Rahim ağzı kanseri belirtileri ve risk grubu nelerdir?

Rahim ağzı kanseri genel bilgileri ve tanısı nasıl konur? Rahim ağzı kanserinin evreleri var mıdır? Rahim ağzı kanseri risk grubu nedir tedavisi nasıl yapılır ve hangi yöntemler kullanılır. Tüm yanıtları ile sizler için derledik.

Rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türleri arasında 2. sırada yer almaktadır. İnsan papilloma virüsü adını verdiğimiz HPV’nin neden olduğu bilinmektedir. Yüzde 98’lik bir kanser etkisi bulunan HPV son derece tehlikeli bir virüstür. Dünya genelinde yapılan araştırmalar sonucunda 100 kadından 2 ya da 3’ünün rahim ağzı kanserine yakalandığı belirtilmektedir. Rahim ağzı kanseri tehlikeli olmasına rağmen tedavi yöntemleri de o derece kuvvetlidir. Rahim ağzı kanserine yakalanan bir kadına uygulanan tedavi yöntemleri başarılı sonuç vermesi durumunda diğer kanser türlerine yakalanma oranı da düşmektedir. Genel olarak menopoz dönemleri ve bu dönemi takip eden zamanlarda ortaya çıktığı bilinmektedir. 50’li ve 60’lı yaşlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Gelişmemiş ülkelerde çok sık görüldüğü gibi gelişmekte olan ülkelerde görülme oranı artmıştır. Bu kanser türündeki en büyük avantajlardan birisi Pap smear ismini verdiğimiz test ile birlikte erken teşhisinin kolay olmasıdır. Bu erken teşhis sayesinde yüzde 90 oranında bir başarı ortaya çıkmaktadır.

Tanısı nasıl konur
Tanısı nasıl konur

Tanısı nasıl konur

Kadınların bu hastalıkta oldukça dikkatli davranması gerekmektedir. Kanser olmasanız bile yılda bir kez Pap Smear testi yapılmalıdır. Pap Smear testi ile rahim ağzından örnekler alınarak oluşan kanser hücreleri tespit edilebilir. Bu aşamanın en önemli özelliği yeni oluşmakta olan kanser hücreleri tespit edilerek erken teşhis edilebilir olmasıdır. Bu sayede tedavinizdeki başarı oranı çok yüksektir. Pap smear testinde kanserli hücrelere rastlandığı anda biyopsi ve kolposkopi gibi değerlendirmeler yapılır. Daha sonra buradan gelecek olan sonuçlara göre tanı konur ve tedavi için bir yol haritası belirlenir.

Rahim ağzı kanserinin evreleri var mıdır?
Rahim ağzı kanserinin evreleri var mıdır?

Rahim ağzı kanserinin evreleri var mıdır?

Her kanser türünde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de evreler bulunmaktadır. 1. evrede tedavi edilebilirlik oranı yüzde 80 ve yüzde 90 arasında olmaktadır. 2. evrede yüzde biraz daha aşağıya düşmektedir. 2. evredeki bu oran yüzde 40 45 arasında değişmektedir. Üçüncü evrede ise yüzde 30 lara düşen bir oran bulunmaktadır. İlk üç evrede kendiliğinden gerileme yaşayabilen kanser hücreleri hiç tedavi edilmediği taktirde diğer kanserli hücrelerin oluşumunu tetikleyecektir.

Rahim ağzı kanseri risk grubu

Rahim ağzı kanserine yakalanma konusunda en önemli risk grubu çok fazla doğum yapan kadınlardır. Bunun yanında erken yaşlarda cinsel ilişki ye giren ve bu cinsel hayatı erken yaşlardan beri devam ettiren kişiler de bulunmaktadır. Cinsel hayatın yanında sık partner değişimi bu kansere neden olabilmektedir. Aynı zamanda sosyal yaşamında düzensizlik bulunan ve iş sebebi ile sürekli stres yaşayan kadınlarında yakalanma olasılığı yüksektir. Sigara kullanımı diğer kanserlere sebep olduğu gibi rahim ağzı kanserinin de en büyük nedenlerinden birisidir.

Rahim ağzı kanseri belirtileri

Çoğu kanser hastalıklarında olduğu gibi rahim ağzı kanseri de erken bir belirti vermeyebilir. Tedaviler ve kontroller sırasında gözle görülmeme gibi bir durum olabilir. Burada en büyük yardımcımız smear testi ve biyopsi örnekleri olacaktır. Rahim ağzı kanserinde ilk belirtiler genel olarak hastalığın evrelerinin ilerlemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Adet düzensizliklerinin yanı sıra cinsel ilişki sırasında meydana gelen kanamalar önemli belirtilerindendir. Bunların yanında kanserin evreleri ilerledikçe bacaklarda oluşan ağrı ve düzensiz idrar sorunları da meydana gelebilmektedir. Rahim ağzı kanseri ilerlemişse doktorunuz tümörün büyüdüğünü fark edebilir. İnsan papilloma adını verdiğimiz HPV virüsün siğillere sebep olması kanser tanısı koymak için yeterli bir belirti değildir. Ancak bu siğillerin ortaya çıkması detaylı bir muayeneyi gerektirebilir. Rahim ağzı kanserinin bilinen genel belirtilerinden bir kaçı da şunlardır;

  • İstemsiz idrar ve dışkı kaçırma
  • Sırt ve bacaklarda oluşan anlam veremediğiniz ağrılar
  • İştahsızlık
  • Açıklanamayan kilo kayıpları
  • Kemik ağrıları ve kolay kırılmalar

Rahim ağzı kanseri nedenleri

C vitamini ve A vitamini eksiklikleri bu hastalığa neden olabilmektedir. Risk grubunda bahsettiğimiz çok fazla doğum yapma ve erken yaşlarda cinsel hayatın başlangıcı en önemli nedenlerinden sayılabilir. Bunların yanında kişilerin bağışıklık sisteminin çok güçsüz olması enfeksiyona yakalanma durumunu arttıracağı için kansere yakalanma riski fazladır. Sigara bağımlığı en büyük nedenlerin başında gelmektedir. Ayrıca sigara bağımlılarında kanserin tedavisinin daha da zor olduğunu hatırlatmak fayda var.

Tedavisi nasıl yapılır?

Erken evrede rahim ağzında kanserli bölge çıkarılmaktadır. Bu konizasyon işlemi dediğimiz yöntem ile yapılmaktadır. Hastalık çok fazla ilerlemişse radyoterapi tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Rahim ağzı kanserine yakalanan kişinin yaşı, doğum yapıp yapmadığı, kanserin yayılım durumu önem arz etmektedir. Rahim ağzı kanserinde cerrahi yöntemlerin yanı sıra kemoterapi uygulaması da tek başına kullanılabilmektedir.

Konizasyon :

Kanser hücreleri çok küçükse ve kadın doğum yapma isteğini de uzmana bildirmişse bu yöntem ancak o zaman kullanılır. Rahim ağzına yerleşmiş olan milimetrik hücreler çıkarılarak patolojik incelemeye gönderilir. Bu yöntem bir nevi tanı koyma yöntemi olarak da bilinmektedir.

Radyoterapi :

Radyoterapi kanser hücrelerini yok etmek ve tümörün boyunu küçültmek amaçlı kullanılan tedavi yöntemidir. Radyoterapi yöntemi en son çare olarak kullanılmaktadır. Yayılan kanser hücrelerinin tedavi edilemeyecek kadar büyümesi sonucunda başvurulur.

Kemoterapi :

Kanserli hücrelerin ortadan kaldırılması için kullanılan ilaç tedavisidir. Kemoterapi tedavisi bazı durumlarda radyoterapi yönteminin etkisini arttırmak amaçlı da kullanılmaktadır. Süreç biraz sancılı olsa da kanser hastalıklarında çok fazla kullanılan bir yöntemdir. Kemoterapi ismini duyunca bir çoğunuz irkilebilirsiniz fakat kemoterapi kanser hastalıkları alanında oldukçu başarılı sonuçlar veren bir yöntemdir. Kemoterapi yöntemi ile hücrelerin tamamen öldürülmesi hedeflenir ki tekrarlama gibi bir durum meydana gelmesin. Ancak ne yazık ki kemoterapi de tekrarlama durumunda çok bir sonuç vermemektedir. Kanserin türü ve evresine güre tedavi süresi değişiklik göstermektedir. Zararlı hücrelerin yıkımına yardımcı olabileceği gibi yararlı hücreleride yok edeceğinden bir takım olumsuz yan etkiler görülmesi mümkündür.

Kanserler genel olarak tedavi edilse de sonradan tekrarlayabilen türde bir hastalıktır. Rahim ağzı kanseri kanser türleri arasında baş edilebilir ve tedavi edilebilir kanser türü olduğunu bilmenizde fayda var. Tedavi edilmediği ve ihmal edildiği taktirde birçok hastalığa yol açabileceği gibi tedavisi sonucunda başarı elde etmeniz durumunda diğer kanser risklerini de ortadan kaldırmış olacaksınız. Bu hastalığı teşhis etmekte ve tedavi sonucunda başarılı sonuç almak tamamen sizin elinizdedir. Düzenli kontrollerin hayatınızı kurtarabileceği gibi sosyal yaşamanızda da aklınızda bir acaba kanser miyim sorusu olmayacaktır. Yazımızda bize eşlik ettiğiniz için teşekkür eder hepinize sağlıklı günler dileriz.

Rahim ağzı kanseri belirtileri ve risk grubu nelerdir?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası