Bebeklerde uyuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Bebeğimiz doğum anından itibaren, hayat gözlerini açtığı o mutluluk verici zamandan sonra gelişimi ve büyümesi için düzenli bir uyku alması gerekir. Birçok ebeveyn bebeklerinin uyumama sorunu olduğundan yakınır. Anne sütü gibi değerli olan, bebeklerde uyuma alışkanlığı konusunda sizlere tavsiyelerin olduğu makalemizde bir çok tavsiye bulunmaktadır.

Bebeklerde uyuma alışkanlığı, bebeklerin hem fiziksel hem de psikolojik ve zihinsel gelişimlerini eksiksiz olarak tamamlayabilmeleri için iyi bir uyku düzenine sahip olması gerekmektedir.

Yetişkinlerde olduğu gibi doğumdan itibaren bebek ve çocuklarda da iyi bir uyku düzenine sahip olunması ve kaliteli uyku oldukça önem arz eden bir konudur.

Bebeklerde uyuma alışkanlığı

Ne yazık ki ebeveynlerin birtakım yanlış uygulamaları uyuma alışkanlığının çocuğa yerleştirilmesine ve bebeğin kaliteli uyku uyumasına olumsuz etki yapmaktadır.

Anne babalar çocuklarının büyüme ve gelişim dönemlerinde uyuma düzeninin bozulmasıyla sıklıkla karşılaşabilmektedir. Kimi zaman fiziksel gelişimler kimi zamanda yapılan yanlışlar uyku düzeninin bozulmasına sebep olmaktadır. Öte yandan basit tekniklerle bu sorunla başa çıkarak hem sizin hem de bebek ve çocuklarınızın iyi bir uyku düzenine sahip olması mümkündür. Doğumdan itibaren ilk iki yaşına kadar bebeklerin gündüz aydınlık ortamda uyuması gece ise daha loş ve karanlık ortamda uyumalarının sağlanması sonraki yaşlarda gece uykusu alışkanlığının kazandırılmasına yardımcı olacaktır.

Bebeklerde Uyku Düzeni Oluşturmanın Faydaları Nelerdir?

Bebeklere uyuma alışkanlığı
Bebeklerde Uyku Düzeni Oluşturmanın Faydaları Nelerdir?

Bilindiği üzere bebekler doğumdan itibaren uyku ihtiyacı hissetmekte ve zamanlarının büyük bölümünü uyuyarak geçirmektedir. Bu sebeple doğumdan sonra uyku düzeninin hemen kazanımı için çaba harcanmamalıdır. Bununla birlikte 6. Aydan itibaren bebeklerde uyku düzeni oluşturma çalışmalarına girişilmelidir.

Bebeklerde uyku düzeninin erken dönemde sağlanması hem çocuklukta hem de hayatın devamında birçok avantaj sağlamaktadır. Uyku düzenine sahip çocuk ihtiyacı olan tüm gereksinimleri düzenli uyku sayesinde karşılamakta bu kapsamda sağlıklı bir birey olarak yetişmektedir.

Bebeklerde uyuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Bebeklikten itibaren uyku düzeni oluşturma teknikleri doğru uygulanırsa;

  1. Bebeğin huzursuz eden davranışları ve ağlamaları önemli ölçüde azalmakta,
  2. Fiziksel gelişim süreçleri ve büyüme aşamaları başarıyla takip edilmekte,
  3. Bebeğin beyin etkinlikleri başta olmak üzere zihinsel ve psikolojik gelişmekte,
  4. Ebeveynler özellikle gece boyu rahat uyuyarak çocukları için daha kaliteli zaman harcamakta,
  5. Gece uykusunun bebeğe kazandırılmasıyla çocuklarda zaman kavramının oluşmasının temelleri atılmaktadır.

Görüldüğü üzere bebeklikten itibaren uyuma alışkanlığı kazandırılması her yönden bireyin daha sağlıklı yetişmesinin önünü açmaktadır. Kişisel gelişimi doğru şekilde tamamlanmış bireylerin uyuma alışkanlıkların bu duruma etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebeple evlatlarınızın her yönden daha iyi gelişimi için uyku düzeni ihmal edilmemelidir.

Bebeklerin Uyku Düzeninin Sağlanması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklere uyuma alışkanlığı
Bebeklerin Uyku Düzeninin Sağlanması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerde uyku düzeninin oluşturulması için dış ortam oldukça önemli bir etkendir. Bu nedenle mümkünse bebeklerin kendi odalarında uyumasının sağlanması gerekmektedir. Kendine ait odada uyuyan bebekler hem ebeveynleri tarafından salgılanacak karbondioksitten korunmakta hem de özgüven sahibi olarak yetişmektedir. Öte yandan bebeklerin uyuduğu ortamın uyku sırasında karanlık ve loş tutulması, bebeğin uyuduğu odada çiçekli bitkilerin bulundurulmaması, odanın makul sürede havalandırılması veya mümkünse kapısının açık tutulması uyku kalitesini etkilen noktalardandır.

Bebeklerde uyku problemi

Bebeklerde uyku problemi doğumdan itibaren başlayabilmektedir. Doğumdan sonraki ilk üç aylık süreçte bebekler yaklaşık 18 saatini uyuyarak geçirirler. Bu dönemde 1 saatlik uyanık kalmadan sonra tekrar uykuya dalma gayet normal karşılanmalıdır. Yine bu dönemde bebeğin daha iyi uyuması için kundaklanması oldukça fayda sağlayacaktır. Ayrıca belli bir rutin kazandırarak uyku ile rutin aktivitelerin bebekte anlamlandırılması uyku eğitimi için olmazsa olmazlardandır.

Anne babalar bebeklerde uyuma alışkanlığının kazandırılmasında özellikle çocukların geceleri bölünen uykularından şikayet etmektedir. 2-5 yaş arası çocukların gündüz fazla uyuması ve karanlık ortamda uyumamaları gece uykusuzluklarının en önemli sebebidir. Aynı şekilde bebeklerde kucakta uyuma alışkanlığına sebep olacak beslenme davranışları da uyku düzenine probleme yol açacağından bu şekilde uyutmayı alışkanlık haline getirmemek gerekmektedir.

Bebeklerde uyuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası