Bebeklerde ateş ve öksürük çözümü!

Bebeklerde ateş ve öksürük olduğunda endişelenmeli misin? Bebeğine ilaç vermeniz gerekiyor mu? İşte bebek ateşi hakkında bilmeniz gerekenler.

Bebeklerde ateş genelde öksürük ile beraber gelir. Bu durum aileleri genelde tedirgin eder ve çözüm yoları aramaya iter. Elbette en yakın sağlık kuruluşundan yardım alabilir ve bebeğinizin ateş ve öksürük rahatsızlığını ortadan kaldırmak için doktor tavsiyelerinden faydalanmanız doğru olacaktır. Bebeklerde ateş ve öksürük problemlerini bu yazımızda çözüme kavuşturabilirsiniz.

Soğuk algınlığı, burun ve boğazdaki viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının nedenleri, süresi, önlenmesi ve tedavisi hakkında bilgi edinin.

Anahtar noktalar;

 • Öksürüğün soğuk algınlığı, grip, bakteriyel enfeksiyonlar, tahrişler, alerjiler, astım ve psikolojik nedenler gibi birçok nedeni vardır.
 • Çocuğunuzun sürekli öksürüğü, ateşi ve uykuyu veya günlük yaşamı etkileyen nefes alma güçlükleri varsa doktorunuza görünün.
 • Öksürüğü olan çoğu çocuğun özel tedaviye ihtiyacı yoktur.
 • Öksürük dört haftadan uzun sürerse, çocukların tedaviye veya daha fazla araştırmaya ihtiyacı olabilir.

Bebeklerde ateş ve öksürük çözümü!

İster kuru öksürük, ister balgamlı öksürük, hırıltılı öksürük ya da havlayan öksürük ebeveynin kulağına iyi gelmez.

Biz bu yazımızda bebeklerde ateş nasıl geçer? Bebeklerde ateş ve öksürüğe ne iyi gelir? Bebeğin ateşi nasıl düşürülür? Bebeklerde ateş ve öksürük için doğal çözümler nelerdir sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Bebeği öksüren ya da ateşi olan bir aile öncelikle soğukkanlı bir şekilde duruma müdahale edebilmeli ve panik yapmamalıdır. Her anne ve baba ilaç kullanmadan doğal bir yolla çocuğun ateşini düşürmeyi ve öksürüğün geçmesini ister. Bunun için yapılabilecek şeyler vardır.

Ateş Nasıl Ölçülür?

Bir çocuğun vücut ısısı rektum, kulak, ağız, alın veya koltuk altından ölçülebilir. Dijital termometre ile alınabilir. Dijital termometrelerin kullanımı daha kolaydır ve çok daha hızlı okumalar sağlar (ve genellikle hazır olduklarında bir sinyal verir). Cıva içeren cam termometreler kırılıp insanları cıvaya maruz bırakabileceği için artık tavsiye edilmemektedir.

Rektal sıcaklıklar en doğrudur. Yani, çocuğun gerçek iç vücut ısısına en çok yaklaşırlar. Rektal bir sıcaklık için, termometrenin ampulü bir yağlayıcı ile kaplanmalıdır. Daha sonra, çocuk yüzü aşağıya doğru yatarken termometre nazikçe yaklaşık 1/2 ila 1 inç (yaklaşık 1 1/4 ila 2 1/2 santimetre) rektuma yerleştirilir. Çocuğun hareket etmemesi gerekir.

Kulak sıcaklıkları , kulak zarından gelen kızılötesi radyasyonu ölçen dijital bir cihazla alınır. Kulak termometreleri 3 aylıktan küçük bebeklerde güvenilmezdir. Bir kulak sıcaklığı için, termometre probu kulak açıklığının etrafına yerleştirilir, böylece bir mühür oluşturulur, ardından başlat düğmesine basılır. Dijital bir okuma, sıcaklığı sağlar.

Ağızdan sıcaklıklar , çocuğun dilinin altına dijital bir termometre konularak ölçülür. Ağızdan sıcaklıklar güvenilir okumalar sağlar ancak küçük çocuklarda alınması zordur. Küçük çocuklar, doğru bir okuma için gerekli olan termometre etrafında ağızlarını nazikçe kapalı tutmakta güçlük çekerler. Ağız sıcaklığının güvenilir bir şekilde alınabileceği yaş çocuktan çocuğa değişir, ancak tipik olarak 4 yaşından sonradır.

Alın sıcaklıkları (temporal arter sıcaklıkları) alındaki bir arterden (temporal arter) gelen kızılötesi radyasyonu ölçen dijital bir cihazla ölçülür. Alın sıcaklığı için, tarama düğmesine basarken termometrenin başlığı alnın üzerinden saç çizgisinden saç çizgisine hafifçe hareket ettirilir. Dijital bir okuma, sıcaklığı sağlar. Özellikle 3 aylıktan küçük bebeklerde alın sıcaklıkları rektal sıcaklıklar kadar doğru değildir.

Koltuk altı sıcaklıkları , çocuğun koltuk altına doğrudan cilde yerleştirilen dijital bir termometre ile ölçülür. Doktorlar bu yöntemi nadiren kullanır çünkü diğerlerinden daha az doğrudur (okumalar genellikle çok düşüktür ve büyük ölçüde değişir). Bununla birlikte, bakıcılar rektal sıcaklık almaktan rahatsızlarsa ve kulak veya alın sıcaklığını ölçmek için bir cihazı yoksa, koltuk altı sıcaklığını ölçmek, sıcaklığı hiç ölçmemekten daha iyi olabilir.

Islak öksürük ile kuru öksürük arasındaki fark nedir?

Öksürük vücudunuzun solunum yolunuzdaki tahriş edici maddelerden kurtulma ve enfeksiyonu önleme yoludur. Islak öksürük – bazen üretken öksürük olarak da adlandırılır – mukustan öksürmeyi içerir (aksi takdirde balgam olarak bilinir). Kuru bir öksürük olmaz.

Kuru öksürük

Boğaz ağrısı ile: Çocuğunuzun kuru öksürüğü varsa ve diğer tek semptomu hafif bir boğaz ağrısıysa, büyük olasılıkla tütün dumanı veya aşırı kuru hava gibi tahriş edici maddelerden kaynaklanmaktadır.

Gagging ile: Bebek Mide  – nedeniyle olgunlaşmamış sindirim sistemine yeni doğanlarda ve bebeklerde sık görülen bir sorundur – bebeklerde GAGGING ile kuru öksürük sorumlu olabilir. Sık sık tükürme veya kusma, kilo almama (veya kaybetmeme), aşırı ağlama ve sırtın sık sık kamburlaşması (mide ağrısı belirtisi) eşlik eder.

Ateş, kusma veya ishal ile: Yeni yürümeye başlayan bir çocuğun kuru öksürüğüne ateş, kusma, ishal, boğaz ağrısı, kas ağrıları, baş ağrısı, bitkinlik, titreme, iştahsızlık, baş dönmesi ve burun akıntısı veya tıkanıklığı eşlik ediyorsa, büyük olasılıkla gribe teşekkür edebilirsiniz.

Tıkanıklıkla birlikte ıslak öksürük

Çocuğunuzun semptomları arasında boğaz ağrısı, tıkanıklık (burun akıntısı veya tıkanıklığı), hapşırma, baş ağrısı, kas ağrıları, hafif ateş ve iştahsızlık varsa, bebeklerde balgamlı veya ıslak öksürük muhtemelen soğuktan kaynaklanır.

Bu tür öksürükler kalıcı olabilir, bazen iki ila üç haftaya kadar sürebilir.

Hırıltılı öksürük

Bir bebeğin öksürüğü, bronşiyol olarak bilinen ve genellikle bir virüsün (en yaygın olarak RSV) neden olduğu, küçük solunum yollarının iltihabı olan bronşiyolit olabilir; buna hırıltı (çocuğunuz nefes verirken tiz sesler) eşlik ediyorsa.

Bronşiyolitli bebeklerde sıklıkla hızlı / sığ nefes alma, hızlı kalp atışı, öksürdükten sonra kusma (bazen), burun akıntısı, tıkanıklık, ateş, burun deliklerinde alevlenme, sinirlilik, iştahsızlık ve geri çekilmeler (kaburgaların altında ve arasında ve bir bebek nefes aldığında boynuna batar).

Bebeğin öksürüğüne nefes darlığı veya hırıltı eşlik ederse astım sorumlu olabilir. Küçük çocuklarda öksürük “havlama” gibi gelebilir ve hatta kusmaya neden olabilir.

Alerjiler ayrıca  çocuklarda kırmızı / kaşıntılı / sulu gözler, tıkanıklık, hapşırma, nefes almada güçlük (bazen), kurdeşen veya kızarıklık (bazen) ve mide rahatsızlığı, ishal veya kusma (her zaman değil) ile birlikte öksürüğü tetikleyebilir .

Kabuklu bir öksürük

Çocuğunuzun öksürüğü yüksek ve sertse ve havlayan bir mühür gibi ses çıkarsa, bu muhtemelen bir krup belirtisidir  – tipik olarak viral bir enfeksiyonun neden olduğu ses tellerinde korkutucu ancak genellikle iyi huylu bir iltihaplanma.

Geceleri alevlenme eğilimindedir ve bir bebeğin semptomları arasında genellikle yorucu veya gürültülü nefes alma (çocuğunuz nefes aldığında tiz bir nefes sesi duyabilirsiniz), ateş, burun tıkanıklığı, yutma güçlüğü, sinirlilik ve kısık ses bulunur. Yine de, doğrulanmış bir teşhis almak için çocuk doktorunuza danışmak iyi bir fikirdir.

Solunduğunda boğmaca ile öksürük krizi

Arka arkaya çok sayıda öksürükten kaynaklanan şiddetli öksürük atakları ve ardından çocuğunuz nefes alırken yüksek tiz bir çığlık sesi  , bebeklerde ve küçük çocuklarda boğmaca veya boğmaca olarak bilinen bakteriyel enfeksiyonun klasik bir işaretidir .

Bu öksürük nöbetleri bazen nefes almada zorluğa ve kırmızı veya mor bir yüze veya kusmaya neden olur. Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve bebekler ayrıca burun akıntısı, hapşırma ve düşük ateş gibi soğuk algınlığına benzer semptomlara sahip olabilir.

Boğmaca çok bulaşıcıdır ve bebekler için tehlikeli olabilir. Çocuğunuzu, 2 aylıktan itibaren DTaP aşı serisine sahip olduğundan ve hamileyken Tdap aşısını (yetişkinler için eşdeğeri) aldığınızdan emin olarak koruyabilirsiniz.

Bebeğinizin boğmaca olduğunu düşünüyorsanız, hemen doktorunuza görünün.

Yorucu veya hızlı nefes alıp verme ile öksürük

Bebeklerde öksürük nadiren pnömoniden kaynaklanabilirgenellikle başka bir viral veya bakteriyel hastalıktan sonra gelişen akciğerlerde bir enfeksiyon.

Semptomlar çocuğun yaşına ve pnömoninin arkasındaki nedene bağlı olarak değişir, ancak çok hızlı veya zor nefes alma, nefes alırken burun deliklerinde alevlenme, homurdanma veya hırıltı ile nefes alma, ateş, kusma, titreme, iştahsızlık, göğüs ağrısı, aşırı öksürüğün neden olduğu burun tıkanıklığı ve karın ağrısı.

Çok şiddetli vakalarda bebeğin dudak ve tırnak çevresinde mavimsi bir renk olabilir.

Bebeğinizin veya yürümeye başlayan çocuğunuzun zatürre olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuza danışın veya hemen bir acil servise gidin.

Bebeklerde ateş ve öksürük tedavisi

Buhar uygulaması 

Buhar bebek ve çocuklarda nefesi kolaylaştırır ,açılmasına yardımcı olur. Nefes yolu rahatlayan bebek daha kolay solunum yapmaya başlayacaktır. Bu işlemde sıcak buharın etkisi oldukça fazladır. Bebeğinizin odasının havası kuru olmamalıdır. Buhar makinesi bebeğinizin odasını nemlendirmek için etkili bir yöntem olabilir.

Zerdeçal

Bebekler için faydalı bitkilerden bir tanesini söylemek gerekirse bu listede üst sıralarda zerdeçal bulunur. Bebeğini emziren bir anne emzirme işleminden hemen önce az miktarda zerdeçal tozunu göğüslerine sürebilir. Zerdeçalı bebekler için kullanmanın bir diğer yolu da biberona koymaktır. Az miktarda zerdeçalı süte karıştırıp sabah ve akşam bebeğinize verebilirsiniz. Bu konuda doktorunuzdan zerdeçalın miktarı ya da bebeğiniz için olası bir yan etkisi olup olmayacağını öğrenebilirsiniz. Kullanımdan sonra beklenmeyen bir sonuç olursa bunu da doktorunuza söyleyin.

Sıvı Tüketimi

Bebeklerde nefes yolunu açmak için bol sıvı tüketilmesi önemlidir.

Sıcak Banyo

Yatmadan hemen önce yapılacak bir sıcak banyo bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır. İçerini havası da yine bebeğin solunum yolunda rahatlatıcı bir etki yapar.

Bebeklerde öksürükte antibiyotik kullanımı

Bebeğin öksürmesinde antibiyotiklerin zararlı virüsler karşısında etkisiz kalması yol açabilmektedir. Öksürüğün geçmesi için antibiyotik tedavisi çok önerilmez. Bu tip virüse bağlı bebek öksürükleri genel olarak 1 ya da iki haftada sona erer. Bebeklerde öksürük ve ateş problemlerini gidermek için reçetesiz ilaçlara pek itibar etmeyin. Bu konuda en doğru dayanak ve desteği doktorunuzdan alabilirsiniz. Elbette bilgi ve iletişim çağındayız. Aileler özellikle söz konusu kendi bebekleri olduğunda doğru bilgiye ulaşmak ve doğru müdahale yapabilmek için internet ortmından faydalanabilirsiniz. Konu hakkında pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz fakat konu ilaç kullanımı olduğunda daha dikkatli olunmalı ve doktor yardımı alınmalıdır. Durum hayati seviyede değilse bebeklerde ateş ve öksürüğe karşı doğal bazı yöntemler uygulanabilir.

Ne zaman doktor yardımı almalıyım

*Bebek 3 ve 6 ay arasında bulunuyorsa 38,3 C dereceyi geçerse, bebek 6 aydan büyük olduğunda 39,4 C dereceyi geçmişse doktora başvurulabilir.

*Ateş 2 gün boyunca geçmediyse doktora gidilebilir

*Öksürük ağırlaştıysa , bebeğiniz çok hızlı soluk alıp veriyorsa yani bir dakikada 60 dan fazla ise, hırıltılı soluk alma varsa,

*Bebek kulağını kaşıyor ya da kulağını ekiyorsa bu durumu da ciddiye almak gerekir

*Bebek emzirme sırasında, ya da beklenmedik anlarda ani ağlamalar yapıyorsa ve bu durum tekrar ediyorsa durumu önemsemek gerekir

*Bebeğin gözü yaşarıyorsa göz nezlesi olmuş olabilir.

Evde bebeklerde ateş ve öksürük tedavi etmek

Yenidoğanın soğuk algınlığı için evde tedavi, kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olmaktan ibarettir. Yapılması ve yapılmaması gerekenler şunları içerir:

Yapılacaklar

 • Anne sütü veya mama dahil bol miktarda sıvı verin (bebeğiniz anne sütü almıyorsa). 6 aylıktan büyükse bebeğinize az miktarda su verilebilir.
 • Tuzlu su damlaları ve emme ampulü kullanarak nazal mukusu emdirin.
 • Havayı bir nemlendirici ile nemlendirin . Doktorunuza sıcak veya soğuk bir sis türü tavsiye edip etmediklerini sorun. Sıcak nemlendiriciler, daha büyük, meraklı çocuklar için yanma riski oluşturabilir.

Yapılmayacaklar

 • Antibiyotikler virüsler üzerinde işe yaramaz ve soğuk algınlığı tedavisi olarak verilmemelidir.
 • Bebeklerde Tylenol dahil reçetesiz satılan (OTC) ateş düşürücüler, bebeğinizin doktoru tarafından belirtilmedikçe 3 aylıktan küçük bebekler için tavsiye edilmez. 1 yaşın altındaki bir bebeğe herhangi bir OTC ilacı vermeden önce çocuk doktorunuza danışın. Bu ilaçlar ayrıca kusan bir bebek için tavsiye edilmeyebilir.
 • Aspirin asla bir bebeğe veya çocuğa verilmemelidir.
 • 2 yaşın altındaki çocuklar için öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları önerilmez.
 • Bebekler için formüle edilenler bile buharlı losyonlar solunum yollarını tahriş edebilir. Bunları cilt üzerinde veya buharlaştırıcıda kullanmayın.
 • Tıkanıklığı olsa bile bebeğinizin midesi üzerinde uyumasına izin vermeyin.

Doktorunuzu ne zaman arayacaksınız

Evet, öksürükler yaygındır, ancak çocuğunuz öksürüyorsa ve pek doğru görünmüyorsa dikkatli olun ve doktorunuzu arayın.

Bebeğinizin veya küçük çocuğunuzun öksürüğü normalse ancak geceleri uykusunu bozuyorsa veya aşağıdaki semptomlardan herhangi biri eşlik ediyorsa, çocuk doktoruna da başvurmalısınız:

 • Nefes almada güçlük
 • Normalden daha hızlı nefes alma
 • Yüze mavimsi renk
 • 3 aylıktan küçük bebeklerde herhangi bir ateş
 • Bebeklerde veya 3 aydan fazla yürümeye başlayan çocuklarda 101.5 Fahrenheit veya daha yüksek ateş
 • Bebeklerde bir seferde birkaç saatten fazla öksürük
 • Solunduğunda “boğmaca” sesi çıkarır
 • Kan tükürme
 • Nefes verirken hırıltı
 • Nefes alırken sert, gürültülü bir “müzikal” ses (stridor)
 • Dehidrasyon

Öksüren bir bebeğe veya yürümeye başlayan çocuğa bakmak sinir bozucu olsa da, küçüğünüzün zamanla iyileşeceğini bilin. Bunu atlatacağınız ve çocuğunuz yakında eski haline döneceği gerçeğiyle rahatlamaya çalışın.

Hatırlanacak bilgiler

 • Soğuk algınlığı ve grip bir hafta ila 10 gün içinde iyileşmelidir.
 • Çocuğunuzda soğuk algınlığı veya grip varsa solunum problemlerini ve diğer enfeksiyonları izleyin.
 • İlaç tedavisi bazı semptomları hafifletebilir ancak dikkatli kullanılmalıdır. Çocuklara yönelik tüm ilaçlar hakkında doktorunuz, eczacınız veya hemşirenizle konuşun .

Bebeklerde sarılık neden olur! Tedavisi nasıldır?

Prematüre Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası