Bitki çayları hamilelikte hangisi içilir? Ne sıklıkta içilir

Hamilelik kadınların en zor anlarından birisidir. Bu süreç başlı başına zordur. Anne adayının sağlıklı olması için hamilelikte hangi bitki çayları içilir?

Bitki çayları sürekli tükettiğimiz çaylar olsa da içeriklerinde yer alan etken maddeler hamile bayanlarda olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle doktorlar, hamile bayanlara bitki çayları tüketmemeleri konusunda tavsiyelerde bulunuyorlar. Bitki çaylarının tamamı aynı içeriğe sahip olmadığı için hamilelerin kullanabilecekleri bitki çayları da var. Sakinleştirici, gaz giderici ve besleyici özellikteki bitki çaylarını hamil hanımlar dışında sağlıklı bireylerde tüketebilir. Hamilelerin tüketebileceği bitki çaylarını türleri şunlardır.

Hamilelikte hangi bitki çayları içilir

Hamilelikte hangi bitki çayları içilir
Hamilelikte hangi bitki çayları içilir
  • Elma kompostosu

Elma kompostosu her zaman tüketilebilen bir içecektir. Elma kompostosu tüketen hamile hanımlar mide bulantısı, mide ekşimesi ve mide yanması gibi mide rahatsızlıklarından kurtuluyorlar. Elmayı kurutulmuş bir şekilde de tüketebilir ve mide rahatsızlıklarından kurtulabilirsiniz.

  • Melisa çayı

Hamilelik süreci boyunca hormonal değişimler yaşayan hanımların sinir sistemleri de hassaslaşır. Melisa çayı tükettiğinizde sinirleriniz gevşer, sizi yumuşatır, ve rahat bir uyku uyumanızı sağlar.

  • Acerola Kirazı

Yüksek oranda C vitamini içeren Acerola kirazı hamile hanımlarda bağışıklık sistemini güçlendiren en etkili besindir. Acerola kirazı, viral hastalıklardan sizi uzak tutan, düşük riskini minimuma indiren, rahim hastalıkları oluşmasını önleyen ve rahim kasılmalarını düzenli bir şekilde gerçekleştiren bir besin olduğu için hamilelik döneminde mutlaka tüketilmelidir.

  • Lavanta yağı

Anne adayları hamilelik süresince kilo aldıkları için kasık ve kas ağrıları oluşmasını önlüyor, eğilmeniz sırasında oluşacak bel ağrılarınızı hafifleterek iskelet sisteminin sağlıklı kalmasını sağlıyor. Bir bardak su içine iki damla lavanta yağı ekleyerek günlük olarak tükettiğinizde kasık ağrılarından kurtulabilirsiniz.

  • Hurma suyu

Hamilelik döneminde anne adaylarının yaşamış olduğu kansızlık problemi için hurma suyu içebilirsiniz. Hurma suyu aynı zamanda folik asit ihtiyacınızı gideren bir besin olduğu için hamilelik süresince günde 2 – 3 tane tüketebilirsiniz.

  • Isırgan otu

Isırgan otunu kaynatarak içtiğinizde sinir sisteminiz sakinleşecektir. Isırgan içerinde yer alan antiseptinler sizi sakinleştiren mineraller olduğu için günde bir fincan ısırgan otu çayı içebilirsiniz.

  • Adaçayı

Adaçayı vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri içeren bir bitki çayıdır. Bu nedenle hamile hanımların vitamin hapı almak yerine düzenli olarak adaçayı tüketmeleri daha sağlıklı olacaktır.

  • Kuşburnu

Kuşburnu, mide sağlığınızı koruyan ve mide içi asit baz dengesini sağlayan mucizevi bir bitkidir. Kuşburnunu kaynatarak kuşburnu çayı şeklinde tükettiğinizde hamilelik süresince yaşayacağınız mide yanmaları, mide ekşimeleri gibi mide rahatsızlıklarından kurtulmuş olursunuz. Günde bir bardak kuşburnu çayı tüketerek mide rahatsızlıklarından kurtulabilirsiniz.

Hamilelikte bitki çayları
Hamilelikte bitki çayları

Bitki çayları tüketirken doktorunuza danışmanız çok önemlidir. Doktorun tavsiye edeceği bitki çaylarını tüketmek hem sizin hem de bebeğinizi gelişimine katkı verecektir. Bitki çayları tüketirken dozajına da dikkat etmeniz gereklidir. Doktor tavsiyesi ile tüketeceğiniz bitki çaylarını günde bir fincan tüketmek yeterli olacaktır. Tüketeceğiniz bitki çaylarını hazır olarak almak yerine doğal bitkiler olarak elde emek ve kaynatarak çay haline getirmek sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz;

Bitki çayları hamilelikte hangisi içilir? Ne sıklıkta içilir
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası