Dekorasyon tipine uygun tablo seçimi – Ev Dekorasyonu

Ev dekorasyonun da tamamlayıcı ürünlerin en başında gelen tabloları, dekorasyon tipinize göre nasıl seçeceğinizi sizler için derledik.

Dekorasyon, bir mekanı daha yaşanabilir hale getirmek için estetik amaçla yapılan bir düzenlemedir. Kullanışlı olmaktan çok göze ve ruha hitap eder. Kişiyi içinde bulunduğu ortama bağlayabilecek ya da soğutabilecek bir etkiye sahiptir. Küçümsenmemesi aksine önem verilmesi gereken bir mevzudur. Gerek iş yaşamında gerek ev hayatında anın verimliliğini maksimize edebilmek için mekan dekorasyonu gerekliliktir.

Dekorasyon tipine uygun tablo seçimi

Dekorasyon tipine uygun tablolar seçimi
Dekorasyon tipine uygun tablolar seçimi

Dekorasyon denince genellikle ilk akla gelen ev dekorasyonu olur. Ancak insanların gün içerisinde bulundukları ve vakit geçirdikleri oldukça fazla mekan vardır. Bu bir iş yeri, bir eğitim alanı, kafe vb. yerler olabilir. Mekanlar hitap edilen kitleye göre farklı şekillerde dizayn edilebilir. Dekore etme sürecinde çeşitli renkler, motifler, objeler kullanılabilir.

Dekorasyonda tabloların tamamlayıcılığı

Dekorasyonda tabloların tamamlayıcılığı
Dekorasyonda tabloların tamamlayıcılığı

Mekan dizaynı denince akla mobilyalar, biblolar, çiçekler vb. gelir. Dekorasyon bu objelerle ne kadar iyi yapılmış olursa olsun mutlaka son noktayı koyacak bir tamamlayıcıya ihtiyaç vardır. Birer sanat eseri niteliğindeki tabloları tamamlayıcı olarak nitelendirmek hiçte yanlış olmaz. Dekore edilen ortamın ruhunu yansıtacak ve eksikliği giderecek tabloların seçimi oldukça önemlidir. Tablo seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur vardır.

Dekorasyonda tablo seçiminin önemi
Dekorasyonda tablo seçiminin önemi

Dekorasyonda tablo seçiminin önemi

Dekorasyonda tablo seçimini doğru yapmak, mekanın hitap edeceği kitleyi ve mekanı iyi tanımaktan geçer. Çünkü seçilebilecek onlarca tablo türü vardır. Bir mekan dizayn edilirken; Bu mekanda kim/ kimler vakit geçirecek? Ne tarz motifler bu kitlenin hoşuna gider? Onların hoşuna gidecek ve ruhuna dokunacak şeyler nelerdir? Sorularına yanıt aranmalıdır. Sonrasında ise mekana dair; Mekanda ki eşyalar hangi tarzda döşenmiş? Seçilen eşyalar hangi renlerle eşleştirilebilir? Mekan geniş mi yoksa dar mı? Umumi bir alan mı yoksa bireysel bir ortam mı? Soruları yanıtlanmalıdır. Bu sorulara verilecek doğru cevaplar dekorasyonu mükemmelleştirecektir.

Her mekan tarzı için kullanabilecek çeşitli tablo stilleri vardır. Modern bir tarzda döşenmiş mekan ile bohem tarzda döşenmiş mekan için tablo seçimi farklı olacaktır.

Tablolarda gerek tematik gerek teknik olarak pek çok seçenek vardır. Örneğin teknik olarak kanvas, kabartma, yağlı boya vb. çeşitler varken; tematik olarak soyut, natürmort, nü, gravür vb. çeşitler mevcuttur.

Tablolarınızı kullanarak çok dar ve boğuk ortamlara boyut kazandırabilir ve ortama ruh katabilirsiniz. Bu süreçte renklerin uyumu iyi bilinmeli ve iyi kullanılmalıdır. Tablo ve mekandaki renk kurgusu mekanın ve tablonun birbirini tamamlayabilmesini sağlar.

Teması, tekniği, rengi ve boyutu iyi düşünülmüş ve seçilmiş tablolar mekanın dekorasyonuna son noktayı koyacaktır.

Ayrıca sizler için yardımcı olacağını düşündüğümüz;

Dekorasyon tipine uygun tablo seçimi - Ev Dekorasyonu
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası