Doğum çantası nasıl hazırlanır? Hastane çantasına neler konur

Doğum çantası, diğer bir adıyla doğuma giderken hazırlanan hastane çantasıdır. En özel anınızda yanınızda eksik olmasını istemeyeceğiniz doğum çantasında olması gerekenleri sizler için araştırdık.

Kadınların bir geceliğine bile bir yere gidecek olsalar bir bavul dolusu kıyafet götürmek gibi komik bir huyları vardır. Onu da alayım, bunu da alayım, şu kesin lazım olur diye diye ne kadar gereksiz eşya varsa yanımıza almadan edemiyoruz. Hele ki bu evden ayrılış doğum yapmak  gibi dünyanın en güzel duygusu ile ilgili ise işte o zaman lazım olma ihtimali olmayan eşyalar bile doğum çantası içerisine konur.

Hastaneye giderken doğum çantası içerisine konulması gerekenler nelerdir?

Anne adaylarının gerçekten hastanede ihtiyaç duyacakları eşyalar nelerdir? Bu konu hakkında bir liste yapıp çantalarını öyle hazırlamaları daha faydalı olacaktır. Doğum için hastaneye giderken yanımıza alacak olduğumuz çantanın içinde bulunması gerekenler iki gruba ayrılır.

Doğum çantası nasıl hazırlanır?

Birincisi bebek için gerekli olan eşyalar, ikincisi anne için gerekli olan eşyalar. Bebeğini heyecanla kucağına almak için gün sayan anne adayları için doğum için gerekli olan her şeyi liste halinde hazırladık. Erken doğum riskiniz yoksa doğum için gerekli olan eşyaları doğuma iki hafta kala hazırlayın ve bu çantayı mutlaka eşinizin kolaylıkla bulabileceği bir yere koyun.

Bebekler için gerekli olan eşyalar

Bebekler için gerekli olan eşyalar

Bebeğiniz için doğum çantası hazırlamadan önce ilk yapmanız gereken bir paket yeni doğan bebek bezi almak olsun. Bazı anne ve babalar en son sıraya bezi listeliyor ve doğum telaşı ile hastaneye giderken bez almayı unutuyorlar. Elinizin ayağınızın birbirine dolanmasını istemiyorsanız doğumdan 1 ay önce yeni doğan bebek bezi alıp bir köşeye koymakta fayda var.

Yeni doğan bebeklerin cilt hassasiyetine uygun olarak üretilmiş ıslak mendil, hastane çantasında mutlaka bulunması gerekiyor. Bebeğe ilk etapta ıslak mendili kullanmak istemiyorsanız daha önceden tülbentlerden altını silme bezi hazırlayıp doğuma giderken yanınıza alabilirsiniz. Tek kullanımlık 30 tane alt silme bezi hastanede işinize yarayacaktır.

Doğum çantasında mutlaka mevsime göre kıyafet olmalı

Giydirmesi kolay olan düğmeli 3 ya da 4 tane mevsimine göre kışlık ya da yazlık  tulum, bebek için yeterli olacaktır. Hastane çıkışı setlerinden almaya hiç gerek yok.

Bebeği doğumdan hemen sonra hemşirelerin sarmaları için kundak, üzerini örtmek için battaniyeyi sakın unutmayın.

Bazı annelerin doğumdan sonra hemen sütü gelmeye biliyor bu durumda doktor onayı ile bebeğe hazır mama vermek durumunda kalınabilir. Her ihtimale karşı biberon almanızı öneririm.

Son olarak bebeğin yüzünü örtmek için sarı tülbent ya da yazma mutlaka çantaya koyun. Büyüklerimiz eskiden yeni doğan bebeğin sarılık olmaması için yüzünü sarı renkte bir tülbent ile kapatıyorlarmış. Bu inanışın bilimsel bir karşılığı olmasa da bazen büyüklerin yaptıklarını uygulamanın hiçbir sakıncası olmasa gerek.

Anne adayları için lazım olan eşyalar

Bebeğin emzirilmesi kolay olsun diye önden düğmeli 1 adet gecelik yine önden düğmeli 1 adet pijama takımı

Hastanede kalma sürenizi hesaplayıp her gün için 1 adet külot yeterli olacaktır. Aynı şekilde her gün için birer adet atlet yanınıza almanız gerekir.

Doğumunuz yaz aylarına denk geliyor olsa bile mutlaka yanınıza çorap almalısınız.

Altı kaymayan rahat bir terlik

Yatalak hastalar için satılan külot bezlerden alıp Orkid yerine daha rahat bir şekilde hastanede kullana bilirsiniz. Külot bezler diğer hasta bezlerine göre daha rahat kullanılmaktadır.

Doğum çantası aynı zamanda kişisel bakım çantanız olsun

Kişisel bakımınızı yapmak için tarak, nemlendirici krem, sabun, el havlusu, hiç gerek yok ama kendini daha iyi hissetmek isteyen anneler için ruj hastane doğum çantası içerisinde yerini alabilir.

Göğüs ucu yara önleyici bir krem mutlaka alınız. Emziren annelerin en büyük sıkıntısı bebeklerini emzirirken göğüs üzerinde oluşan yaralardır. Bu yaraların oluşmasını istemiyorsanız bebeğinizi hastanede emzirmeden önce mutlaka krem sürmek gerekir.

Devlete bağlı bir hastanede doğum yapacaklar kendileri ve refakatçileri için çatal, kaşık, bıçak, tabak, bardak götürülmesini tavsiye ederim.

Doğum çantası nasıl hazırlanır? Hastane çantasına neler konur
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası