Yoganın faydaları nelerdir? Yoga nasıl yapılır?

Yoga yapıldığında insana dinginlik veren ve vücuda etkisi her anlamda olumlu etkileyen bir aktivitedir. Peki Yoganın faydaları nelerdir? Yoga nasıl yapılır?

Yoganın faydaları nelerdir? Yoga nasıl yapılır?

Yoga vücuda dinginlik sağlayan ve ruhu ferahlatan bir aktivitedir. Yoga insana hem fiziksel yönden hem de psikolojik yönden birçok fayda sağlar. Fiziksel olarak iç organlara kadar etki eder. Psikolojik olarak insanın ruhunu nirvanaya çıkaran yoga günümüzde son derece popüler bir aktivitedir. Yoganın faydaları saymakla bitmiyor şimdi sizler için bu faydaları anlatalım.

Yoganın faydaları nelerdir? Yoga nasıl yapılır?
Yoganın fiziksel faydaları

Fiziksel faydaları

Yoganın faydalarından ilki nefes kontrolüdür. Şüphesiz hepimiz nefes alıyoruz. Ama kaçımız doğru nefes alma teknikleri biliyor ve bunları uyguluyoruz? Yogada uygulanan pranayama ile yani nefes alma teknikleri bu etkinliğin ne kadar yararlı olduğunu fark edebilirsiniz. Yogada uygulanan doğru nefes alma teknikleri, nefes kontrolünü sağlar. Ayrıca akciğer sağlığına da katkıda bulunuyor. Aynı zamanda nefes tekniklerinin kalbi dinlendirme gibi işlevi de bulunuyor.

Yoganın faydalarından biri de sindirim sisteminedir. Yoga ile sindirim sistemi düzenli hale gelir. Bağırsak besin geçmesi kolaylaşır. Bağırsak daha aktif ve rahat bir şekilde işlevini yerini getirir. Sindirim sistemini düzenleyen yoga aynı zamanda kilo vermek için de idealdir.

Yoga sadece doğru nefes alma tekniklerinden ibaret değildir. Yoga bir nevi meditasyon iken bir yandan da çeşitli egzersizleri bünyesinde barındırır. Bu hareketler kasların güçlenmesine katkıda bulunurken bağ ve kas dokusuna da esneklik kazandırır. Ayrıca duruş bozukluğu, sırt ve bel ağrıları gibi birçok sorunu da çözmede etkilidir.

Yoganın bağışıklık sistemine de faydası bulunmaktadır. Kortizol seviyesinin yüksek olması bağışıklık sistemi için tehlikelidir. Yoga ile kortizol seviyesi de sabit bir değerde kalır. Böylelikle bağışıklık sitemini de güçlendirmiş olur. Beyin hücrelerini dinç tutması ve zihnin rahatlatmasına yardımcı olması da yoganın faydalarından biridir.

Üstelik yoganın faydaları bu kadarla sınırlı da değil. Yoganın kan dolaşımını hızlandırdığı da bilinmektedir. Yoganın kan dolaşımını hızlanması ile daha dinamik bir vücuda sahip oluruz. Yoganın doğurganlığı arttırdığı da bilinen faydaları arasındadır.

Yoganın faydaları nelerdir? Yoga nasıl yapılır?
Yoganın psikolojik faydaları

Psikolojik faydaları

Yoganın psikolojik faydaları da saymakla bitmez. Sinir ve stresin en büyük düşmanlarından biri yogadır. Yoga sayesinde insanlar iç huzura kavuşur. Aynı zamanda yoga insanı dinlendirir. Buradaki dinlenme psikolojik anlamdadır. İnsanları dert ve kederlerinden bir süreliğine de olsa uzak tutar. Ayrıca yoga yapan insanların sezgilerin de geliştiği bilinmektedir. Sadece sezgilerini güçlendirmek için dahi yoga yapan insanlar dahi var.

Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası