Adet düzensizliği neden olur? Nasıl tedavi edilir?

Her kadının belli bir döneminde yaşadığı adet düzensizliği neden olur ve adet düzensizliğini nasıl anlarım konusunu sizler için ele aldık. Adet düzensizliği tedavileri nelerdir bu yazımızda cevaplarını bulacaksınız.

Adet düzensizliklerinden bahsetmeden önce normal adetten bahsedelim. Adet ergenlikten menopoza kadar her ay düzenli olarak görülen ortalama 3 ile 5 gün süren günde ortalama 2 ile 5 ped arasında değişen düzenli kanamalardır. Kadınlarda yılda 1 veya 2 kere adet düzensizliği olabilmektedir. Bu tanımlanan adetin daha sık ve daha geç olması ya da olmaması durumunda adet düzensizliğinden bahsedilebilir. Peki neden adet görülür?

Adet düzensizliğini nasıl anlarım?

Adet düzensizliği neden olur? Nasıl tedavi edilir?
Adet düzensizliğini nasıl anlarım?

Kadınlar her ay düzenli olarak yumurtlama fonksiyonunu yerine getirirler. Gebelik oluşabilmesi için rahim gebeliğe uygun ortam hazırlamaya çalışır ve bu döllenen yumurtanın rahim içine yerleşip gebeliği oluşturabilmesi için uygun hale gelir. Eğer kişi korunuyorsa veya ilişki gerçekleşmemişse bu hazırlanmış olan rahim duvarı her ay dökülür ve adet kanaması meydana gelmektedir. Ergenlik çağında ilk 2 yıl yumurtalıklar görevini yerine getiremediği için az ya da çok kanama veya düzensiz kanama meydana gelebilmektedir. Bu durumda ebevenyler endişe etmemelidir. Eğer ki kanama çok artmışsa bu durumda hasta kansız kalabileceği için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Ergenlik ve menopoz arası olan sürede düzenli adet görülmesi beklenen bir durumdur. Fakat bu kanama yılda 2 den fazla oluyorsa mutlaka uzman bir hekime görünmek gerekmektedir. Bu durumda doktora görünmenizin nedeni kanser gibi hastalıkları dışlamaktır. Eğer ergen 15 yaşını doldurmuş ve hala adet görmemişse bu gibi durumlarda da yine uzman bir doktora başvurmak faydalı olacaktır. Bunun dışında gebelik ve emzirme döneminde,menopoz da ve ergenlikten önce adet görülmemesi normaldir.

Adet düzensizliği neden olur?

Adet düzensizliği neden olur? Nasıl tedavi edilir?
Adet düzensizlikleri neden olur?

Adet düzensizliğinin nedenlerine gelecek olursak bunlardan biri organik nedenlerdir. Rahimin iç kısmında miyom adını verdiğimiz rahatsızlıklar meydana gelebilir bu da adet düzensizliğine yol açabilmektedir. Yumurtalıklarda kist oluşması yine adet düzensizliğinin başka bir nedenidir. Bunların dışında hormonel nedenler ve hormon bozuklukları da adet düzensizliği yapar. Hastanın psikolojik problemi varsa psikiyatrik ilaçlar kullanıyorsa, mevsimsel değişimler ve sıcak,soğuk gibi etmenler de adet düzensizliğine neden olmaktadır.

Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?

Adet düzensizliği neden olur? Nasıl tedavi edilir?
Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?

Adet düzensizliğinin tedavisine başlamadan önce hastanın adet düzensizliğinin neden olduğu araştırılmalı hangi sebepten adet düzensizliği varsa onun üzerine gidilmelidir. O yüzden uzman doktorlar öncelikle ultrason yaparak sorunun asıl nedeni öğrenilmeye çalışılır. Ultrasonda organik patoloji var mı yok mu o tespit edilir. Onun dışında hasta sorgulanır ve ilaç geçmişi öğrenilir eğer kullanıyorsa ne kadar zaman kullandığı tedaviye yol gösterecek önemli etmenlerdir. Tabi ki ameliyatlık durumlarda meydana gelmektedir ancak araştırmalarımıza göre uzmanlar bu durumda en son çare olarak ameliyatı görmekte ilaçla tedavi aşamasını izlemektedirler. Kistlerde ilaç tedavisi tedaviye cevap verirken, miyomlar da bu durum söz konusu değildir. Miyomlar daha çok takip edilerek gözlemler çerçevesinde tedavi edilmektedir.

Kadınların önemli sorunlarından olan adet düzensizliğine değinmiş olduk. Yukarıda belirtmiş olduğumuz belirti veya nedenleri kendinizde görüyorsanız eğer mutlaka uzman bir hekimin sizi görmesi gerekmektedir.

Adet düzensizliği neden olur? Nasıl tedavi edilir?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası