Prematüre Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Prematüre bebeklerin bakımında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Özellikle eve geldikten sonra ilk 1,5 ay anne ve baba için zorlu bir süreç diyebiliriz. Peki prematüre bebek bakımı için nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle prematüre doğumun ne olduğundan bahsedelim. Normal hamilelik süresi 38-42 hafta olurken bunun altında doğan bebeklere prematüre bebek denir. Bebeğin gelişimi ve sağlıklı olması için bu süre çok önemlidir. Ama bu sürenin altında doğan çocukların özel bakıma ihtiyaçları vardır.

Prematüre bebek bakımı evde nasıl yapılır?

Belli bir süre kuvözde kalan bebek doktor gözetiminde bakılır. Bu zaman zarfı içerisinde anne ve baba çocuğuyla etkileşim kurabilmek için birtakım görevler üstlenir. Mesela kuvözdeki bebeğinin altını değiştirmek ya da bebeğini kucağına almak gibi. Bebek kuvözden çıkartılıp hastaneden taburcu edildiğinde evdeki bakımı da bir o kadar önemlidir. Ancak bebek hastaneden çıktı diye çok da rahatlamamak lazım. Doktorunun belirlediği belli periyotlarda bebeğin sağlık kontrolü sağlanmalıdır.

Prematüre doğan bebekler normal bebeklere göre daha çok üşüdüklerinden evdeki bakımını da ona göre yapmak gerekir. Oda sıcaklığı bebeğin vücut ısısına göre ayarlanmalıdır. Bunun dışında bebeğin vücut ısısını koruyabilmesi için anne ve baba pamuklu kıyafetleri daha çok tercih etmelidirler. Ayrıca bebeğinizi yatırdığınız yerin yumuşak değil sert olmasına dikkat etmelisiniz. Yine yatağın içinde yumuşak yastık ve oyuncak bulundurmamanızda da fayda vardır. Yoksa bebeğiniz boğulma tehlikesi yaşayabilir.

Prematüre bebek bakımı konusunda bilinmesi gereken noktalar neler?

Prematüre bebek bakımı konusunda bilinmesi gereken noktalar neler?
Prematüre bebek bakımı konusunda bilinmesi gereken noktalar neler?
  • Vücut Isısı
  • Beslenme
  • Temizlik
  • Uyku

Prematüre bebeğin beslenmesi de ayrı bir özen istemektedir. Prematüre bebek de anne sütüyle beslenmelidir. Bu hem anne çocuk arasındaki bağı kuvvetlendirir hem de bebeğin ihtiyacı olan beslenme ihtiyacını giderilmiş olur. Ancak bazı durumlarda anne sütü yetersiz olabilir. Böyle bir problemle karşılaştığınızda prematüre bebekler için özel üretilmiş mamalardan kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin kullandığı emzik ve biberonları muhakkak sterilize etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde enfeksiyon kapabilir ve hastalanabilir. Bebeği emzirirken ki açınız, mamanın sıcaklığı da dikkat etmeniz gereken diğer noktalardır. Ayrıca beslenme süresinin yarım saati geçmemesinde fayda vardır. Prematüre bebekler normal bebeklere göre daha çabuk yoruldukları için beslenme süresi arttığında hemen uykuya dalabilirler.

Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası