Yüzdeki kırışıkları önleme yöntemlerinin en iyi 10 yolu

Yaşlanmak, tüm vücut hücrelerimizde olduğu gibi cilt üzerinde de kaçınılmaz biçimde kendini gösteren doğal bir süreçtir. Yüzdeki kırışıkları önleme için neler yapabiliriz.

Kırışıklıklar ciltte kırışıklıklar, kıvrımlar veya çıkıntılardır. İnsanlar yaşlandıkça doğal olarak yüzdeki kırışıklıklar ortaya çıkar. Yüzdeki kırışıkları önleme sizin için bir sorun mu?

Cildimiz, yaş ilerledikçe esnekliğini veren kolajenin üretimini azaltır, ve ciltte kırışıklıklar görünmeye başlar. Ancak, bu doğal sürecin ötesinde, yaşam koşullarımızın getirdiği bazı etkenler var ki, cilt yaşlanmasını daha erkene alabiliyor. Bunları kontrol altına alarak, cilt yaşlanmasını geciktirmek elimizde.

Yüzdeki kırışıkları önleme yöntemlerinin en iyi 10 yolu

1. Güneş Güneşten kaçının ve güneş kremi̇ ile kendinizi koruyun.

Güneş kırışıklık oluşumuna en büyük katkı sağlar. Birçok çalışma, güneşe maruz kalmanın, özellikle yüzdekiler olmak üzere, kırışıklık oluşumuyla doğrudan ilişkili olduğu sonucuna varmıştır. Güneşe çıkacaksanız, güneş kremi kullandığınızdan ve düzenli olarak tekrar uyguladığınızdan emin olun. Güneşe maruz kalmanın da cilt kanserine neden olduğu bilinmektedir. Güneş hasarı veya cilt kanseri konusunda endişeleriniz varsa uzman dermatologlarımız size danışmaktan mutluluk duyacaktır. Maksimum güneş koruması için, Elta MD Sunscreens gibi bir çinko veya titanyum güneş kremi deneyin .
Yaşam kaynağımız, içinde bulundurduğu ultaviyole ışınları yüzünden, hızlı yaşlanmanın en başta gelen nedeni. Evet, bronzluk bazılarımız için vazgeçilmez; ancak yanarken cildinizin de hızla yaşlandığını unutmayın.

2. Solaryum

Çoğumuzun bronzlaşmak için kolayına gelse de solaryum, güneşteki ultraviyole A ışını ile cildi çok daha derin tabakalarında yaktığı için kırışıklık oluşumuna ve cilt yaşlanmasına hizmet eden en etkili araçlardan biri.

3. Mimik izleri

Mimik kırışıklıkları daha çok göz çevresi, ağız kenarları ve alında oluşur. Yüz egzersizlerini düzenli olarak yapmak, biraz olsun engelleyici bir faktördür.

4. Uyku şekliniz

Özellikle yüzükoyun yatarak uyumak, özellikle 30’lu yaşlar sonrasında derinin katlanmasına yol açarak kırışıklıklara neden oluyor.

5. Sigara tiryakiliğini bırakın, sigara içmeyin.

Bununla ilgili bazı araştırmalar hala tartışmalı olsa da, birçok tıbbi çalışma sigara dumanının cildi yaşlandırdığını doğruladı. Bunun nedeni, cilde elastikiyetini veren kolajeni parçalayan bir enzimdir. Londra’daki St. Thomas Hastanesinde yapılan kardeş çalışmaları, sigara içen erkek veya kız kardeşin, sigara içmeyenlere göre yaklaşık% 40 daha ince olan kırışık cildi olduğunu buldu.
Sigara içen kişilerin cildi daha erken yaşlanıyor, ayrıca ciltleri daha sağlıksız ve mat bir görünüme bürünüyor.

6. Beslenme alışkanlıkları

A, C, E, selenyum, demir, bakır, çinko içeren antioksidanlar, deriyi güçlendirerek kırışıklıklardan koruyor.

Bol bol meyve ve sebze yiyin.

Meyve ve sebzeler, serbest radikallerin neden olduğu hasarla savaşan antioksidanlar bakımından yüksektir. Bu serbest radikaller hücrelere zarar verebilir. Sonuç olarak, bu antioksidanlar cildin daha genç görünmesine yardımcı olur ve güneşten yaşlanmaya karşı koruma sağlayabilir.

Kahve yerine kakao kullanın.

Journal of Nutrition’da 2006 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, yüksek seviyelerde kateşin ve epikatchin içeren kakaonun cildi güneşin zararlarından korumakla kalmayıp aynı zamanda cilt hücrelerine olan dolaşımı da iyileştirdiğini buldular. Bu, cildin daha yumuşak ve daha genç görünmesini sağlayan hidrasyonu artırabilir.

7. Hatalı kozmetikler

Kozmetik ürünleri seçerken cildi nemlendiren, kolajen onarımını artıran ürünler olmasına dikkat edin. Makyaj ürünlerinde ise mümkün olabildiğince katkı maddesi az, mineral bazlı ve hipoalerjenik ürünleri tercih edin.

8. Hızlı kilo alıp vermek

Özellikle 30 yaş sonrasında kısa sürede çok kilo alıp vermek deride gevşeme ve sarkmalara yol açabiliyor.

9. Cilt bakımı

Güçlü cilt bakım malzemeleri̇ kullanın

Çok sayıda çalışma, aşağıdaki bileşenlerin kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Çoğu hem cilt bakımı tedavilerinde (reçeteli ve reçetesiz) bulunur. Kısa liste aşağıda gösterilmiştir:

Pentapeptidler – kollajen üretimini artırabilir
Idebenone – güçlü bir antioksidan
Alfa Hidroksi Asitler – ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltarak ölü cilt hücrelerini kaldırır
Topikal C Vitamini – kolajen üretimini artırabilir, hem UVA hem de UVB ışınlarından kaynaklanan hasara karşı koruma sağlayabilir.
Retinoidler – Kırışıklıklar için FDA onaylı topikal tedavi

Uygun bir peeling ya da anti-aging bir ürün içeren bakımların düzenli yaptırılması yaşlanmayı geciktirmek açısından faydalı olabilir.

10. Stresten kaçının

Stresli ve öfkeli olduğumuzda kaslarımız daha çok kasılıyor ve çizgilere zemin hazırlıyor.

Sırt üstü yatın ve yeterince uyuduğunuzdan emin olun.

Yeterince dinlenmediğinizde vücut aşırı miktarda kortizol üretir. Kortizol, cilt hücrelerini parçalayan bir hormondur. Tersine, yeterince uyuduğunuzda, cildin kalın, elastik ve kırışıklıklara daha az eğilimli kalmasına yardımcı olan daha fazla Büyüme Hormonu üretme olasılığınız artar. Amerikan Dermatoloji Akademisi, gece belirli pozisyonlarda uyumanın uyku hatlarına yol açtığı konusunda uyardı. Bu uyku çizgileri, cilt yüzeyine kazınabilen kırışıklıklar haline gelebilir ve ayağa kalktığınızda kaybolmaz. Yan yatarsanız yanaklardaki ve çenenizdeki kırışıklıkları artırabilir. Yüzüstü uyursan, çatık bir kaş alabilirsin. Kırışıklıkları azaltmanın ve önlemenin en iyi yolu sırt üstü uyumaktır.

Yüzdeki Kırışıkları Önleme

Herkes zamanla daha belirgin hale gelen kırışıklıklar ve çizgiler alır. Gelişimlerini önlemenin veya azaltmanın bazı yolları şunlardır:

  • Güneş koruması kullanmak . UV maruziyetinden kaçınmak cilt hasarını azaltır. Dermatologlar tavsiye cildi korumak için bir şapka ve kıyafet giyen ve SPF 30 bir güneş kremi ya da daha yüksek her gün kullanarak.
  • Düzenli olarak nemlendirir. Nemlendirme, kuruluğu önler, bu da kırışıklıkların oluşma olasılığını azaltır.
  • Sigarayı bırakmak . Sigara içmek cilt yaşlanmasını büyük ölçüde hızlandırır ve ciltte kırışıklıklara neden olur.
  • Daha az alkol içmek . Alkol cildi kurutur ve bu da zamanla hasara neden olur.
  • Sağlıklı, dengeli bir diyet yemek . Bol meyve ve sebze yemek cilt hasarını önleyebilirken şeker ve rafine karbonhidratlar cildin yaşlanmasını hızlandırabilir.
  • Yüzünüzü günde iki kez yıkamak . Nazik bir temizleyici kullanın. Cildi ovalamak tahrişe neden olabilir ve cildin yaşlanmasını hızlandırabilir.
  • Ağır terlemeden sonra yüzünüzü yıkamak . Ter cildi tahriş ederek zamanla hasara neden olabilir. Bu özellikle şapka veya kask takarken geçerlidir.

Göz çevresi kırışıklıkları neden olur? Kırışıklıklar nasıl önlenir?

Kırışıklık önleyici krem evde nasıl yapılır? 5 mükemmel tarif

Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası