Hamilelikte göbek fıtığı sorununa dikkat!

Göbek fıtığı daha sık kadınlarda görülür. Genellikle hamilelik döneminde ortaya çıkar ya da hamilelikte göbek fıtığı daha da büyür.

Erkek ve kadın her 100 kişiden beşi hayatının bir döneminde göbek fıtığıyla karşı karşıya kalıyor. Göbek fıtığı kadınlarda hamilelik dönemin daha çok rastlanıyor. Hamilelikte göbek fıtığı rahatsızlığı en sık görülen durumların başında geliyor.

Hamilelik döneminde göbek fıtığı göbek bölgesindeki dairenin zayıflamasından ve göbek içi baskının artmasından dolayı belirginleşiyor. Göbek fıtıklarının geneli fark edilmiyor. Zamanla göbek fıtığı fındık büyüklüğünü alıyor ve ileriki safhada portakal büyüklüğüne kadar ulaşıyor. Hamilelik dönemindeki göbek fıtıkları çoğu zaman sezaryenle doğum sırasında ufak bir müdahaleyle tedavi edilmeye çalışılıyor. Uzmanlar böyle müdahalelerden kaçınılması gerektiğini söylüyor. Böyle geçici müdahalelerle onarılmaya çalışılan fıtıklar tekrar lüks ediyor. Göbek fıtıkları mümkünse yamayla tedavi edilmesi gerekir. Branşında uzman genel cerrahi uzmanlarınca ameliyatlar tavsiye edilir.

Göbek fıtığının belirtileri

Göbek fıtığının belirtileri
Göbek fıtığının belirtileri

Göbek fıtığı belirtisi olarak ıkınma, öksürme, hapşırma gibi durumlarda, karın basıncı arttığında hafif yanma hissi bulunur. Eğer fıtık sıkışırsa ağrı çok artar. Karın bölgesi tamamıyla hassaslaşır. Fıtık boğulmaları meydana gelebilir. Bu gibi durumlar acil bir durumdur ameliyat edilmesi gerekir. Fıtık boğulmasında mide bulantısı ve kusma durumu meydana gelir. Fıtık boğulduğunda gaz ve dışkı bölgeden geçemeyince kabızlık ve dışkıda kan görülür.

Göbek Fıtıkları Çok Küçükte Olsa, Mutlaka Yama İle Onarılmalı!

Göbek Fıtıkları Çok Küçükte Olsa, Mutlaka Yama İle Onarılmalı!
Hamilelikte Göbek Fıtıkları Çok Küçükte Olsa, Mutlaka Yama İle Onarılmalı!

Ameliyat sırasında dikim işlemiyle onarılan göbek fıtıkları, bir çarşaf gibi yırtılıp karşımıza çok daha büyük bir fıtık olarak çıkıyor. Ameliyat sırasında atılan dikişler ileriki zamanlarda dokuları keserek birçok fıtık meydana getiriyor. Bu yüzden dolayı göbek fıtıkları mutlaka yama ile onarılmalıdır. Göbek fıtıkları nadirde olsa ölüme yol açtığı rastlanmıştır.

Hamilelikte göbek fıtığının zorlukları

Hamilelik döneminin ilk aylarında, hamilelikte göbek fıtığı kendini çok fazla göstermese de ilerleyen dönemlerde belirginleşmeye başlar. Gebelik döneminde göbek fıtığı zaten annenin zorlaşan yaşamını daha da zora sokmuştur. Hamilelik döneminde fiziksel değişikliklerle anne karnı daha da büyüyüp kızarıklıklar oluşmaktadır. Mide bulantıları ve kusmalar artmaktadır. Annenin zorlaşan hayatına birde göbek fıtığı eklendiğinde hareket etmek daha ağrılı ve zor olur. Hamilelik esnasında göbek fıtığı yaşayan bir kadın mutlaka kadın doğum değil alanında uzman bir doktora başvurması gerekir. Önlem alınmayan göbek fıtıklarında fıtık boğulması durumuna maruz kalınmaktadır.

Hamilelikte göbek fıtığı sorununa dikkat!
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası