Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri ve tedavisi nelerdir?

Her yaşta kadınlarda herhangi bir sebepten dolayı saç dökülmesi, öz güveni zedeleyici, yaşlanma sürecine girildiğini hatırlatıcı sinir bozucu ve bazen de yıpratıcı bir hal almaktadır.

Kadınlarda saç dökülmesi, yaşlandıkça ilerler. Ama daha erken gerçekleşen saç dökülmesini önlemek için kişisel bakım, doğru ve doğal tedaviler bir derece yardımcı olabilir.  Tıbbi durumlar kadınlarda saç dökülmesine yol açabileceği gibi;  genetik faktörler, bazı ilaçların yan etkileri, sert saç derisi veya kötü saç bakımı ve hormonal değişiklikler sebep olarak gösterilebilir. Bu istenmeyen durumu tedavi etme yolları çoğu zaman etkili olabiliyor, ancak bazı kadınlarda saç dökülmesini engellemek ve saç büyümesini doğal bir hale getirmek için tıbbi ve cerrahi bir müdahale gerekebilir ki bu da oldukça maliyetli olabilir.

Saç dökülme sebepleri nelerdir
Saç dökülme sebepleri nelerdir

Saç dökülme sebepleri nelerdir

  • Demir eksikliği anemisi
  • Tiroid hastalıkları
  • Çinko, D vitamini ve muhtemelen B vitamin grubundaki eksiklikler
  • Hormonal düzeyde androjen, testosteron ve östrojen kaynaklı hormon değişimleri
  • Otoimmün hastalıklar
  • Psikolojik stres.
  • Fiziksel travmalar, saç derisine gelen darbeler
  • Şeker hastalığı
  • Saç derisi enfeksiyonları ve cilt hastalıkları.
  • Lupus

Tıbbi durumların Etkisi:  bu hastalıkta tıbbi durumlar geçici ya da kalıcı sorunlar meydana getirebilir.

Kadınlarda saç dökülmesi tedavisi
Kadınlarda saç dökülmesi tedavisi

Kadınlarda saç dökülmesi tedavisi

Bu sorunun çözümü için, problemin nereden meydana geldiği tespit edilir. Bazı kadınlarda saç dökülmesini önlemek için, saç kökleri için yararlı tedaviler vardır. Uygulanan tedavi saçların yeniden çıkmasına veya dökülmemesine yardımcı olabilir. Ancak bu yöntemler oldukça pahalı ve cildinize acı verici olabilirler. Her zaman doğal yöntemleri kullanmak daha yararlı olabilir.

Kadınlarda tipik saç dökülme nedenleri

Zaman içerisinde saç derisi üzerinde kademeli incelme gerçekleşebilir, hem erkekler hem de kadınları ilgilendiren bu durum yaşlılıkla alakalıdır. Erkeklerde genellikle M harfine benzer bir çizgi takip eder kadınlarda ise saç çizgisini yani kafanın ortasındaki açıklıklar artabilir.. Kadınlarda, erkeklerde olduğu gibi dairesel veya düzensiz kelleşmiş noktalar görülmez. Ama ani Saç dökülmeleri fiziksel ya da duygusal şoklara bağlı olarak ortaya çıkabilir, saçlarınızı taradığınız zaman ya da yıkadığınız zaman çekiştirmeden yıkamaya çalışın çok sıcak su kullanmayın ve her gün yıkanmayın. Bu durum saç dökülmesini hızlandırır; çünkü saç derisi üzerinde doğal ve çok ince bir yağ tabakası olması gerekir. Bu tabaka kalınlaştığında kepekler oluşur ama tamamen kazınırsa, saç kökleri zayıflar.

Kadınlarda saç dökülmesini durmak için ne yapılmalı
Kadınlarda saç dökülmesini durmak için ne yapılmalı

Kadınlarda saç dökülmesini durmak için ne yapılmalı

Kanser tedavisinde kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan kemoterapi saçların dökülmesine kadınlarda ve erkeklerde eşit derecede neden olmaktadır. Kadınlarda ve erkeklerde oluşan saçkıran benzer şekilde saçların dökülmesine neden olur. Toparlayacak olursak ilaçların yan etkileri hormonal değişimler kalıtım radyasyon tedavisi ya da ani stres yaratıcı fiziksel ve duygusal şoklar kadınlarda saç dökülmesi ve yıpranmaya yol açar. Sonradan gelişen diyabet hastalığı aşırı kilolu olma yaş saç dökülmesinde etkilidir, kadınlarda saç dökülmesini önlemek için at kuyruğu örgü şeklinde saçları şekillendirmemek gerekir.

Saçlarınızı doğal ürünler ile yıkayın

Saçların zorla bükülmesi ya da ovalanması onların dökülmesine yol açar. Saçları tararken geniş tarak kullanmak daha hassas davranmanızı yardımcı olacaktır kimyevi maddeler kullanarak saçlarınızı temizlemek yerine doğal temizlik ürünleri kullanabilirsiniz. Keçi sütü sabunu, Siirt bıttım sabunu son derece doğal sabunlardır. Yine zeytinyağı özlü sabunlar da yararlıdır. saç dökülmesine yol açan ilaçların değiştirilmesini doktorunuzdan isteyebilirsiniz ilaçların prospektüsünü okuyarak yan etkileri inceleyebilirsiniz. Ek olarak yaz aylarında kadınların saçlarının dökülmesini engellemeleri için Güneş ışınlarına direkt olarak maruz bırakmamaları tavsiye edilir. Çünkü güneş ışınlarının D vitamini gibi bir yararı olmasına karşın uzun süre güneş altında kalan saç ve saç derisi zarar görür.

Ayrıca sizler için yardımcı olacağını düşündüğümüz Saç nezlesi nedir? Rapunzel hastalığı nasıl geçer? makalemizi incelemenizi öneririz.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri ve tedavisi nelerdir?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası