekleştiği için vücut dengesinde değişim yaşanır.

Hamile bir kadının vücudunda yaşanan bu değişimler süresince fiziksel olarak yoğun hasar gören bölgeler arasında dişler ve diş etleri önemli bir yere sahiptir. Değişimler tüm fiziksel bedeni kapsadığından kaynaklı ağız sağlığında bozulmalar meydana gelebilir. Hassas dişler ve diş etlerinin önüne geçmek için ise ağız sağlığı bakımlarının bu dönem içerisinde artması gerekiyor.

Hamilelik döneminde dişlerde çürüme neden olur
Hamilelik döneminde dişlerde çürüme neden olur

Hamilelik döneminde dişlerde çürüme neden olur

Zira hamilelik döneminde dişlerde bakterilerin üreme süreci ve plak oluşumu hızlanır ve bu duruma bağlı olarak diş çürümelerinde ve ağrılarında artışlar artabilir. Hamilelik süresince doğru yöntemler kullanarak dişlerin bakımı sağlanmalıdır. Düzensiz ağız sağlığı bakımı uzun süreli diş ağrılarına ve agresif bir ruh haline kapı açmaktadır.

Hamilelik döneminde diş bakımı nasıl olmalıdır?

Hamilelik döneminde diş bakımı nasıl olmalıdır?
Hamilelik döneminde diş bakımı nasıl olmalıdır?

Diş bakımı genel olarak hayatımızda önemli bir yere sahip olsa da, hamilelik süreci içerisinde ki bir kadın için artı önem arz eder. Hassas dişler ve diş etleri şikâyetlerinin sıklıkla yaşandığı bir dönemdir. Dişlerin bakımı düzenli bir şekilde yaparken, diş sağlığına fayda sağlayacak besinlerin tüketimini de arttırmalıdır.

Hamilelik dönemi süresince dişlerin daha sağlıklı olması için kalsiyum içerikli besinlerin tüketimini arttırmalıdır. Dikkatli beslenme ve doğru diş fırçalama yöntemleriyle diş sağlını korumaya çalışan hamile bir kadın, hamilelik sürecinde diş ağrısı ve benzeri sorunları minimuma indirebilir.

Doğru diş fırçası ve fırçalama tekniği nedir?

Doğru diş fırçası ve fırçalama tekniği nedir?
Doğru diş fırçası ve fırçalama tekniği nedir?

Yumuşak kıllı fırçalar veyahut küçük başlı fırçaların kullanımı bu dönem için en ideal seçeneklerdir. Dişlerini fırçalamakta zorluk çeken kadınlar için ise uzman tarafından pilli diş fırçası dediğimiz farklı hızlarda çalıştırılma seçenekleri olan fırçalar tavsiye ediliyor.

Diş fırçası, diş eti çizgisine yaklaşık 40 derecelik bir açı ile yaklaştırılmalı ve diş yüzeyleri yukarıdan aşağıya doğru fırçalanmalıdır. Ardından dişlerin aralarını temizlemek, bakterilerin oluşabileceği her türlü bölgeyi temizlemek için ileri-geri olacak şekilde fırçalama yapılmalıdır. Önem arz eden son adımı ise dil temizliğidir. Dil, bakterilerin yoğunluklu oluştuğu bir bölge olduğu için dilinizi fırça ile nazik bir şekilde ileri-geri şeklinde fırçalamalısınız.

Hamilelik dönemi içerisinde diş bakımı için kullanılan diş beyazlatma ve benzeri kimyasal maddelerden uzak durulması gerekiyor. Bu tür kimyasal maddeler hassas olan dişlerinize ve diş etlerinizi daha fazla zarar verebilir. Unutmayın, bebeğiniz sizin vücudunuza giren her türlü kimyasala maruz kalır, bebeğinizin sağlığını da riske atmayın.

Hamilelik döneminde diş tedavileri nasıl yapılır

Hamilelik sürecinin başlarında diş sorunları yaşanıyorsa ve tedavi yapılması gerekiyorsa, hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde dental tedavi yöntemleri yapılmaması gerekiyor. Zira ilk 3 ay bebeğin organ gelişiminin gerçekleştiği evredir. Bu evre içerisinde yoğun kimyasal maddeler içeren tedavi yöntemleri bebeğinizin sağlığına zarar riskleri taşır.
Dişinizde veyahut diş etinde bir iltihap söz konusuysa uzman bir jinekoloğa başvurulması da gerekiyor. Diş etlerinde oluşan infeksiyonel rahatsızlıklar, bebeğinizin sağlığı açısından dental tedavilerden bile daha fazla riski taşıyabilir.

Ayrıca sizler için yardımcı olacağını düşündüğümüz Hamilelikte uyku problemleri nasıl giderilir? 9 önemli ipucu makalemizi incelemenizi öneririz.

Hamilelik döneminde dişlerde çürüme ve ağrıların artması
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası