Ihlamurun faydaları nelerdir? Ihlamur çayı nasıl demlenir?

Ihlamurun faydaları nelerdir diye soranlara o kadar çok saymakla bitmez diyoruz. Peki nedir bu faydalar! Ihlamur çayı hangi hastalığa iyi gelir?

Ihlamur yüzyıllardan beri kullanılan ve birçok şifalı karışım içerisinde yer edinmiş faydalı bir bitkidir. Kış aylarında yakalanılan hastalıkların tedavisinde birebir etkili olmaktadır. Peki ıhlamurun faydaları nelerdir?

Ihlamur nasıl kullanılır?

Ihlamur soğuk algınlığına iyi gelmesinin yanı sıra etkili bir ter söktürücüdür. Üst solunum yollarını yumuşatarak özellikle kış mevsimlerinde boğaz ve bademcik şişkinliklerine karşı etkilidir. Ayrıca bedensel faydalarının yanında sinir sistemimizi de rahatlatır. Gerginliğimizi alarak daha pozitif bir yaklaşım ve de rahatlama hissiyatı verir. Ihlamur bağırsak problemlerinde de iyi bir bitkisel yoldur. Yani bağırsaktaki kurtları düşürerek ve bu sebeple oluşan sancılarda ağrı kesici niteliğindedir. Kış mevsiminde görülen yaygın kuru öksürüğü kısa zamanda keserek ciğerleri rahatlatmakta ve öksürüğün ciğerlere yayılmasını önlemektedir. Bunun yanı sıra gribal enfeksiyonlarda da bol bol tüketilir. En büyük tehlikelerden birisi olan ve çoğu hastalığın tetikleyicisi olan damar tıkanıklığına da en etkili çözüm yollarından biridir.

Ihlamur bitkisi neye iyi gelir?

Ihlamur bitkisi neye iyi gelir?
Ihlamur bitkisi neye iyi gelir?

Ihlamurun faydaları nelerdir diye çok soruluyor işte onlardan bir kaç tanesi. Mide de meydana gelen hazımsızlık ve üşütme gibi hastalıklarında iyileşmesinde rolü büyüktür. Ayrıca uykusuzluk problemi yaşayan ve de bu sebeple günün her saati kendini yorgun hissedenler için de iyi bir şifa kaynağıdır. Uykusuzluğa karşı iyi gelmesiyle birlikte yatıştırıcı özelliklere de sahiptir. Ihlamur kan basıncını düşürür.

Hazımsızlığa iyi geldiğini söylemiştik ve de bu sebeple sindirim sistemimizin de düzenli çalışmasına yardımcıdır. İshal olma riskine karşıda korur ya da olunduğunda tedavisinde kullanılır. Ihlamurun sadece vücuda yani iç organlara faydası yoktur. Ihlamur sayesinde göz kapaklarında oluşan bakteri vb şeyleri yok edebiliriz. Ve de gözlerimizi iyi bir şekilde dinlendirebiliriz.

  • Kadınlar içinse iyi bir saç bakım uzmanı niteliğindedir. Saç derisinde oluşan kaşıntıyı gidererek saçları olduğundan daha kuvvetli yapar. Saçların dökülmesini önleyerek gür bir saç yapısına sahip olmamızda yardımcı olur.

Ihlamurun faydaları nelerdir? Bilinmeyen faydaları nedir?

Kronik hastalıkları önler

Antioksidan olarak quercetin ve kaempferol bileşiklerinin içinde olduğu ıhlamurun kronik hastalıkları önleyici etkisi vardır. Hücrelerde bulunan zararlı yan ürünleri elimine ederek, vücutta serbest radikal temizleyici işlevi görmektedir. Ihlamurun kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır. Metabolizmayı güçlendirdiğinden dolayı, düzenli ıhlamur içen kişi hastalıklara kolay kolay yakalanmaz.

Yapısında bulunan iltihap giderici antioksidanlar eklem ağrılarının giderilmesinde, migrenin tedavisinde, kas ağrıları ve spazmların tedavisinde, solunum yolu iltihaplarının tedavisinde yardımcı olmaktadır. Kan dolaşımındaki yavaşlık nedeniyle oluşan yaraların tedavisinde de ıhlamur kullanılır.

Kalp sağlığını destekler

Ihlamur çayı, hipertansiyona iyi gelmektedir. Damar sertliği ve kan pıhtısını azaltmaktadır; bu etkiler dolayısıyla kalp krizi riskini de azaltır. Ihlamur çayını balla karıştırıp içildiğinde, mide ülseri üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Ancak balla karıştıracaksanız, demlikteki su sıcaklığının 40 derecenin altında olmasına dikkat ediniz. Kekik- nane- rezene ile birlikte ıhlamur kaynatılıp içildiğinde mide yanmalarına karşı birebirdir.

Öksürüğe iyi gelir

Ihlamur, soğuk algınlığının neden olduğu öksürüğü hafifletir; göğsü yumuşatır. Vücuttaki bakteri ve mikropları yok ederek, boğazda olan tahrişleri gidermektedir. Yapısında bulunan flavonoidler, ağrı kesici etki gösterir ve iltihap gidericidir. Bunun yanı sıra yapısında olan diğer bir bileşen olan musilajlar ise, boğazı yumuşatır. Öksürük için ıhlamuru çay olarak günde 2-3 kez tüketmeniz gerekir. Ancak ıhlamur içerken asla çay gibi içine şeker koymayınız; çünkü bileşenlerle şeker reaksiyona girerek bileşenlerin vücuda etkisini yok edebilmektedir.

Stresi hafifletir

Ihlamurun vücutta sakinleştirici etkisinin olduğu bilinmektedir. Stresi azalttığından, kaygıları ortadan kaldırdığından dolayı uyku kalitesini arttırmaktadır. Ihlamur kokusu çok hoş olan bir bitkidir. Çiçekleri ve kurutulmuş yapraklarını demlediğinizde ortama yayılan hoş koku sinirlerin gevşemesini sağlamaktadır.

Güzelliğiniz için kullanın

Ihlamuru çok kaynattığınızda sümüksü, yapışkan bir kıvam aldığını görürsünüz. Bu kıvamı pamukla yüzünüze sürün ve kurumasını bekleyin, daha sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Bir süre devam ettiğinizde ciltteki lekelerin yok olduğuna tanık olacaksınız.

Saçların parlamasını, beslenip güçlenmesini sağlamak için de ıhlamurdan faydalanabilirsiniz. Saçınızı ıhlamur suyuyla yıkadıktan sonra bir müddet bekletip daha sonra durulayın. Ayrıca gözün dinlenmesi ve çapaklanmasını önlemek için de ıhlamurdan faydalanabilirsiniz. Ihlamur suyuna batırdığınız pamuğu 5-10 dakika kadar gözünüzü kapalı olarak göz kapaklarınızın üzerinde tutun.

Bir çok hastalığa iyi gelen ıhlamur çayı peki nasıl kaynatılır, ıhlamur çayı nasıl demlenir?

Ihlamurun faydaları nelerdir? Ihlamur çayı nasıl demlenir?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası