Kadınlarda beyaz akıntı neden olur? Vajinal akıntı neden olur?

Çoğu zaman vajinal akıntı varlığı normaldir; miktarı, kokusu ve renk tonu menstrual döngünün neresinde olunduğuna göre değişir.
Kadınlarda beyaz akıntı

Özellikle kadınlar doğurgan olmalarından dolayı bedenleri bu şekilde şekillenir ve işlevselleşirler. Bu neden ile kadın rahim ve genital bölge farklı bir yapı ve özellik taşır. Genel olarak fizyolojik vajinal akıntılar; renksiz, kokusuz ve şeffaftır. Bu normal bir vajina sıvısıdır. Salgılanmasında ki amaç ise genellikle cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak ve yürüyüş esnasında sürtünmeden vajinayı korumaktır. Bu sorunsuz ve sağlıklı bir akıntı olduğu için panik yapmamak gerekir. Peki Kadınlarda beyaz akıntı neden olur?

Kadınlarda beyaz akıntı sebepleri nelerdir?

Ayrıca yumurtlama döneminde kadınlarda biraz daha yoğun, yumurta akına benzeyen, çekince uzayan bir şeffaf akıntı oluşabilir. Onu akıntıya Ovulasyon akıntısı denir. Hormonsal bir akıntıdır ve panik edecek bir durum söz konusu değildir. Rahmin yumurta için daha uygun bir ortam hazırladığı dönemde bayanlarda beyaz akıntı olması gayet normal bir süreçtir. Menopoz ile birlikte bu işlem bazen azalabilir ve zaman içinde ortadan kalkar. Kadınlar daha korumasız ve mikroplara daha açık bir cinsel organa sahiptirler. Bu neden ile bu korumayı beden kendi mikro organizmalar ile kendi gerçekleştirecektir. Etkili ve doğru bir şekilde temizliği yapıldığında bu tip sıkıntılar yaşanması da sorun olmaz.

Vajinal akıntı nedir? Vajinal akıntı neden olur?

Vajinal akıntı nedir? Vajinal akıntı neden olur?
Vajinal akıntı nedir? Vajinal akıntı neden olur?

Bedenin farklı dönemlerde farklı şekillerde reaksiyonlar vermesi özellikle kadınların yumurtlama durumları ve salgılanan hormonları ile alakalıdır. Bu neden ile bedenini tanıyan kadınlar bu tip konuları sorun etmezler. Farklı dönemlerde farklı şekillerde bayanlarda beyaz akıntı olması oldukça normaldir. Özellikle zararlı bakterilere karşı korunma gereksinimi olan vajina, laktobasil ve süt basilleri adı ile tabir edilen bazı salgılar sağlar. Bunlar vücudun korunma silahlarıdır. Bu şekilde dışarıdan gelebilecek olan sıkıntılara karşı ilk girişte önlem alınmış olur. Etkin maddeleri nedeni ile bedeni bir silah gibi savunan bu bakteriler bazen yetersiz gelebilir. Bu gibi durumlarda rahatsızlıklar başlar, ancak içeride savaş devam ettiği için akıntının rengi ve kokusu değişir. Özellikle kokulu ve rengi farklı olan akıntılar bayanların endişelenmesi gereken durumlardır.

Mutlaka dikkat edin!! Akıntının özellikleri yukarıdakilere benzemiyor veya uymuyorsa, bu rahatsızlık sizde bir sorun olduğunun işareti olabilir. Özellikle yeni başlayan, yani alışkın olmadığınız bir akıntı söz konusuysa kendi kendinize “farklı renkli akıntı” tanısını koymamalı ve doktora başvurmalısınız.
Kadınlarda beyaz akıntı neden olur? Vajinal akıntı neden olur?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası