Bebeklerde su çiçeği tedavisinin yöntemleri

Bebeklerde su çiçeği sıradan bir hastalık olmayıp, bu hastalığı grip veya nezleden ayıran etken, çok kaşıntılı kabarcıklardır.

Bebeklerde su çiçeği hastalığı birkaç hafta içerisinde bütün etkileriyle beraber geçmektedir ancak kabarcıklar kaşınırsa kalıcı iz bırakabilir. Peki bebeğiniz için su çiçeği tedavisi nasıl olmalı?

Kaşınmasını Engelleyin

Bebeğiniz bilinçsiz olarak yaptığı kaşınmasını ve kabarcıkları çizmesini önlemelisiniz. Eğer bunu önleyemezseniz, tedavi süreci uzayabilir, hatta cildinde yara izleri kalabilir ve bebeğinizin cildinde bazı deri iltihapları oluşabilir. Bu yüzden bebeğinizin tırnaklarını kesin, eldiven giydirin veya kundağa sarın. Ancak bunu tavsiye etmeyen çocuk doktorları vardır.

Kaşıntısını Azaltın

Tedavide en önemli husus kaşıntıyı azaltmaktır veya kaşıntısını engellemektir. Kaşıntıyı gidermek için 3 ila 5 saatlik periyotlarda ılık bir duş yaptırmanız yararlı olacaktır. Duş esnasında şampuan veya duş jeli gibi herhangi bir kimyasal kullanılmamalıdır. Duşun ardından bebek cildi için uygun ph değerli bir losyon veya krem kullanabilirsiniz.

İlaç Tedavisi Uygulayın

İlaç tedavisiyle beraber ateş düşürücü olarak ibuprofen veya parasetamol içerikli ilaçlar kullanabilirsiniz. Bebeğiniz kaşıntıdan çok rahatsız ise eczacı veya doktor tavsiyesiyle antihistaminik (alerji önleyici) ilaçlar kullanabilirsiniz.
Asiklovir: Su çiçeği tedavisinde asiklovir etken maddesini içeren ilaçlar virüs giderici özelliği ile kullanılabilir. Ancak doktor tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmez. Bu maddeyi içeren ilaçlar aynı zamanda bağışıklık sisteminde zayıflık bulunan çocuklarda da kullanılabilir.
Yatıştırıcılar: Bebekler için kullanılan ve kolay uyku sağlayan birçok ilaç mevcuttur. Doktorunuza danışarak yatıştırıcı kullanımını sağlayabilirsiniz.
Aşılar: Bebeğinizin su çiçeği aşılarını yaptırmayı unutmayın.

Bebeklerde su çiçeği evde tedavi yöntemleri

Bebeklerde su çiçeği tedavisinin yöntemleri
Bebeklerde su çiçeği tedavisinin yöntemleri
Hint leylağı (margosa, neem) virüs önleyici içeriği ile su çiçeğinin oluşturduğu kabarcıkları kurutur ve tedavi sürecini hızlandırır. Bir avuç dolu hint leylağı yaprağını ezerek kabarcıkların üzerine sürebilirsiniz. Bu uygulama size zor gelirse de banyo esnasında küvetine de ekleyebilirsiniz. Sirke, bal ve yulaf ile hazırlanacak karışım cilde sürülerek kaşıntının şiddeti azaltılabilir.

Bebeklerde su çiçeği tedavisi için diğer öneriler

Ateşini düşürmek için odasını havalandırın, az kıyafet giydirin. Su çiçeği olan bebeğinize soğuk uygulama yaparsanız hem kaşıntısını azaltırsınız hem de ateşini düşürürsünüz. Hava alan, bol kıyafetler giydirin. Su çiçeğinin izlerini bebeğinizde görmemek için bebeğinizin yeterince su tükettiğinden emin olun.
Bebeklerde su çiçeği tedavisinin yöntemleri
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası