Yıpranmış Saçlar İçin Kadınlarda Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Yıpranmış saçlar her kanının dönemsel olarak yaşadığı bir sorundur. Yazının detayların da saç bakımı önerilerini bulabilirsiniz.

Saç yıpranması ve yanması kadınların en büyük kabuslarından biridir, saçın yıpranması sonucun da oluşan kötü görüntü rahatsız edici bir durumdur. Yıpranmış saçlar, ne yazık ki kadınlar saç yıpranması sorununu hayatlarının belirli bölümünde mutlaka yaşamıştır. Saçın yıpranması ve yanması sebebiyle saç güçsüz düşer rengini kaybeder ve sağlıksız bir görüntü oluşmasına sebebiyet verir.

Yıpranmış saçlar için saç bakımı nasıl olmalıdır?
Yıpranmış saçlar için saç bakımı nasıl olmalıdır?

Yıpranmış saçlar için saç bakımı nasıl olmalıdır?

İlk başta yapılması gereken şey saçın yıpranmış bölümlerinden kurtulmaktır. Saç uçlardan nefes alır bu sebeple yıpranmış bölgelerden kurtulmak gerekir. Her ne kadar saçın kestirilmesine bir çok kadın olumlu bakmasa da doğru olan ve saçın toparlanmasını sağlayan en büyük etken saçı kestirmektir. Saçı kestirdikten sonra ise saç bakımına önem vermek gerekir. Saça ısı uygulamak yerine şekillendirici köpükler kullanmak yapılması gereken en doğru şeydir. Yıpranmadan dolayı zayıf düşen saça ısı uygulanması halinde saç iyice zayıflayıp bölgesel olarak kopmalara sebep olur. Saçın yıpranmasının en büyük sebebi saça kimyasal madde uygulanması (açıcı uygulanması) ve ısı uygulanmasıdır. Nemini kaybeden saç kırılmaya ve daha çok yıpranmaya meyilli hale gelir bu sebeple saçı nemlendirmek için saç yağları ve maskeleri uygulanmalıdır.

Saç yağları nasıl kullanılmalıdır?
Saç yağları nasıl kullanılmalıdır?

Saç yağları nasıl kullanılmalıdır?

Saç yağları tercih edilirken dikkat edilmesi gereken bir takım etkenler vardır. Saç yağları kullanmak saç için önemli olsa da fazla kullanılması saçın yağlanmasına ve saçın ürünü kusmasına sebep olabilir. Ayrıca saça uygulanan herhangi bir yağın tüm gece boyunca saç da bekletilmesi de doğru değildir, her ne kadar saç için besleyici gibi görünse de ürünün saç da uzun süre durması saçın da boya olan kişilerin saç rengini kızıllaştırmaya sebebiyet verebilir. Saçı onarmak isterken daha kötü bir görüntü oluşabilir. Sürekli olarak saça yoğun miktarda saç yağı uygulamak da doğru değildir.

Özellikle saç diplerin de 3-4 saatten fazla ürünü bekletmek tavsiye edilmez. Saç uçları için ise istenilen miktar da ürün uygulanabilir. Saça ıslakken uygulanan yağ saçı yumuşatarak taranmasını kolaylaştıracaktır. Saç bakımının bir diğer adımı ise saç maskeleridir. 10 günde bir uygulanması gereken bu ürün amaçlarından biraz saparak saç kremi gibi her gün uygulanabiliyor fakat bu doğru değil.

Saç maskeleri saçın yumuşaması sağladığı için saç için gerekli olarak görülebilir fakat zayıflamış bir saçın yumuşaması riski bir durumdur.
Saç maskeleri saçın yumuşaması sağladığı için saç için gerekli olarak görülebilir fakat zayıflamış bir saçın yumuşaması riski bir durumdur.

Her duştan sonra saç maskesi uygulamak saçın yumuşamasını sağlarken bir yandan da saçın esktra olarak kırılması için zemin hazırlamış olur. Bu sebeple 10 günde bir olarak kullanılması gerekir. Yıpranmış saçlar her gün yıkamak da doğru değildir saç kendi ürettiği yağ ile onarım yapar her gün saça şampuan uygulamak içerisinde saçı kurutan maddeler bulundurduğu için doğru olmayacaktır. Bu süreçte köpüren şampuanlar yerine krem formda olan şampuanlar tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Ayrıca sizler için yardımcı olacağını düşündüğümüz Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri ve tedavisi nelerdir? makalemizi incelemenizi öneririz.

Yıpranmış Saçlar İçin Kadınlarda Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası