Öksürük nasıl geçer? Öksürüğün doğal tedavi yolları neler?

Öksürük nasıl geçer? Kuru öksürüğe ne iyi gelir? Öksürüğe evde iyi gelen doğal karışımları nelerdir? Makalemizde bu sorunların yanıtlarını hazırladık.

Havaların soğuması ile beraber pek çok kişide üst solunum yolu enfeksiyonları görülmeye başlar. Bu durumda ise sinüzit, soğuk algınlığı ve farenjit gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu gibi rahatsızlıkların en önemli belirtilerinden biri de öksürüktür. Bitmek bilmeyen bazen de yutkunma zorluğuna neden olan öksürük, kolay kolay geçmez. Peki, öksürük nasıl geçer? Öksürüğü geçirmek için hangi doğal tedavi yöntemleri uygulanmalıdır? Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Öksürük nasıl geçer?

Öksürük, alt ve üst solunum yollarına giren yabancı maddelerin (duman, toz ya da alerjik enfeksiyonlar) beynin uyarılması sonucu akciğerden hava yoluyla atılması durumudur. Kimi zamanda virüslere bağlı olarak ortaya çıkar. Tıp doktorlarına göre öksürük, akut, subakut ve kronik olarak üçe ayrılır.  Eğer öksürük 3 haftadan kısa sürüyorsa buna akut öksürük denir. Ancak öksürme süresi sekiz haftaya kadar çıkıyorsa buna subakut öksürük adı verilir. Bunların dışında öksürük sekiz haftadan fazla sürüyor ve geçmiyorsa bu kronikleşen bir öksürüktür.

Öksürüğü azaltmak için uygulanacak yöntemler nelerdir?

Öksürüğü azaltmak için uygulanacak yöntemler nelerdir?
Öksürüğü azaltmak için uygulanacak yöntemler nelerdir?

Öksürüğün şiddetini azaltmak için bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın. Vakit geçirdiğiniz ortama parfüm ya da oda spreyi sıkmayın.

Eğer soğuk algınlığından kaynaklanan bir öksürüğünüz varsa sıcak duş alın.

Geceleri uyuduğunuz odanın kaloriferinin üzerine ıslak havlu koyarak odanızın havasının nemlenmesini sağlayabilir ve öksürüğünüzün azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bol bol sıvı tüketin. Sıcak içecekler içemeye özen gösterin. Bu süreçte kahve ya da sütlü içeceklerden çok bitki çayları tüketmeye dikkat edin.

Öksürüğe iyi gelen doğal tedavi yolları nelerdir?

Öksürüğe en iyi gelen doğal ilaçlardan en önemlisi baldır.  Bal ılık suyun içinde eritilip tüketilebileceği gibi ılık sütün içine katılarak da içilebilir. Her iki şekilde de öksürüğün azalmasına yardımcı olacaktır.

Bunun dışında karabiber ve balla kolaylıkla yapacağınız çayda hem balgamın hem de öksürüğün geçmesine yardımcı olacaktır. Ilık suyun içine bir tatlı kaşığı karabiber ve bal koyarak iyice karıştırın. Oluşan karışımı soğumadan küçük yudumlar halinde tüketin.

Öksürüğün geçmesine yardımcı olan bir başka doğal ilaçsa kekiktir. Aynı karabiber çayında olduğu gibi ılık suyun içine kekik ve bal koyarak tüketirseniz öksürüğünüz geçecektir.

Ihlamur çayı soğuk algınlık ve grip gibi hastalıklara iyi geldiği gibi öksürüğe de iyi gelir. Her akşam bol limonla içeceğiniz ıhlamur çayı öksürüğün kısa sürede geçmesine yardımcı olacaktır.

Kuru öksürüğe ne iyi gelir? Öksürüğe evde iyi gelen doğal karışımları nelerdir? Hangi yöntemler en etkilidir?

Çeşitli alerjiler, boğaz tahrişleri, reflü, gribal enfeksiyonlar gibi sebeplerden dolayı oluşan kuru öksürük tedavi edilmediğinde yaşam konforunuz düşecektir. Hayat kalitesini düşüren ve uyurken uyanmanıza neden olan kuru öksürük için kimi zaman kısa süre de tedavi edilebilen kimi zaman uzun süreler devam eden bir rahatsızlıktır. Kuru öksürüğe iyi gelen ve evde uyulabileceğiniz yöntemler ile kendi kendinizi tedavi edebilirsiniz.

Kuru öksürük bir baş belası

Özellikle geceleri uykudan uyandıran, konuşmanın en ateşli yerinde tutan, gülmeyi yarıda bırakan tam bir baş belası. Adı kuru öksürük. Peki kuru öksürük nasıl geçer, ne iyi gelir? Çok basit yöntemlerle bu belayı başımızdan def etmek mümkün. Fakat baştan uyarmakta fayda var. Eğer tansiyon, şeker gibi kronik rahatsızlıklarınız varsa, bu yöntemleri uygularken dikkatli olun ki iyi olayım derken, hastanede sıra beklemek zorunda kalmayın. Doğanın mucizesi ve arıların bize armağanı bal kuru öksürüğün baş düşmanı. İçine biraz zencefil ve limon karıştırıp, sabah kahvaltılarından önce bir tatlı kaşığı, eğer az buluyorsanız bir yemek kaşığı olarak tüketmek gerek. Bir ya da iki gün sonra etkisini belli etmeye başlayacaktır.

Kuru öksürüğe kuru soğan

Kuru öksürüğün baş düşmanlarından biri de kuru soğan. Kuru öksürüğe ne iyi gelir diye düşünürken, yapılan araştırmalar, her ne kadar bilimsel olmasa da bilimden daha güçlü bir kanıt olan anne deneyimini ileri sürmek mümkün. Kabuk ve çöp diye çöpe attığımız kırmızı kuru soğanın kabuklarını kaynatıp içerseniz kuru öksürüğünüzü bıçak gibi kesecektir. Ama burada uyarmak lazım gelir ki hamile kadınların bu yöntemi uygulaması pek mümkün değildir. Çünkü soğan suyunun düşük yapma sebebi olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca kabuklarını kaynatmak yerine soğanı blendırdan geçirip suyunu balla karıştırarak da öksürüğü yok edebilirsiniz.

En etkili yöntem keçiboynuzu

Kuru öksürüğüm var diye bir doktora görünmek çoğumuza vakit kaybı ve saçmalık gibi görünür. Fakat bir hastalığı en iyi tedavi etme yöntemi, önce onun sebebini öğrenmektir. Kuru öksürüğe ne iyi gelir deyince eğer öksürüğün sebebi bronşların tıkanması veya astıma doğru tehlikeli bir yolculuk ise akla ilk önce keçiboynuzu diğer adı ile harnup gelir. Çekilmiş veya tüm olarak tüketmek mümkün. Dört beş adet keçiboynuzunu kırıp geniş bir cezvede on dakika kaynattıktan sonra suyunu gün içinde tüketerek bronşları yumuşatıp tıkanıklığı açmak mümkün. Üstelik pekmezine toz zencefil karıştırarak tüketmek en iyi ve en çok bilinen tedavi yöntemidir. Tozunu çocuklarınıza kurabiye içerisinde yedirebilirsiniz

Öksürüğe iyi gelen rahatlatıcı yöntemler

  • Bol bol su tüketin: Yeterince su içtiğinizde hem vücudunuzun dolaşım sistemini sağlıklı tutmuş olursunuz hem de enfeksiyonların vücuttan uzaklaştırılmasını sağlarsınız. Ayrıca boğazda tahriş olan yerlerin yumuşamasını sağlayarak öksürüğünüzü yumuşatabilirsiniz.
  • Tuzlu gargara yapın: Tuzlu gargara özellikle enfeksiyon oluşan bölgelerin iyileşmesini sağlayan bir yöntemdir.
  • Buhar ve nem makinesi kullanın: Yaşam alanı olarak kullandığınız alanların nemli bir havaya sahip olması soluduğunuz havanın nemli olmasını sağlar. Bu durum kuruyan geniz ve boğaz bölgenizin yumuşamasını sağlayarak öksürmenizi azaltır.
  • Boğaz spreyi kullanmak: Kuru öksürük nasıl geçer sorusuna  eczanelerde satılan boğaz spreylerini kullanarak boğaz ve burun bölgesini yumuşatabilirsiniz. Boğaz spreyleri boğazda oluşan enfeksiyonların da tedavi edilmesini sağlayan ilaçlardır.
  • Kış için atom çayı: doğal baharatların ve bitkilerin karışımından elde edilen atom çayı ile boğaz bölgenizin yumuşamasını sağlayabilir, bağışıklık sisteminizin artmasını sağlayarak öksürükten kurtulabilirsiniz.

Öksürüğe evde iyi gelen doğal karışımlar

1 ) Bal – Tarçın karışımı: Öksürüğe iyi gelen doğal bir besin. Tarçın tozu ile karıştırarak günde 3 çay kaşığı tükettiğinizde kuru öksürükten kurtulabilirsiniz.

2 ) Zencefil – Kekik: Anti Inflamatuar özelliğe sahip olan zencefil ile kekiği karıştırıp demlediğinizde boğaz ağrıları, enfeksiyonları ve kuru öksürük için doğal bir tedavi yöntemi oluşturmuş olursunuz.

3 ) Ihlamur Çayı: Ihlamur hem bir bitki ayı hem de bağışıklık sistemi güçlendirici özel bir bitkidir. Kuru öksürük için şifalı bir bitki çayı olarak tüketebilirsiniz.

4 ) Ayva Yaprağı – Ihlamur Karışımı: Ayva yaprağı ile ıhlamurun karıştırıp demlediğinizde kuru öksürük, gribal enfeksiyon ve solunum sistemi rahatsızlıklarında vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

5 ) Yeşil Çay ve Kakule: Antioksidan özelliğine sahip yeşil çay ile kakuleyi karıştırıp demlediğiniz çay ile gargara yaptığınızda kuru öksürük ve burun tıkanıklığına iyi gelmektedir.

6 ) Zencefil – Karabiber – Bal – Limon – TarçınKuru öksürük için iyi gelen doğal bitkileri ve balı karıştırarak elde edeceğiniz karışımı günde 2 – 3 çay kaşığı tükettiğinizde kuru öksürük rahatsızlığından bir hafta içinde kurtulabilirsiniz.

Öksürük nasıl geçer? Öksürüğün doğal tedavi yolları neler?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası