Zayıflama hareketleri nelerdir ve nasıl yapılmalıdır

Kadınlar güzel, sıkı ve fit bir görünüme sahip olmak ister. Bunun için zayıflama hareketleri ile dengeli ve düzenli beslenmek ve spor yapmak gerekmektedir.

Günümüzde çoğu kadın spor salonlarına gitmekte. Çoğu ev hanımı spor salonuna gidemedikleri için kilo veremeyeceklerini düşünmektedirler. Ancak evde veya dışarıda birazcık zamanınızı ayırarak yapacağınız zayıflama hareketleri ile spor salonuna gidenlerden hiçbir farkınız kalmayabilir. Fakat şu da bir gerçektir ki spor devamlılık ister, devamlılık spor için önemli bir kavramdır. Bu yüzden sizin için evde ve dışarıda yapacağınız ve hızlıca yağ yakarak inceleceğiniz başarılı zayıflama yöntemlerinin, zayıflama hareketinin ve egzersizlerin bir listesini yaptık. İşte bu zayıflama hareketleri ve egzersizler;

Zayıflama hareketleri nelerdir?
Zayıflama hareketleri nelerdir?

Zayıflama hareketleri nelerdir?

Yürüyüş yapmak

Sporun temel hareketlerindendir. Evde yürüyüş için koşu bandına ihtiyacınız vardır. Eğer bir koşu bandınız yoksa evinize yakın bir yer seçerek her gün en az yarım saat yada kırk dakika yürüyüş çok etkili sonuçlar doğurur. Fakat terlemeden yapılan yürüyüşlerin çok etkili olmayacağını göz önüne aldığınızda hızlı tempoda yürüyüş yapmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bir tur yürüyüp bir tur koşarak da verimli bir sonuç alabilirsiniz.

Mekik çekme

Mekik çekme
Mekik çekme

Zayıflama hareketleri arasında karın kaslarını geliştiren en etkili harekettir. Bu harekette yere sırt üstü uzanın ve ellerinizi başınızın arkasına birleştirin. Bacaklarınızı hareket ettirmeyerek yarım yarım şekilde doğrulun ve tekrar yere yatın. Hareketi yaptıkça zaman içinde vücudunuz gelişim gösterecektir. Vücudunuz gelişim gösterdikten sonra bu hareketi tam doğrularak yapın. Çenenizin boynunuza değmemesine özen göstermelisiniz. Hareket en başlarda zor gelebilir fakat devamlı bir şekilde yaptığınızda karın kaslarınız gelişecektir ve hareketi daha kolay bir şekilde yaparsınız. Bu durumda hareketi tekrarlama sayısını haftalara göre 10’ar 10’ar arttırabilirsiniz.

Superman hareketi

Bu hareket sayesinde sırt kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Yere yüz üstü uzanın, ellerinizi ve avuçlarınızı yere değecek şekilde ileri uzatın. Bacaklarınızın düz şeklini bozmadan ayaklarınızı yukarı kaldırın. Kaslarınız acıyana kadar o pozisyonda kalmaya özen gösterin. Daha sonra gevşeyin ve tekrar aynı hareketi yapın. Kaslar geliştikçe hareket sayısını arttırarak devam edin.

Zayıflama hareketlerinden geriye esnemeyi mutlaka yapın

Zayıflama hareketlerinden geriye esnemeyi mutlaka yapın
Zayıflama hareketlerinden geriye esnemeyi mutlaka yapın

Zayıflama hareketleri arasında baldır germe hareketi de oldukça etkili bir hareket olarak göze çarpar. Ayaklarınız üzerine diz çökün, ellerinizi göğsünüzde birleştirin ve bu konumda geriye doğru esneyebildiğiniz kadar esneyin.  Baldırın sıkılaşmasında çok etkili olan bu zayıflama hareketi aynı zamanda sırt bölgenizin altında bulunan yağların erimesinde çok etkilidir. Esneme süre ve sayısını zamanla arttırabilirsiniz.

Kalça kaldırma hareketi

Kalça kaldırma hareketi
Kalça kaldırma hareketi

Bu hareket sayesinde sırt, bel, kol, omuz kaslarınızı çalıştırmanız mümkün. Yere sırt üstü uzanıp dizlerinizi kırın. Eller yere paralel bir şekilde durmalıdır. Bu pozisyonda kalçanızı yukarı kaldırın ve kaslarınızı zorlayana kadar şeklinizi koruyun. Daha sonra gevşeyin. 8 veya 10 defa tekrar edebilirsiniz.

Bir bacak yanda çökme hareketi

Bir bacak yanda çökme hareketi
Bir bacak yanda çökme hareketi

Bu hareket ile arka ve ön baldır kaslarınızı çalıştırmanız mümkün. Bacaklarınızı omuz hizasından daha geniş bir şekilde açarak kendinizi sabitleyin. Bir bacağınız düz kalırken diğer bacağınızı bükerek eğilin, kalkın. Bu hareketi 8 veya 10 kere tekrar olacak şekilde hareketi sağ ve sol bacaklarınıza paylaştırın.

Bir bacak önde çökme hareketi

Bu hareket bacak kaslarının gelişimi için yapılan zayıflama hareketleri arasındadır. Önceki harekete benzer bir şekilde pozisyon alarak bacaklarınızı omuz hizasından daha geniş bir şekilde açın. Bir bacağınızı bir adım öne atıp vücudunuz dik kalacak şekilde eğilin ve durabildiğiniz kadar pozisyonunuzu koruyun. Daha sonra gevşeyin ve bu hareketi 8 veya 10 defa tekrarlayın. Tekrar sayısını sağ ve sol bacağınıza bölmeyi unutmayın.

Ayrıca sizler için yardımcı olacağını düşündüğümüz;

Zayıflama hareketleri nelerdir ve nasıl yapılmalıdır
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası