Doğru ürünler ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Her kadın güzel ve parlak bir cilde sahip olmak ister. Cilt bakımı da aslında, sağlıklı bir cilde sahip olmak demektir. Peki doğru cilt bakımı nasıldır?

Yoğun cilt bakımı için zamanınız yok mu? Temel bilgileri kullanarak sizde cildinizi şımartabilirsiniz. İyi bir cilt bakımı ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleri doğal yaşlanmayı geciktirebilir ve çeşitli cilt problemlerini önleyebilir. Sizler için hazırladığımız beş kolay ipucu ile başlangıç için ideal olacaktır.

Cilt bakımı nedir? Nasıl yapılır?

Cildin sağlıklı görünmesin de cilt bakımının etkisi oldukça büyüktür. Cilt bakımı cildin temizlenerek kirden arınması ve ihtiyaç duyduğu vitaminlerin cilde yüklenmesi anlamına gelmektedir. Cilt bakımı yapmak için gerekli olan en büyük şart cilt tipinin belirlenmesi ve cildin ihtiyaçlarının bilinmesidir. Bakım yapmak için yüksek miktarda paralar harcamaya gerek yoktur, aksine minimum ürünle bakım yapılabilmektedir.

Kendinizi güneşten koruyun

Cildinize iyi bakmanın en önemli yollarından biri güneşten korumaktır. Ömür boyu güneşe maruz kalma, kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve diğer cilt sorunlarına neden olabilir ve cilt kanseri riskini artırabilir.

En eksiksiz güneş koruması için:

  • Güneş kremi kullanın. SPF’si en az 15 olan geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanın.
  • Gölge isteyin. Güneş ışınlarının en güçlü olduğu saat 10.00 ile 16.00 arasında güneşten kaçının.
  • Koruyucu elbise giyin. Cildinizi sıkı dokunmuş uzun kollu gömlekler, uzun pantolonlar ve geniş kenarlı şapkalarla kaplayın. Ayrıca, giysilere belirli sayıda yıkama için ek bir ultraviyole koruma tabakası veren çamaşır katkı maddelerini veya ultraviyole ışınlarını engellemek için özel olarak tasarlanmış özel güneş koruyucu giysileri de düşünün.

Cilt temizliği bakım için en önemli nokta

Cilt bakımı için gerekli olan ürünlerden biri cildin temizlenmesi için kullanılacak olan ürünlerdir. Jel formda veya köpük formda ürünler tercih edilebilir. Bu tercihler yapılırken cilt tipine uygun olan ürün tercih edilmelidir. Örneğin kuru cilt tipine sahip olan kişiler yoğun köpüren ürünlerden uzak durmalıdır. Aksi durumda cilt tahriş edilebilir.

Yağlı cilt tipi için ise bu durum tam tersidir, köpük formda ürünlerin tercih edilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Herhangi bir ürüne para vermek istemeyen veya ürünlerin kendinde alerji yaptığını düşünenler cilt tiplerine uygun sabun kullanabilir. Sabun seçimleri yine cilt tipine bağlı olarak yapılmalıdır. Cildin sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez yıkanması yeterli olacaktır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken şey sürekli olarak yüzün yıkanmamasıdır.

Yüz yıkamak cildi tam anlamıyla temizlemeye yardımcı olmamaktadır. Ayrıca su cildin Ph dengesini bozmaktadır. Özellikle yağlı cilde sahip kişiler tarafından sıklıkla yapılan hata cildin yıkanmasıdır. İstenilen formda cilt tipine uygun seçildikten sonra sabah ahşam olmak üzere günde 2 kez ılık su yardımı ile cilt temizlenmelidir. Miseler sular veya makyaj temizleme sütleri cildin temizlenmesi için tek başına yeterli ürünler değildir.

Peeling nedir? Cildimize peeling nasıl yapılır?

Peeling nedir? Cildimize peeling nasıl yapılır
Peeling nedir? Cildimize peeling nasıl yapılır

Peeling cildin ölü deriden arındırılması için gerekli olan bir adımdır. Haftada 1 kez yapılması önerilen peeling cildin parlamasına olanak sağlamaktadır. Peeling yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar söz konusudur. Bunlardan ilki seçilen peelingin yapısıdır. Hassas ve kuru cilt tipleri için olan peelinglerin tanecik yapısının ufak olması gereklidir. Aksi durumda cilde tahrişe neden olabilmektedir. Uygun olan peeling cilt tipine göre seçildikten sonra temizlenmiş cilde haftada yalnızca bir kez uygulanmalıdır. Peelingin sık sık uygulanması ve uygulanırken sert hareketler yapılarak cildin tahriş edilmesi önerilmemektedir.

Cilt bakımında olmazsa olmaz tonik kullanımı

Birçok kişi cilt bakımında oldukça önemli bir adım olan toniği es geçmektedir. Özellikle kuru cilde sahip kişilerin tonik kullanamayacağı ile ilgili yanlış bir algı söz konusudur. Bu durum kesinlikle doğru değildir. Tonik temizlenerek kirden arındırılmış cilde uygulanan ve cildin ph seviyesini dengeleyen bir cilt ürünüdür. Yalnızca yağlı cilt için değil kuru cilt için de gereklidir. Tonik seçiminde kuru cilde sahip kişiler nemlendirici içerikli tonikler kullanmalıdır. Losyon tarzı tonikler kuru cilt tipine sahip kişiler için idealdir. Yağlı cilde sahip kişiler ise cildin yağını emebilecek tonikler tercih etmelidir. Bunu anlamak için içerik listesine bakılabilir veya üzerinde yer alan ifadeler okunabilir.

Her an cildiniz nemli tutun! Cildinizi nemlendirin

Cildi nemlendirmek, cilt bakımında en önemli adımlardan biridir. Cildin nemlendirilmesi cilde sağlıklı bir ışıltı katmaktadır. Temiz cilde sabah akşam uygulanması tavsiye edilen nemlendiriciler içerikler bakımından birbirinden farklıdır. Her cilt tipi istinasız olarak neme ihtiyaç duymaktadır, nemsiz kalan cilt kurumaya ve kırışıklığa meyiyle hale gelmektedir. Nemsiz kalan cilde uygulanan ürünlerden yüksek performans almak mümkün değildir. Cilt nemlendiricisini cilde uyguladıktan sonra dairesel hareketler ile cilde yedirmek gereklidir. Cildin nemlendiriciyi tam anlamıyla emmesi beklendikten sonra gerekiyorsa makyaj yapılmalıdır. Makyaj öncesinde cilde nemlendirici uygulamak uygulanan ürünlerin kalıcılık seviyesini arttırarak çok daha güzel yayılmasını sağlamaktadır.

Cildinizi narince tedavi edin

Günlük rutin temizlik ve tıraş cildinize zarar verebilir. Narin ve nemli tutmak için:

  • Banyo süresini sınırlayın. Sıcak su ve uzun duşlar veya banyolar cildinizdeki yağları temizler. Banyo veya duş zamanınızı sınırlandırın ve sıcak su yerine ılık su kullanın.
  • Güçlü sabunlardan kaçının. Güçlü sabunlar ve deterjanlar cildinizden nemi ve yağı çıkarabilir. Bunun yerine hafif temizleyiciler seçin.
  • Dikkatlice tıraş edin. Cildinizi korumak ve yağlamak için, tıraştan önce tıraş kremi, losyon veya jel uygulayın. En son tıraşız için temiz, keskin bir tıraş bıçağı kullanın. Kıllarınız uzadığı yönde tıraş edin, ona karşı değil.
  • Kurulayın. Yıkadıktan veya banyo yaptıktan sonra, cildinizde bir miktar nem kalacak şekilde cildinizi bir havluyla hafifçe silin veya kurulayın.
  • Kuru cildi nemlendirir. Cildiniz kuruysa, cilt tipinize uyan bir nemlendirici kullanın. Günlük kullanım için, SPF içeren bir nemlendirici düşünün.
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası