Sağlıklı saçlar için tüyolar! Parlak saç için bakım nasıl yapılır?

Kadın ve erkelerin özenle baktığı saçları, kişinin toplum arasında aynası gibidir. Sağlıklı saçlar ve bakımlı saçlara sahip olanlar dinamik, enerjik, dinç ve genç görünürler.

Sağlıklı saçlar görünümleriyle toplumda her zaman ön planda olurlar. Sağlıksız ve bakımsız saçlara sahip olanlar ise, mat ve kırırklar ile dolu saçları nedeniyle öz güvensiz ve sağlıksız olarak görünürler. Bulunduğunuz ortamda bakımsız saçlarınızın tel tel dökülüp üstünüze, masanıza saçılması sizi insanlar tarafından itici bir kimliğe büründürecek mutsuz olmanıza sebep olacaktır. Bu nedenle saç bakımlarını yapmalı, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak için dikkat etmelisiniz.

Saç bakımı için dikkat edilmesi gereken noktalar

– Sağlıklı saçlara sahip olmak için düzenli olarak saçlarınızı kısaltmalısınız. Düzenli olarak kısaltacağınız saçlarınız hem düzgün ve şekilli, görünecek hem de kırıkların çirkin görüntü oluşturmasını engelleyecektir.

 Sağlıklı saçlar için saç dipleri ve kıl köklerine bakım yapmanız gereklidir.Zayıflamış saç kökleri koparak saç dökülmesini oluşturur. Bunu engellemek için saç dipleri için güvenilir markaların üretmiş olduğu saç kökleri bakım kremleri kullanılmadır. Bu kremler şampuanla saçınızı yıkadıktan sonra saç diplerine masaj yaparak 3-5 dakika arasında yapılmalıdır. Bu şekilde kremin saç diplerine etkimesi sağlanır. Saç kökleri kuvvetlenen saç kılları daha parlak daha dolgun görünecek ve kopmalar oluşmayacaktır.

–  Piyasa da satılan kalitesiz ve güvenilmeyen markaların şampuanları kesinlikle tercih edilmemelidir. Bazı firmalar kimyasal temizlik ürünlerine renklendirici ve akışkan zayıflatıcı kimyasallar koyarak şampuan görünü vermektedir. Bu şampuanlar saçlarınız dökeceği gibi  saç diplerinizin mikrop kaparak yara olmasına neden olacaktır. Bu nedenle şampuan tercihlerinde özen gösterilmelidir.

Sağlıklı saçlar için tüyolar!

– Sağlıklı saçlar Kullandığınız şampuanı çok sık süreler ile değiştirmeyin. Değiştirdiğiniz her şampuana saç dipleriniz ve saç telleriniz farklı tepkiler vereceğinden çabuk incelip döküleceklerdir. Bu nedenle bir şampuan seçip uzun süre kullanmanız sizin için faydalı olacaktır.

– Sağlıklı saçlar için saçlarınızı çok soğuk veya çok sıcak su ile yıkamamalısınız. Ilık sıcaklığa sahip su ile yıkamanız saç dipleri ve saç derisi için önemlidir. Sıcak su ile yıkadığınızda saç derinizde yanmaya bağlı kızarıklık oluşacak ve saç diplerinizin beslenmesi ve temizlenmesi sorun olacağından dökülmeler ve koplamalar oluşacaktır. Bu sebeple ılık su ile saçlarınızı yıkamalısınız.

– Parlak saçlar için piyasada bulunan saç bakım kimyasallarından uzak durmalısınız. Bu kimyasallar saç diplerinize zarar verecektir. İçerisinde bulunan kimyasallar saçlarınızda uzun süre kalıp saçlarınıza geçici parlaklık sağlar ancak temizlenemediğinden saç diplerinin hava almasını engeller ve saçlarınızın dökülmesine neden olur. Bu yol yerine saçlarınızı yıkarken saç kremleri ile saçlarınıza masaj yapmanız parlak ve dolgun saçlara sahip olabilirsiniz.

– Parlak ve dolgun saçlar için saç şekillendirici olan; jöle, wacks,saç spreyi gibi saç ürünleri saçınızda bir günden fazla kalmamalıdır. Bir günden fazla kalan bu ürünler saç diplerinizin beslenmesini ve hava almasını önleyecek şekilde  tıkayacak ve saç dökülmelerine sebep olacaktır.

Özellikle bayanların çok sık yaptığı saç boyaları da saçlara zarar vermektedir. Çok sık saç boyanması durumunda saç telleri zayıflayarak kopacak ve saçlarınızda saç kırıkları oluşacaktır. Bu kırıklar saçlarınızda kötü görüntüler oluşturacağından saçınız çirkin görünecektir. Eğer saçınızı boyatacaksanız her marka boya ile boyamayın. Dolgun saçlar için bilinen ve sağlık bakımından güvenilir markaların saç boyalarını tercih edin. Bu şekilde  sağlıklı ve görsel saçlara sahip olabilirsiniz.

Parlak saç bakımı nasıl yapılır?

Parlak saç bakımı nasıl yapılır?
Parlak saç bakımı nasıl yapılır?

Saç bakımı ve saç bakım ürünlerinin dışında saçların dökülmesine sebep olan başka etkenler de bulunmaktadır. Bunların başında mevsim dönüşleri, kilo alma ve kilo verme, stres, sinir gibi bizim elimizde olmayan etkenler gelir. Bu etkenlerden olabildiğince az etkilenmek için çok dikkatli olmalıyız. Mevsim dönüşlerinde saç bakımlarımızı düzenli olarak yapmalı, saç diplerinin bakımını artırmalıyız. Olabildiğince az sinirlenmeli, stres gibi faktörlerden uzak durmalıyız. Aşırı kilo kaybı oluşturacak diyetlerden uzak durmalı ve düzenli spor yapma alışkanlığı kazanmalıyız. Metobolizmamızın düzenli olması, düzenli ve dengeli beslenme sonucu saç dipleri için gerekli olan vitamin ve minareller yeterli olarak vücudumuzda depolanacaktır. Bu da sağlıklı saç dipleri, dolgun saçlar ve saç tellerine sahip olmamızı sağlar.

Sağlıklı saçlar için tüyolar! Parlak saç için bakım nasıl yapılır?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası