Doğru ayakkabı seçimi için 8 püf nokta

Doğru ayakkabı seçimi, öncelikle konforu ve ayak sağlığımızı için çok önemlidir. Tercih edeceğimiz yanlış ayakkabı seçimi yüzünden ayak sağlığımız bozulabilir.

Hepimiz ayağımıza en yakışan ayakkabıyı satın almak, aynı zamanda ayak sağlığımızı korumak için doğru ayakkabıları seçmek isteriz. Doğru ayakkabı seçimi, ayak yapımıza uygun ayakkabıyı bulmak ve dış görünüşümüzle kombinlemek bir maharet ve bulunmaz bir özelliktir. Bir ayakkabı sadece dış görünüşü güzel olan bir giyecek değildir. Ayakkabı aynı zamanda yürürken ve daha hızlı hareket ettiğinizde ayaklarınızı rahat ettiren, görsel olarak pantolon ve elbiseler ile uyumlu olması gereken, verdiğiniz paraya değecek bir aksesuardır. Bu nedenle ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken bir çok nota vardır.

Ayakkabı seçerken şu noktalara dikkat etmeli, ayağınıza göre mükemmel ayakkabıyı almalısınız.

Doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalı!
Doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalı!

Doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalı!

1 ) Ayakkabı almadan önce ayak yapınızı bilmelisiniz. Düz taban, taraklı taban veya normal bir tabana sahip olduğunu biliyorsanız ayakkabı alırken ayak yapınıza göre ayakkabı modellerinden birini seçebilirsiniz. Yanlış taban sahip ayakkabı biraz kullanınca canınızı yakmaya başlayacak ve ayakkabılıktaki kullanılmayanlar içinde yerini alacaktır.

2 ) Ayakkabı alırken öncelik ayak sağlığınızı korumaya verilmelidir. Ayakkabıyı denerken ayak parmaklarınız ve topuk kısmınızı sıkmamalı, kalıp olarak ayak boyutuna uygun olmalıdır. Ayak üst tarafını sıkan ayakkabılar içinde belirli bir esneme payı olduğu için çok sıkan ayakkabılar tercih edilmemelidir.

3 ) Her ayakkabı modelinin kalıbı ve tabanı farklı olduğu için tüm modellerde aynı ayakkabı numarası tercih edilmemelidir. Farklı taban özelliklerine sahip ayakkabı seçilirken ortopedik tabanı olan ayakkabılar tercih edilmelidir.

4 ) Ayakkabı alırken ayakkabıyı iki ayağınıza giyerek bağcıklarını bağlamalı, biraz yürümeli, gerektiğinde birkaç zıplama hareketi yapmalısınız. Sonuçta satın alacağınız ayakkabı ile yürüyecek, koşacak, zıplayacaksınız ve bunları bağcıkları bağlıyken yapacaksınız. Bu nedenle sonradan olumsuz bir durum ortaya çıkarmaması için ayakkabı alırken bu işlemleri mutlaka yapmalısınız.

Yeni ayakkabı alırken hangi özellikleri dikkat etmeliyiz
Yeni ayakkabı alırken hangi özellikleri dikkat etmeliyiz

Yeni ayakkabı alırken hangi özellikleri dikkat etmeliyiz

5 ) Yeni bir ayakkabı alırken ayakkabı özellikleri ayağınıza uyumlu ise yapılması gereken kontrol işlemlerinden biri de ayakkabı iç yüzeyinin elle kontrol edilmesidir. Ayakkabı iç yüzeyinde ayağınızın değmediği dikişler, yapışkan izleri, deri kalıntıları olabilir. Bu kalıntılar bir süre sonra nem ve ayak teri ile birlikte kötü kokuların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle ayakkabı alırken iç yüzeyi çıplak elle mutlaka kontrol edilmelidir.

6 ) Bir bayan olarak yüksek topuklu ayakkabılar satın alacaksanız dikkat etmeniz gereken en önemli özellik doğru ayakkabı seçimi ile topuk yüksekliğinin maksimum 9.5 cm olmasıdır. Taban ile topuk arasında risk teşkil etmeyecek en önemli mesafe 9.5 cm olduğundan daha yüksek topuklar tercih edilmemelidir.

Ayakkabı alırken doğru ayakkabı seçimi
Ayakkabı alırken doğru ayakkabı seçimi

7 ) Ayakkabı alırken doğru ayakkabı seçimi yaparken, ayak parmakları ile ayakkabı arasında en az 1 cm boşluk olmasına özen göstermelisiniz. Ayakkabı ile hareket ettiğinizde ayak parmaklarınız öne doğru kayar ve ayakkabının burnuna yaklaşır. Bu nedenle ayakkabılardın ön tarafı dar tapılır ve ayak kaymasına uygun boşluk bırakılır. Ancak spor ayakkabılarda bu durum söz konusu değildir. Bu nedenle spor ayakkabı alırken bu mesafelere özen göstermelisiniz.

8 ) Ayakkabı alırken ayak sağlığınızı korumak adına dikkat edeceğiniz bu noktalar dışında ayakkabı alırken dikkat etmeniz gereken renk, desen, şekil gibi fiziki özellikler vardır. Giydiğiniz elbiselerin, kot pantolonların, şortların altında şık duracak, sırıtmayacak ve görsel anlamda sizi destekleyecek ayakkabı modelleri tercih edilmelidir. Aksi durumda moral bozukluğu yaşayabilirsiniz.

Ayrıca sizler için yardımcı olacak Topuklu ayakkabı ile nasıl rahat yürünür makalemizi incelemenizi öneririz.

Doğru ayakkabı seçimi için 8 püf nokta
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası