Kilo verme yöntemlerinin 10 bilimsel tekniği

Kilo verme her kişinin istediği yaşamında ideal olarak bir teknik ile nasıl yapılacağını bu makalemizde detaylı şekilde ele aldık.

Genel olarak zayıflamak için toplumumuzda yanlış bir bilgi havuzunun olduğunu söylemek yanlış olmaz. Artık insanlar kilo vermek için İnternetten, sosyal medya platformlarından araştırmalara yaparak bir zayıflama planı oluşturabilmektedir. Çoğu kişi bu bilgilerin hem uzun hem de sorunlu bir süreç olduğunu belirtmektedir. Öncelikle spor salonlarında vaktinizin bir çoğunu öldürmeyi ve sıkıntılı diyet sürecini bir kenara bırakın. Şimdi sizler için kanıtlanmış ve bilimsel kilo verme yöntemlerinden bahsedeceğiz. Gelin hızlı kilo vermek adına kanıtlanmış 10 bilimsel ipucunu görelim:

Kilo verme de bol su tüketimi

Kilo verme de bol su tüketimi
Kilo verme de bol su tüketimi

Bol su tüketimi metabolizma hızını 1.5 saatlik bir süre boyunca yüzde 30’a çıkardığı bilinmektedir. Metabolizmanın bu denli hızlanması daha fazla kalori yakımı demektir. Yapılan bir çalışmada ise özellikle yemeklerden önce içilen bir bardak suyun yüzde 44 oranında daha fazla metabolizma hızlandırdığı açıklanmıştır. Yemeklerden önce içilecek olan su kilo vermeye daha fazla yardımcı olmaktadır.

Kilo vermek için kahvaltıda yumurtayı eksik etmeyin

İçeriğinde bulundurduğu düşük yağ oranı ile birlikte yüksek proteine sahip olan yumurta açlık hissinizi bastıracaktır. Bunun yanında vücudunuz için gerekli olan protein ihtiyacını da karşıladığı için sağlıklı şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Haşlanmış bir yumurta veya çok yağlı olmamak şartı ile omlet uzun süre tokluk hissi vermektedir. Diğer öğünlerde ise daha az ve ölçülü yemenize yardımcı olur.

Yeşil çay tüketin kilo verin

İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve yağ yakıcı özellikleri ile oldukça fayda sağlamaktadır. Metabolizma’nın çalışmasında en büyük etmenlerden biri olan yeşil çayların ayrıca daha birçok faydası da bulunuyor. Anti kanserojen özelliği olan yeşil çaylar aynı zamanda dolaşım sistemini güçlendirerek yüksek tansiyon ve kolesterolü dengelediği de bilinmektedir.

Kilo verme için kahve tüketin

Kahveler ülkemizde son yıllarda son derece kötü olarak lanse edilmeye başlasa da bu konu tamamen yanlış değildir. Ancak kahvelerin kaliteli olup olmamasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Kaliteli bir kahve antioksidan bakımından güçlü olduğu için sinir sistemi ve dolaşım sistemine oldukça büyük faydası vardır. Bunların yanında yağ yakıcı antioksidanlar ile kilo vermenize yardımcı olacaktır. Tabi her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmamak lazım.

Şekerli gıdalardan uzak durun

Tüm dünyanın kabul ettiği ve bilimsel kanıtlamalarla kesinleşmiş, dünyanın en tatlı zehiri olarak adlandırılan şeker sizin bütün planlarınızı suya düşürebilir. Çay ve kahve günümüzün vazgeçilmezleri ancak bunları şekerle birleştirdiğimizde oldukça sıkıntılı sonuçlara sebep olabilir. Şeker tüketimi Tip 2 diyabet hastalığından kalp hastalıklarına, karaciğer sorunlarından obeziteye kadar bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Sağlıklı kilo vermek adına şekerle vedalaşmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Düşük karbonhidratlı besinler ile beslenin

Rafine karbonhidratlar genelde işlenmiş oldukları için içeriğindeki faydalı besinlerden sıyrılıp önümüze gelmektedir. Bu sebeple rafine karbonhidratlı besinleri tüketmemeye özen göstermelisiniz. Kilo verme amacınız da en zorlanacağınız bölüm burası olabilir. Ancak burada zorlandığınız an ne için bu işe başladığınızı hatırlayın. Karbonhidrat diyeti olarak tabir ettiğimiz düşük karbonhidrat tüketiminden maksimum fayda sağlamanız tamamen sizin elinizdedir. Başladığınız bu işte sonuna kadar ilerlemek istiyorsanız bu bölümde biraz daha sabırlı olmanız gerekebilir. Bu diyeti sonuna kadar sürdürebildiğiniz an başarının en büyük bölümünü geçmiş olacaksınız.

YANINIZDA BESLENME ÇANTASI BULUNDURUN

Yanınızda bulunduracağınız beslenme çantasının içerisine havuç, salatalık, kuru yemiş, meyve ve yumurta bulundurmanız sizin için kolaylık olacaktır. Acıktığınız an sağlıksız besinlere yönelme eğilimini kıracak olan bu davranış aslında kendi işinizi kolaylaştırmak demektir.

YOGA VE EGZERSİZLERİ İHMAL ETMEYİN

Egzersiz ile kilo verme

Yoga ve egzersizler fiziksel olarak zayıflamanızın yanında zihninizdeki karmaşıklığı ve tedirginliği giderebilecek güzel bir uygulamadır. Zihinsel olarak rahatladığınızda daha kararlı olacağınızdan hiç şüphe yok.

YULAF TÜKETİN

içeriğinde bulundurduğu yoğun lif nedeni ile yağların yakımı konusunda oldukça önemlidir. Siz yulaf tükettiğiniz zaman hem yağ yakacak hem de vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri alacaksınız. Yulaf’ın ayrıca tokluk hissini uzun süre hissettirdiği ve kilo kontrolünü dengede tuttuğu bilinmektedir.

OLMAZSA OLMAZ DÜZENLİ UYKU

Vücudumuzun direncini toparlayabilmek ve metabolizma hızını ayarlayabilmek adına uyku oldukça önemlidir. Kalitesiz bir uykunun yetişkinlerde obezite oranını yüzde 60 arttırdığı söylenmektedir. Günde 8 saat uyku sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir.

Gördüğünüz gibi zayıflamak tamamen sizin kararlılığınız ile alakalı bir durumdur. Bilimsel olarak daha sayabileceğimiz onlarca yöntem olmasına rağmen içlerinden en önemlilerinden bahsetmek istedik. Diğer sayılabilecek yöntemler İnternette genel olarak bilgi kirliliğine ve insanların kafalarının karışmasına sebep olduğu için o yöntemlerden bahsetmedik. Kanıtlanmış bilimsel kilo verme yöntemlerini düzenli olarak uygulayan kişilerin güzel sonuçlar elde ettiği söylenmektedir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak adına çeşitli diyet platformlarına başvurarak bilgi almanız mümkündür. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Kilo verme yöntemlerinin 10 bilimsel tekniği
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası