Zencefilin cilde faydaları neler? 2 Doğal zencefil maskesi tarifi

Günlük yaşamımızda kullandığımız ev baharatlarının yararları sandığımızdan daha faydalıdır. Zencefil, birçok sağlık yararından dolayı dünya çapında popüler hale gelmiştir. Peki zencefilin cilde faydaları nelerdir?

Zencefil genel sağlığa yararlarının yanında cilde olan yararları da çoktur. Örneğin, zencefilin kırışık oluşumunu önlemek, cildi temizlemek ve ölü hücrelerden arındırmak, cildi sıkılaştırmak ve cildin sarkmasını önlemek için mükemmel bir bileşen olduğu ortaya çıkarılmıştır. Önereceğimiz maske tarifleriyle zencefilin cilde olan etkilerinden siz de yararlanabilirsiniz. Zencefilin cilde faydaları nelerdir? Zencefilli maske nasıl yapılır? Birlikte keşfedelim.

Zencefilin cilde faydaları nelerdir?

Erken yaşlanmayı önlemek için zencefil

Zencefilin cilde faydaları nelerdir?
Zencefilin cilde faydaları nelerdir?

Zencefil cildin yaşlanmasını ve erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını önlemek için ideal doğal bir üründür. Zencefil kökü, esas olarak hücre oksidasyonundan ve cildin yaşlanmasından sorumlu olan serbest radikallerin etkisini nötralize etmek için gerekli yaklaşık 40 farklı antioksidan bileşiği içerir. Bununla birlikte, zencefil toksinlerin yok edilmesini sağlayarak ve kan dolaşımını hızlandırarak cildin beslenmesi, esnek ve elastik olması için gereken tüm besinleri almasına olanak verir. Zencefil kullanarak, birkaç yıl daha yaşlı gösteren ince kırışıklıkların görünümünü geciktirebilir ve cildinizi güzel ve parlak bir hale getirebilirsiniz.

Zencefilli yaşlanma karşıtı maske

Zencefilin yaşlanma karşıtı etkisinden faydalanmak isterseniz bu maskeyi deneyin. Bu maske ile doğanın armağanı zencefil ve balın cilt nemlendirme ve gençleştirme güçleri bir araya getirilmiştir.

Gerekli malzemeler

1 çay kaşığı toz zencefil

1 çorba kaşığı bal

Maskenin hazırlanışı

Bal ile zencefil tozunu bir kaba koyup pürüzsüz bir hamur elde edinceye kadar karıştırın. Karışımı temiz cilde uygulayıp 15 dakika bekletin. Süre bitince cildinizi ılık suyla yıkayın.

Cildi derinlemesine temizlemek için zencefil

Cildi derinlemesine temizlemek için zencefil
Cildi derinlemesine temizlemek için zencefil

Zencefilin cilde faydaları arasında cildi temizleme özelliğini de sayabiliriz. Zencefil, yaşlanma karşıtı özelliklerine ek olarak, cilt sağlığını korumanın temel adımı olan temizleme ve ölü hücrelerden arındırma özellikleri de gösterir.

Antiseptik özellikleri sayesinde cildi derinlemesine temizler ve cilde tazelik verir. Zencefil, gözenekleri açmaya ve biriken tüm kiri temizlemeye yardımcı olur. Böylece sivilce ve siyah nokta gibi estetik olmayan sorunları giderir. Zencefil cildin yüzeysel tabakasında biriken ölü hücreleri de giderir. Böylece cildin sertleşmesini önler ve doğal yumuşaklığını yeniden kazanmanıza yardımcı olur.

Zencefilin bir diğer özelliği, hafif akne oluşumuna sebep olan yağlı cilt sorununa çözüm olmasıdır. Fazla yağı azaltır, cildi temiz tutar ve akne sorununu artıran bakterileri yok eder.

Zencefilli peeling tarifi

Cildinizi ölü derilerden arındırarak derinlemesine temizlemek isterseniz bu maskeyi deneyebilirsiniz.

Gerekli malzemeler

2 yemek kaşığı toz zencefil

2 yemek kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı bal.

2 yemek kaşığı tatlı badem yağı

Maskenin hazırlanışı

Tüm malzemeleri bir kaba koyup iyice karıştırın. Kan dolaşımını uyarmak için karışımı cildinize dairesel hareketlerle uygulayın. Ardından cildinizi ılık suyla yıkayın.

Zencefil cildi sıkılaştırır ve selülitle savaşır

Erken yaşlanmayı önlemek için zencefil
Zencefil cildi sıkılaştırır ve selülitle savaşır

Zencefilin cilde faydaları arasında sıkılaştırma özelliği de bulunur. Zencefil cildi sıkılaştırmak ve selülitten kurtulmak için iyi bir yardımcıdır. Zencefil tozu ile zeytinyağını karıştırarak bacaklara masaj yoluyla uygulandığında bu bölgedeki kan dolaşımını hızlandırıp selülit oluşumunu önleyebilirsiniz.

Zencefil toksinlerin yok edilmesini sağlar ve metabolizmayı hızlandırarak aldığınız kalorilerin kalçalar ve karın gibi vücudun belirli bölgelerinde yağ olarak birikmesini önler.

Bu özelliklerden yararlanmak için zencefili dahili olarak tüketebilirsiniz. Zencefil tüketerek daha ince görünebilir ve selülitlerinin görünümünü azaltabilirsiniz.

Zencefilin cilde faydaları neler? 2 Doğal zencefil maskesi tarifi
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası