Menopoz dönemi nasıl geçer! Menopozda neler yapılmalı?

Menopoz nedir? Menopoz dönemi kaça ayrılır? Menopozu tetikleyen faktörler Menopoz Teşhisi nasıl yapılır? Bu soruları sizler için yanıtladık.

Menopoz dönemi, ilerleyen yaşlardan sonra bayanların aklını karıştıran en önemli sorunlardan birisidir. Ancak menopoz hayatta geçirmiş olduğumuz bebeklik, ergenlik ve olgunluk gibi doğal dönemlerden birisidir. Kadınların yumurtalıklarında yer alan foliküllerin miktarı azaldıkça salgılanan östrojen oranı düşer. Zaman geçtikçe bu durum tamamen ortadan kalkar ve yumurtalıklarda küçülme meydana gelir. Oluşan adet döngüleri yok olur ve üreme durumu ortadan kalkar. Bu duruma menopoz adı verilir.

Kadınlar genel olarak hayatlarındaki bu en önemli dönemi ne yazık ki anlamakta güçlük çekebilirler. Bu sebeple araştırmalarını doğru yönde yapmaları gerekmektedir. Kadınların en çok merak ettiği soruların başında ise kaç yaşında menopoz dönemi başlar olmaktadır. Dünya sağlık örgütüne göre menopoz yaşı 45 yaş ile 55 yaş arasında açıklanmıştır. Türkiye’de durum biraz daha farklı. Ülkemizde menopoz yaşı açıklanan verilere göre 46 ile 48 yaş arası olduğu söylenmektedir.

Menopoz dönemi kaça ayrılır
Menopoz dönemi kaça ayrılır

Menopoz dönemi kaça ayrılır

Dünya sağlık örgütü menopoz dönemini premenopozmenopozpostmenopoz olarak 3’e ayırmıştır. Menopozda, 12 aylık bir adetsiz dönemin olduğu ve en son adet kanamasının görülmesi dönemidir. Premenopoz, verilen ilk belirtiler ile son adet kanamasına kadar geçen süre zarfını kapsamaktadır. Bu süre zarfı birkaç ay sürebileceği gibi 1 yıl gibi bir süreyi de bulabilmektedir. Postmenopoz dönemi ise menopoz döneminden sonra yaşlılık dönemi olarak belirttiğimiz 6 ya da 8 yıllık süreyi kapsar. Postmenopoz döneminde olduğunu anlamanız için 12 aylık bir süreç içerisinde adet görmemiş olmanız gerekmektedir.

Menopozu tetikleyen faktörler nelerdir
Menopozu tetikleyen faktörler nelerdir

Menopozu tetikleyen faktörler nelerdir

Öncelikli olarak erken menopozu erken teşhis etmeniz sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır. Bunun içinde kendinizde normal gitmeyen bir durum olduğunu gördüğünüz an uzman bir Jinekoloğa başvurmanız gerekmektedir.

Genetik :

Ailenizden her hangi birisi en önemlisi annenizin menopoz yaşı sizin açınızdan belirleyici bir durum olacaktır. Menopoz için tıbbi bir faktör ortada yoksa eğer genetik geçiş ile alakalı bir durum olması yüksektir.

Genital Faktörler :

Adet düzensizliği yaşayan kadınlarda, adet düzeni tam olan kadınlara göre daha erken menopozbelirtileri görülmektedir. Doğum kontrol hapları ile birlikte ilk adet yaşı da menopoz dönemini etkilemektedir.

Çevresel – Fiziki Faktörler :

Aslında buradaki en önemli etmen ağır şartlar altında zamanını geçirmiş ve yıpranmış kadınlardır. Yaşam şartları zor olan kadınlarda erken menopoz görülme olasılığı yüzde 84 olarak belirtilmektedir.

Psikolojik :

Yaşamınızda sizleri etkileyen ağır travmalar erken menopozu tetikleyen önemli faktörlerden birisidir. Bunlara örnek verecek olursak uzun yıllar hapis hayatı yaşamış, savaş ve göç gibi durumlara tanık olmuş kadınlarda erken menopoz ortaya çıkma olasılığı oldukça yüksektir.

Sigara Bağımlılığı :

Sigara kullanan her yirmi kadından ikisinde menopozu tetiklenmektedir. Günlük bir paket sigara tüketen kadınlar sigara kullanmayanlara göre 3 yıl daha erken menopoza girmektedir. Araştırmalar sonucunda bu duruma neden olan etmenin sigara içerisinde yer alan hidrokarbonlardan kaynaklı olduğu ifade edilmiştir.

Menopoz dönemi teşhisi nasıl yapılır

Yukarıda bahsettiğimiz etmenlere göre menopoza erken teşhis konulması son derece önemlidir. Erken teşhis diğer tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi menopoz tedavisine başlamak içinde önem arz etmektedir. Adet kanamalarında seyreklik varsa eğer alınan kan sonucunda FSH ve LS hormonlarının seviyesi ölçülür. Bu hormonlarda artış mevcut ise kesin olarak menopoz teşhisi konulur.

Menopoz döneminde neler yapılmalı

Yiyecek ve içeceklerimize oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir. Baharatlı yiyecekler ve asitli içeceklerden uzak durmak sizin açınızdan iyi olacaktır. Ayrıca sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınız varsa bunları kesmeniz gerekmektedir. Hormon dengesizliklerinden dolayı ateş ve terleme hissi olacağı için giyim tarzınızı ona göre şekillendirmelisiniz. Cinsel birliktelikler yaparken partnerinizin hijyeni oldukça önemli bir konudur. Kalsiyum alımınıza dikkat ederek haftalık egzersiz programları oluşturmanız gerekmektedir.

Ayrıca sizlere yardımcı olacak Adet düzensizliği neden olur? Nasıl tedavi edilir? makalemizi incelemenizi öneririz.

Menopoz dönemi nasıl geçer! Menopozda neler yapılmalı?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası