Naneli limonlu suyun vücuda 7 faydası

Nane ve limonun faydaları tek tek olduğu gibi birleşim olarak da saymakla bitmeyen süper ikilidir. Naneli limonlu suyun vücut sağlığımıza sağladığı faydalarını 7 başlıkta sizler için hazırladık.

Vücudun nem oranını stabil tutabilmek, ihtiyaç duyduğumuz su miktarını karşılayabilmek için gün içinde belirli oranlarda su içmemiz gereklidir. Yaz ve kış mevsimlerine göre farklı miktarlarda tükettiğimiz suyun içine bir takım katkı maddeleri ekleyerek suyu daha faydalı hale getiririz. Özellikle nane ve limon gibi besinleri suya ekleyerek suyun detoks özelliğini artırır, bir taşla iki kuş vurmuş oluruz. Peki hazırladığımız naneli limonlu suyun, vücudumuza başka hangi faydaları sağlar?

Naneli limonlu suyun cildimize faydası saymakla bitmiyor

Naneli limonlu suyun cildimize faydası saymakla bitmiyor
Naneli limonlu suyun cildimize faydası saymakla bitmiyor

1 ) Cilt sağlığı; içtiğimiz su vücudumuzun nem oranını stabil tutarken bir taraftan da cilt sağlığımızı korumamıza yardımcı olur. Suyun içine ferahlatıcı etkisi olan nane ve limon cildinizin taze kalmasını ve cilt gözeneklerinizin sağlıklı beslenebilmesine katkı sağlar.

2 ) Yaz aylarında sıcakların da etkisi ile cilt altı yağ bezleri daha aktif çalışır. Bu yağ bezleri vücudunuzun bir çok yerinde sivilce oluşmasına neden olurlar. İçme suyuna kattığınız nane ve limon sivilce oluşmasını önleyen senizyum mineraline sahiptir. Naneli limonlu suyun içerisinde ki seznizyum sayesinde vücudunuzda oluşacak sivilce sayısı üçte bir oranına kadar düşecektir.

Naneli limonlu su için sindirim sisteminiz düzene girsin

Naneli limonlu su için sindirim sisteminiz düzene girsin
Naneli limonlu su için sindirim sisteminiz düzene girsin

3 ) Sindirim sistemi; İçtiğimiz su sindirim sistemimizin sağlıklı çalışmasında en büyük etkendir. Sindirim sistemi içinde yer alan yararlı ve zararlı bakterilerden yararlı bakterilerin üremesine yardımcı olan nane içme suyu sayesinde vücudumuza girer ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasına katkı sağlar. Çiğ olarak yediğimiz naneler midede kimyasal sindirime maruz kaldıkları için sindirim sistemine yardımcı olmaz.

Naneli limonlu suyun sağlığa faydaları

Nane ve limonun içme suyuna sağladığı faydaları
Nane ve limonun içme suyuna sağladığı faydaları

4 ) Özellikle yaz aylarında sıcakların artması ile birlikte dehidrasyon en üst düzeyde gerçekleşir. Nane ve limon içerikli içme suyu dehidrasyon oranını minimal seviyelere düşürür. Dehidrasyonun meydana gelmesi akabinde baş ağrısı meydana gelir. Bu nedenle nane içerikli içme suyu baş ağrısını önleyen en temel etken olarak da bilinir.

) Nefes açıcı özelliği olan anne ve limon, içme suyu ile özdeşleştiğinde ferahlatıcı etkisi üst düzey olan bir içme suyu meydana getirir. Özellikle gribal enfeksiyonlarda bol bol tüketilmesi gereken nane ve limon içerikli su nefesinizi açar ve ferah ferah nefes almanıza yardımcı olur.

6 ) Boğaz enfeksiyonlarına sebep olan etken virüs kuluçka dönemindeyken bir etki göstermez. Kuluçka süresi içinde içeceğiniz nane ve limon içerikli su vücut direncinizin artmasına, virüslerin etkisiz kalmasına fayda sağlayacaktır. Bu nedenle içme suyunuza nane ve limon eklemelisiniz.

Evinizde cam şişelere su doldurup içlerine nane dalları ve limon dilimleri atıp en az 4 saat beklettiğinizde nane ve limon içerikli içme suyu elde etmiş olursunuz. Nane çok özel bir bitki olduğu için 4 saat bekledikten sonra özünü salgılar ve içme suyuna karıştırır. Limon ise daha erken süre de özünü su içerisine bırakır. Nane ve limon ferah etkisi ile su içerken sizi rahatlatan ve rahatlatıcı bir etkiye sahip olan özel bitkilerdir. Sağlıklı bir hayat sürmek için naneli limonlu suyun muhteşem detoks etkisini yanı başınızdan eksik etmeyin.

İşte size limonlu, naneli ve salatalıklı detoks suyu tarifi

İşte size limonlu, naneli ve salatalıklı detoks suyu tarifi
İşte size limonlu, naneli ve salatalıklı detoks suyu tarifi

Bu detoks tarifi, çocuklarınız ve eşinizle birlikte içebileceğiniz, konuklarınıza servis ve ikram olarak verebileceğiniz çok lezzetli bir reçetedir

Malzemeler

  • 3 litre
  • 1/2 salatalık
  • 2 limon, dilimlenmiş
  • 10 – 12 nane yaprağı

Biliyor musunuz?

Sabahları limon suyu içmek, günlük C vitamininizin iyi bir bölümünü elde etmek için harika bir yoldur .

Limonlu, naneli ve salatalıklı detoks suyu nasıl yapılır?

Tüm malzemeleri büyük bir sürahiye ekleyin. Tüm lezzetleri açığa çıkarmak için buzdolabında bir gece beklemeye bırakın.

İpuçları ve Alternatifler

Soğutulmuş su , özellikle sabahları ilk olarak içiyorsanız , sindirim sisteminize bir miktar şok edici gelebilir . Bu içecek için iyi bir ipucu, buzdolabında gece boyunca demlendikten sonra, bir bardak veya şişeye dökün ve içmeden önce oda sıcaklığına ulaşmasını bekleyin veya biraz sıcak su ekleyin. Kahvaltıdan önce ve gün içinde hiçbir şey yemeden içebilirsiniz.

Bu tarif iyiliklerle dolu

  • Doğal Detoksizatör
  • Bağışıklık Sistemi Güçlendirir
  • Sindirim Sağlığını Geliştirir
  • Nemlendirici ve ferahlatıcıdır

Nane yaprağı, limon veya salatalık dilimi eklemek, vücudunuza aynı anda hem temizleyici hem de takviye yapan suyada biraz lezzet katmanın basit ve doğal yoludur.

Limonlar doğal bir detoksizatördür. Ayrıca, toksinleri temizleyerek vücudu temizlemeye yardımcı olurken, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve daha iyi sindirime yardımcı olurlar .

Nane ayrıca sindirim için iyidir ve şekersiz bir tatlılık dokunuşu sağlar.

Salatalık % 96 sudur, bu nedenle ince bir lezzet ve ekstra hidrasyon sağlarlar. Salatalığın insan vücudu üzerinde sayısız faydası vardır ve her şeyden önce hemen hemen her tarifte kullanılan harika bir detoks bileşenidir.

Naneli limonlu suyun vücuda 7 faydası
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası