Sahte bal nasıl anlaşılır? Balın sahte olduğunu nasıl anlarız?

Tüm market ve pazarlarda satılan balların gerçek bal mı yoksa sahte bal mı olduğunu alırken anlamamız zordur. Evde sahte balı anlamanın yöntemi nedir?

Kahvaltıların vazgeçilmez tadı olan bal, günümüzde dolandırıcılık kaynağı haline gelmiştir. İçerisine eklenen katkı maddelerinden dolayı insan sağlığını olumsuz etkileyen balın sahte olup olmadığını da anlamak oldukça zor. Kesin bir şekilde balın sahte olduğunu laboratuvar testleri ile anlayabilirsiniz. Laboratuvar testleri dışında aldığınız balın sahte bal olduğunu anlayabileceğiniz yöntemleri de var. Bu yöntemlere dikkat ederek satın alacağınız balın sahte olduğunu anlayabilirsiniz.

Balın sahte olduğunu nasıl anlarız?

Balın sahte olduğunu nasıl anlarız?
Balın sahte olduğunu nasıl anlarız?

1 ) Ambalaj ve paketleme

Sağlık Bakanlığı kriterlerine göre doğal bal satışı yapılacak kavanozların üzerindeki ambalajlarda ‘’ bal kodeksine uygundur ‘’ yazınızın yer alması zorunludur. Bu özellik sayesinde bal hakkında bir fikriniz olmasa da balın sahte olup olmadığını anlayabiliyorsunuz.

Yine ambalaj üzerinde yer alan içindekiler tablosunu incelediğinizde sahte bal üretiminde kullanılan glukoz, früktoz şurubu, şeker, glikoz şurubu gibi katkı maddelerinden balın kalitesini anlayabilirsiniz.

2 ) Renk ve parlaklık

Doğal ballar, genel olarak koyu renklere sahiptir. Sahte bal ise genelde açık renkli ve çok canlı bir tona sahiptir. Doğal balların renkleri kadar görünümleri de mattır. Renk ve parlaklık incelemesi ile bir bakın sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz.

3 ) Koku

Doğal ve kaliteli bal kesinlikle kokusuz bir baldır. Koku olması durumunda balın içine katkı maddesi eklendiği ve kalitesinin düşürüldüğü anlaşılabilir. Arızların bal sentezi sırasında koku ile karşılaşmaları durumunda ba yapmayı bıraktıkları yapılan incelemeler ile tespit edilmiştir. Bu nedenle bal alırken koklayarak sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Gerçek bal ile sahte balı anlamanın yöntemi nelerdir?

Gerçek bal ile sahte balı anlamanın yöntemi nelerdir?
Gerçek bal ile sahte balı anlamanın yöntemi nelerdir?

4 ) Akışkanlık ve kıvam

Gerçek bal koyu bir kıvama ve akışkanlığa sahiptir. Bir kaşık ile kabından aldığınızda uzadıkça uzar ve kopmaz. Ancak sahte balda kıvamı yakalamaları çok zor olduğu için çok akışkan bir kıvama sahiptir. Bal alırken bir kaşık veya aparat yardımı ile biraz sündürdüğünüzde kıvamına ve akışkanlığına göre sahteliğini anlayabilirsiniz.

5 ) Keskin ve acı tat

Gerçek balın içinde yer alan potasyum, silisyum, fosfor üçlüsü bala keskin ve acı bir tat verir. Gerçek balı yediğinizde bu minareller nedeni ile boğazda ve genizde bir yanma hissi oluşur. Ancak sahte bal ise bu minareller yer almadığı için yanma hissi oluşmaz. Balın sahte olduğunu bu yolla anlayabilirsiniz.

Sizler için araştırdığımız diğer makalemiz Balın sağlığa faydaları nedir? Bal maskesi tarifi yazımızı incelemenizi öneririz.

Balın sağlığa faydaları nelerdir.
Bal, şeker içerir ve oldukça kalorili bir besindir bu sebeple bebekler ve şeker hastaları için sakıncalıdır. Peki Balın sağlığa faydaları nelerdir?

6 ) Sıcak su testi

Satın aldığınız balın gerçek bal olup olmadığını anlamak için ılık su içine bir kaşık bırakmanız yeterli olacaktır. Gerçek bal günlerce çözünmeden olduğu şekli ile kalacak ve şeklini koruyacaktır. Ancak sahte baın içinde glikoz şurubu ve şeker yer aldığı için kısa süre de çözünerek dağılacaktır.

7 ) Kağıt havlu testi

Satın aldığınız baldan bir çay kaşığı alarak kağıt havlunun üzerine koyun. 3 – 4 dakika sonra kağıt havlu emilimi gerçekleşmeye başlıyorsa bal sahte demektir. Emilim olmuyorsa bal gerçek ve doğal baldır.

8 ) Yakma testi

Bir pamuklu çöpü bala daldırarak çakmak yardımı yakın. Eğer bal yanmaya başlıyorsa gerçek bal olduğu anlamına gelir. Eğer yanmıyorsa sahte bal almışsınız demektir.

Sahte bal nasıl anlaşılır? Balın sahte olduğunu nasıl anlarız?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası