Saç nezlesi nedir? Rapunzel hastalığı nasıl geçer ?

Her 3 kadından 1’inde görülen saç nezlesi tedavi edilmediğinde, saç dökülmesine sebep olur. Saç derisinde yanma ve kaşıntı olarak belirti veren hastalık nasıl tedavi edilir. Saç nezlesi nedir? Saç nezlesi belirtileri nelerdir? Sizler için araştırdık.

Saç nezlesi kişinin saç derisinde kaşınma, ağrı ve şişliklere sebep olan bir hastalıktır. Kimi zaman saç derisinde yanma hissedilir. Daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır. Kadınlarda görülme oranı erkeklere  göre 3 kat daha fazladır. Bunun temel nedeni ise kadınların genelde daha uzun saçlı olmasıdır. Bu nedenden ötürü “Prenses hastalığı” ya da “Rapunzel hastalığı” olarak da isimlendirilmiştir. Hastalığı açıklamak için ortaya iki teori sunulmuştur. İlk teorinin iddia ettiğine göre, saç derisinde bulunan kıl foliküllerini beynine bağlayan sinirler, folikülün üzerinde hiç kıl kalmayınca “acı” mesajını beyne gönderiyor. Bu olay, vücuttan kesilen veya olmayan bir organda hissedilen bir ağrı şeklinde gerçekleşmektedir. Diğer teoriye göre ise, saç nezlesi hastalığına yakalanan kişilerin saç derileri çok hassas bir sinir yapısına sahip. Uzun olan saçlar sıkı bir şekilde ve uzunca bir süre boyunca toplu halde kaldığında zaten var olan bu hassasiyet daha da yükselmeye başlıyor ve saç kökleri ile saç derisinin alması gereken miktarın altında bir miktarda hava almaması durumu ortaya çıkıyor. Bu durumun ismi ise “at kuyruğu sendromu” olarak bilinir.

Saç nezlesi nedir?

Saç nezlesi nedir?
Saç nezlesi nedir?

Yapılan pek çok araştırmaya göre ise saç nezlesi hastalığının saç dökülmesi sorunu ile yakından bir ilgisi var. Ancak hangi hastalığın/sorunun diğerinin sebebi olduğu konusunda bir birlik bulunmuyor. Yani, saç nezlesi saç dökülmesini tetikleyip saç dökülmesine neden olabilirken, saç dökülmesi de aynı şekilde saç nezlesini tetikleyip, ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Yapılan bir diğer araştırmaya göre ise, saç dökülmesi şikayeti ile doktor ve hekimlere başvuran kadınların ortalama 4’ünde aynı zamanda saç nezlesi sorununu yaşadığı ortaya çıkmıştır. Yani saç dökülmesi yaşayan her 3 kadından 1’inde saç nezlesi sorunu da vardır.

Saç nezlesinin belirtileri

Saç nezlesinin belirtileri
Saç nezlesinin belirtileri

Saç nezlesinin belirtileri saçta kaşınma, yanma hissi ve ağrı olarak görülür. Teşhis için bir doktora ihtiyaç vardır. Biz dizi tahlilden sonra kesin sonuç ortaya konulur ve teşhis konulur.

Saç nezlesi tedavisi ve önlenmesi

Saç nezlesinin belirtileri
Saç nezlesinin belirtileri

Saç nezlesinin tedavisi ve önlenmesi ile ilgili birkaç ufak şey yapmak ve bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bu sorunun kesin ve net bir tedavisi yoktur. Bu yüzden, öncelikli olarak soruna neden olan durumlar belirlenip mümkün olduğunca ortadan kaldırılmalıdır. Yaşanılan bu sorun devam ederse, dermatolog bir doktora başvurmak gerekir. Genel olarak varlık gösteren semptomlar kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu da rahatsızlığı ortadan kaldırılmak için kişiye özel yöntem geliştirmek gerektiği anlamına gelir.
  • Beslenme düzenine dikkat edilmesi gereklidir. Yumurta, et, süt gibi protein bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.
  • Pek çok hastalığa sebep olduğu için stresten uzak durulması gereklidir. Kontrollü olarak  kullanılacak belli başlı antidepresanlar da saç derisine iyi geldir.
  • Hormon sorunları da saç sağlığını olumsuz etkiler. Vücutta yaşanılan hormonal dengesizlikler doktor aracılığı ile giderilmelidir.
  • Saç bakımı yapılırken mümkün mertebe organik ürünler kullanılmalıdır. Saç bakımında özenli olunmalıdır. Kimyasal kozmetik ürünler yüksek dozda ve sıkça kullanılmamalıdır. Ara ara saçlar kendi haline bırakılmalıdır.
  • Saçlar yıkanırken çok sıcak veya çok soğuk su kullanılmamalıdır. Ilık su her zaman en ideal seçimdir.
  • Saçlar taranırken zorlanmamalıdır. Saç derisini kaşırken hafif olunmalı.
  • Saç derisine hafif ve yumuşak masajlar yapmak yerinde bir davranış olacaktır. Bu sayede saç derisinde kan dolaşımı arttırılır.
Saç nezlesi nedir? Rapunzel hastalığı nasıl geçer ?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası