Meme kanseri olmadan önce korunmanın 10 önemli yöntemi

Meme kanseri hakkında genel açıklamalar ile kadınlarda son yıllarda oldukça fazla görülen meme kanserine yakalanmamak için 10 öneriyi derledik.

Son yıllarda hem dünyada hemde ülkemizde ciddi anlamda risk teşkil etmeye başlayan meme kanseri hızla yayılmaya devam ediyor. Ülkemiz hem kamu spotları hemde çeşitli kampanyalar ile kadınlarımızı bilgilendirsede ne yazık ki çoğu kişi ciddiyetin farkında değildir. Dünya Sağlık Örgütünün 2018 yılında yaptığı açıklama ile kanser türleri arasında kadınlarda ilk sırayı meme kanserinin aldığı belirtildi. Peki meme kanseri nedir birde ona bakalım.

Meme kanseri süt kanalını meydana getiren ve süt yapan hücrelerin kontrol dışında çoğalması ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Yüzde 33’lük oranla kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserinden nasıl korunabiliriz gelin birlikte göz atalım.

Meme kanseri olmadan korunmanın yolları!

Meme kanseri olmadan korunmanın yolları!
Meme kanseri olmadan korunmanın yolları!

1- Sigara kullanıyorsanız hemen bırakmalısınız

Dünya üzerinde tüm kötü ve dönüşü olmayan hastalıkların temelinde yatan etmen sigaradır. Günde bir paket sigara tüketen insanın ömründen tam 10 yıl gittiği detaylı araştırmalar sonucunda açıklanmıştır. Normal şartlarda meme kanseri ile sigaranın ne alakası var diyebilirsiniz. Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalar sonucunda sigaranın meme kanseri ile doğrudan alakalı olduğu açıklanmıştır. Ancak moleküler biyoloji istatistiklerine göre risk artışı tespit edilememiştir. Daha birçok araştırmalara konu olan meme kanseri ve sigara ikilisi, Tayvan’ın Tapei Tıp Fakültesinde 280 meme kanseri tümörü ile nikotin reseptörünün etkileşimleri karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma sonucunda tümörlerin büyüdüğü tespit edildi. Nikotin miktarlarının yavaş yavaş kesilmesi ile birlikte tümörlerin küçülmeye başlandığı gözlemlendi. Bu sebeple sigara kullanımı her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de önemli etkenlerden birisidir.

2- Düzenli egzersizler ile formunuzu koruyun
Düzenli egzersizler ile formunuzu koruyun

2- Düzenli egzersizler ile formunuzu koruyun

Menopoz dönemi sonrası önem teşkil eden düzenli egzersizler meme kanserine yakalanmama konusunda da önemli bir yere sahiptir. İdeal kiloda bulunan bayanların, kilo konusunda sorun yaşayan bayanlara göre meme kanserine yakalanma olasılığı daha düşüktür. Burada fazla kilodan kastımız obez grubunda yer alan bayanların olduğunu vurgulamakta fayda var. Obez grubunda yer alan kadınların hormonları kanser hücrelerini tetikleyebilmektedir. Obez kadınlarda salgılanan cinsiyet ve insülin hormonları meme kanseri oluşmasında risk faktörlerindendir.

Meme kanseri olmamak için sağlıklı yiyecekler tüketin

Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin
Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin

3- Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin

Çok fazla yağlı ve et tüketen kadınlarda östrojen hormonunun daha fazla salgılandığı açıklanmıştır. Kandaki östrojen hormon seviyesinin yükselmesi ise meme kanserine davetiye çıkarmaktadır. 1 haftada 5 kere et tüketen kadınlarda meme kanseri riskinin yüksek olduğu belirtilmiştir. Hiç tüketmeseniz bile en az 3 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen göstermelisiniz. Antioksidan bakımından zengin sebze ve meyveler sadece meme kanseri için değil diğer oluşabilecek tüm kanserler için çok etkili bir silahtır. Bu silahı doğru kullanmak tamamen sizin elinizde.

4- Haftalık en az 3 gün spor yapmaya çalışın

Kadınlarda düzenli spor östrojen hormonu seviyesini dengelemekte ve kalori yakımına sebep olduğu için kanser riskini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca spor, vücudumuzun dışarıdan gelecek olan tüm olumsuzluklara karşı sağlam durabilmesi için bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Meme kanseri olmamak için sağlıklı yiyecekler tüketin
Meme kanseri olmamak için sağlıklı yiyecekler tüketin

5- Çalışma ve yaşam koşullarınızı düzeltin

Yoğun bir iş hayatınız olabilir. Aynı şekilde yaşam şartlarınız bazı sebeplerden dolayı kötü olabilmektedir. Stres ve moral sadece meme kanseri için değil tüm kanser türleri için oldukça önemli bir yere sahiptir. Kadınların bağışıklığının daha düşük olması sebebi ile diğer kanser türlerine yakalanma oranları daha yüksektir. Son yıllarda kadınları tehdit eden kanser türlerinden olan meme kanseri ise bu olumsuz koşulları sevdiğinden dolayı yaşam koşulları vakit kaybetmeden iyileştirilmelidir. Stres altında çalışan ve moral olarak güçsüz olan kadınların meme bezlerinden salgılanan maddelerin meme kanserini tetiklediği belirtilmektedir.

6- Kimyasal içeren kozmetik ürünlerinden kaçının

Sentetik renklendiriciler, paraben, SLS, parfüm gibi içerikleri bulunan kozmetiklerin yanı sıra saç bakımı ve oje gibi birçok bakım ürünleri meme kanseri ile bağlantılı olabilmektedir. Bunların içerisinde en tehlikeli olarak görülen paraben birçok meme biyopsi raporunda görülebilmektedir. Makyaj ürünlerinin ömrünün uzun olması ve bakterilerin oluşmasının engellenmesi adına kullanılan parabenler sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

7- Hormon ilaçları kullanmamaya özen gösterin

Özellikle ilerlemiş yaşlarda bayanların kullandığı kadınlık hormonu ilaçları meme kanseri riskini yüzde 25 arttırıyor. 2016 yılında bu oran yüzde 19 iken, 3 yıllık bir süreçte yüzde 6 artması durumun ne kadar vahim olduğunun kanıtıdır. Hormon ilaçları kullanmamaya özen gösterin menopoz döneminde tedavi amacı ile kullanılan hormonlar bunların arasında yer almamaktadır. Uzman doktor kontrolünde kullanacağınız hormon ilaçları çok fazla bir dozda olmadığı için doktorunuz sizin için en uygun tedaviyi seçecektir.

8- Anneler bebeğinizi ilk 6 ay düzenli olarak emzirin

AKBD ( Amerikan Klinik Beslenme Dergisi ) nin yaptığı bir araştırma sonucunda bebeğini 6 ay düzenli emziren anneler meme kanserine yakalanma riskini yüzde 10 düşürmüş olduğunu açıkladı. Bebek emziren annelerde östrojen üretimi sağlıklı bir şekilde ilerlemektedir. Adet de görmediklerini de dikkate aldığımızda vücutlarını çok fazla östrojene maruz bırakmadıkları için meme kanserine yakalanma durumları da azalmaktadır.

9- Mutlaka yeşil çay tüketin

Antioksidan bakımından zengin olan yeşil çaylar vücudun kanser ile mücadelesinde en etkili savunmamızdır. Mutlaka yeşil çay tüketin ayrıca içerisinde bulunan polifenoller ile birlikte meme kanserine karşı zırh oluşturmaktadır.

Düzenli olarak kontrolleri yaptırmayı sakın unutmayın!
Düzenli olarak kontrolleri yaptırmayı sakın unutmayın!

10- Düzenli olarak kontrolleri yaptırmayı sakın unutmayın!

20 yaşından sonra artık tüm hanımefendiler sağlık kontrollerini Düzenli olarak kontrolleri yaptırmayı yaptırmayı sakın unutmayın! 20 yaşından önce meme kanseri riski çok az olduğundan kontrol yapmanıza gerek yoktur. Regl dönemlerinden sonra devam eden 7. günden sonra elle kontrollerinizi sürekli yapmalısınız. Bu durum kafanızı rahatlatmıyor olabilir. 40 yaşına kadar her 3 yılda bir uzman kontrolü yaptırabilirsiniz. 40 yaşından sonra ise kanser riskiniz daha da artacağı için her yıl düzenli kontrol önerilmektedir. Rahim ameliyatı geçirmiş kadınlarda bu oran daha fazla olduğu için uzman bir doktora başvurarak tedavi konusunda bir yol haritası çizebilirler.

Ayrıca sizler için yardımcı olacak Menopoz dönemi nasıl geçer! Menopozda neler yapılmalı? makalemizi incelemenizi öneririz.

Sevgi sağlık için yararlıdır. Kendinizi sevin. Her şey kendinizi sevmekten geçer. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Meme kanseri olmadan önce korunmanın 10 önemli yöntemi
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası