Spor ayakkabı seçimi nasıl yapılır? Nelere dikkat etmeliyiz!

Spor ayakkabı seçimi yaparken dış görüntüsünden çok ayağımıza göre sağlıklı ve doğru olanı tercih etmeliyiz. Peki doğru ayakkabı seçimini nasıl yapacağız?

Yaz aylarının sonuna geleceğimiz kış mevsimine girdiğimiz günlerde fazla kilolarımızı vermek için spor yapmak ihtiyacımız vardır. En önemli malzeme olan spor ayakkabılar ayakkabılıklarımızdaki sırada aldı. Rahat spor yapmak ve spor yaparken sakatlanmamak için doğru spor ayakkabı seçmemiz çok önemli. Bu yazımızda sizlerle doğru spor ayakkabı seçimi ile ilgili bilgiler sunmak istedik.

Spor ayakkabı seçimi nasıl yapılır?

  • Seçtiğimiz spor ayakkabı dış zeminden koruyor mu?
  • Spor hareketlerinizi zorlaştıracak sertlikte mi?
  • Ayaklarınızı sıkıyor mu?
  • Ayakkabı nefes alabilen malzemeden mi yapılmış?
  • Ayakkabının topuk yüksekliği ne kadar?

Spor ayakkabınız çok bol veya çok dar olmamalı

Spor ayakkabınız çok bol veya çok dar olmamalı
Spor ayakkabınız çok bol veya çok dar olmamalı

Kalçalarından başlayarak ayak bileklerimize kadar açık olan kasımızın zarar görmemesi ve daha rahat spor yapabilmemiz için alacağımız ayakkabı ayağımızda yaptığımız sarmalı, bağcık bölümünün uzun olması ve bileklerimizin rahat etmesini sağlamaktır. Ayakkabımızın burun kısmı geniş açık ve parmaklarımızın rahat hareket etmesini sağlamlaştı. Başparmağımız ile ayakkabı ucumuz arasında mutlaka 1 cm lik bir boşluk olması gerekir.

Doğru taban seçimi 

Kullanabiliyoruz spor ayakkabının ayağını ayağımıza gelen baskıyı nasıl dağıtıyoruz. Topuk kısmı yumuşak ve kalın olması, taban bölümü ise ayaklarımızda bulunan eğrilikleri tam olarak kavramalı ve desteklemelidir. Ayakkabımızın yan kısımları ise ayaklarımızı tam olarak sarmalı ki burkulma veya düşmeleri engellesin.

Ayak yapımızı öğrenmeliyiz

Ayakkabı almadan önce mutlaka ayak yapımızı öğrenmeliyiz. Ayaklarımızda düztabanlık, baş parmaklarımızda ki dönmeler veya başparmakta olan kemik çıkıntıları ayakkabı seçimimizde çok büyük önem taşır. Başvuracağımız bir ortopedi uzmanı tarafından ayak ölçümlerimiz ve gerekli muayeneler yapıldıktan sonra kullanabileceğimiz ayakkabı için en ideal sunacağız.

Spora göre ayakkabı seçimi

Ayak yapımız ve yapmak istediklerimiz spora göre seçeceğimiz ayakkabı ile hem rahat spor yapabiliriz hem de ayaklarımızda herhangi bir sorun veya sakatlanma olmasının tadını rahatlıkla geçebiliriz. Yürüyüş ayakkabısı alırken esnek olması, ayağınızı iyi kavraması ve taban şokunun emiciliği en fikirlidir. Basketbol forması ayakkabınız ayak bileğinizi iyi şekilde sarmalı, futbolda ise sert tabanlı, çarpma ve burkulmalara karşı korumalı ayakkabı seçilebilir.

Spor ayakkabı seçimi nasıl yapılır? Nelere dikkat etmeliyiz!
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası