Yeşil çay nedir? Yeşil çay kilo verdirir mi? Zararı var mıdır?

Yüzyıllardır tüketilen ve sağlığa olan faydası kanıtlanmış olan yeşil çay, bilinen birçok faydası mevcuttur. Yeşil çayın faydaları nelerdir? Zararlı mıdır?

Tam anlamıyla bir şifa kaynağı olan yeşil çay siyah çaya oranla çok daha az işlem görmektedir, buna bağlı olarak ise antioksidan miktarı oldukça fazladır. Antioksidan hemen hemen vücudun her bölgesine iyi gelmektedir. Antioksidan özellikle cilt sağlığının korunmasın da önemli bir rol oynamaktadır. Yeşil çay barındırdığı birçok mineral sebebiyle bilinen en sağlıklı çaylar arasında yerini almıştır. Hemen hemen her amaçla kullanılan yeşil çayın en çok bilinen özelliği ise kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Özellikle günümüz de yeşil çayın en çok tüketilmesine sebep olan kilo verdirme özelliği kanıtlanmıştır.

Yeşil çay kilo verdirir mi?

Herkesin merak ettiği yeşil çay kilo verdirir mi sorusu uzmanlar tarafından sonuca kavuşturulmuş bir sorudur. İçerisin de bulunan sodyum, demir, çinko kalsiyum mineralleri sebebiyle metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Doğrudan kilo verdireceği düşüncesi yanlıştır her ne kadar metabolizmanın hızlı çalışmasına sebep olsa da sadece yeşil çay tüketerek çok fazla kilo vermeyi amaçlamak doğru değildir. Yenilen besinlere dikkat edilmesi halinde sadece kilo verme işleminizi kolaylaştıracaktır. Özellikle diyetisyenlerin hastalarına çok fazla önerdiği yeşil çay yağ yakma hormonlarının harekete geçmesin de önemli bir görev üstlenmektedir. Çok fazla tüketilmesi tavsiye edilmeyen yeşil çay günde 2 ila 4 fincan arasın da tüketilebilir. Aç karnına içilmesi halinde çok daha fazla etki göstereceği bilinmektedir.

Yeşil çayın bilinen faydaları

 • Yeşil çayın bilinen faydaları
  Yeşil çayın bilinen faydaları

  Damar sağlığını korumaktadır. Damar tıkanıklığının önüne geçmektedir.

 • Diş sağlığı için etkilidir. Diş etlerin de oluşabilecek problemlerin tedavisi için kullanılır. Diş hassasiyeti ve diş eti kanaması sorunlarının giderilmesin de kullanılmaktadır.
 • Cilt sağlığın da birçok farklı kozmetik markasının kullandığı bir çaydır. İçerisin de barındırdığı yüksek oranda antioksidan sebebiyle cilt problemlerinin önüne geçer. Cilt sarkması ve cilt kırışması oranını düşürmektedir.
 • Birçok farklı kanser türünün oluşumunu engellemektedir. Bilinen kanser türleri arasında meme, mesane, mide ve cilt kanserinin oluşumunu engellediği kanıtlanmıştır.
 • Diyabet hastalarının kullanmasın da bir sakınca yoktur aksine diyabetin ilerlemesini engelleyerek kontrol altına almaya yardımcı olmaktadır.
 • Vücutta ki glikoz değerlerinin düzenlenmesin de etkilidir.
 • Alzheimer hastalığının oluşumuna engel olarak beyin sağlığını korumaktadır. İçerisin de barındırdığı antioksidan beyin sebebiyle gerçekleşen birçok hastalığın önüne geçmektedir.

Yeşil çayın zararı var mıdır?

Her besin türün de olduğu gibi yeşil çayın da yoğun miktarda tüketilmesi halinde oluşabilecek sorunlar mevcuttur. 5 fincandan daha fazla tüketilmesi tavsiye edilmeyen yeşil çayın bilinen yan etkileri şu şekildedir;

 • Uyku problemi yaşanmasına sebep olabilir. Uykusuzluğa sebebiyet verebilir.
 • Bağ ağrısına ve baş dönmesine neden olabilir.
 • İshal ve kusmaya neden olabilir.
 • Mide ağrısına ve rüflüye sebep olabilir.

Size faydası olacağını düşündüğümüz;

Yeşil çay nedir? Yeşil çay kilo verdirir mi? Zararı var mıdır?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası