Portakallı sütlü mermer tatlısı yapılışı Videolu tarif

Şerbetli tatlıları sevmeyenlerin en çok tercih ettikleri tatlılar sütlü tatlılardır. Portakallı sütlü mermer tatlısı yiyenlere bir lezzet şöleni sunuyor.

Portakallı sütlü mermer tatlısı tarifi

Ancak pek çok kişi sütlü tatlıların çok çeşitli olmamasından yakınır. Eğer sizde sürekli sütlaç ya da tavuk göğüsü gibi sıradan sütlü tatlılardan sıkıldıysanız sizler için araştırdığımız portakallı sütlü mermer tatlısı tarifi isimli makalemizi okumalısınız.

Tatlımızın hem yapılışı çok basit, hem de yapılış zamanı olarak yarım saatinizi bile almayacak çok lezzetli bir tarif.

Portakallı sütlü mermer tatlısı tarifi
Portakallı sütlü mermer tatlısı tarifi

Akşam ağır bir yemekten sonra canınız tatlı çektiyse ya da hafif bir diyet uyguluyorsanız ilk tercihiniz sütlü bir tatlıdan yana olur. Ağzınızda sütün yumuşak tadını ve portakalın lezzetini bırakan bir tatlıya asla hayır diyemezsiniz. Yedikten sonra ağırlık yapmayan hafif ve lezzetli muhallebi ile kış aylarının en çok tüketilen meyvelerinden olan portakalı buluşturun tatlımızı çok beğeneceksiniz. Peki, portakallı sütlü mermer tatlısı nasıl yapılır?

Malzemeler

Sütlü kısmı için

  • 3 su bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 yemek kaşığı nişasta
  • 1 su bardağından iki parmak eksik toz şeker
  • 1 paket şekerli vanilin

Portakallı kısmı için

  • 3 su bardağı portakal suyu (Taze sıkabileceğiniz gibi hazırda alabilirsiniz)
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 yemek kaşığı nişasta
  • 1 çay bardağından biraz eksik toz şeker
Portakallı sütlü tatlı nasıl yapılır
Portakallı sütlü tatlı nasıl yapılır

Portakallı sütlü tatlı nasıl yapılır

Yapılışı:

Bu tarifi hazırlamak için iki ayrı tencere ile çalışmanız gerekecek.

İlk tencereyi ocağa koymadan önce un, süt ve nişastayı iyice karıştırın.

Daha sonra bu karışımı ocağın üzerine alın ve sürekli aynı yöne olmak üzere hızlı bir şekilde karıştırın. Sonra şekeri içine ekleyin ve şekerin iyice eridiğinden emin olun.

Katılaşmaya başlayan muhallebinin içine yağı ekleyin ve yağın erimesini bekleyin. Yağ eridikten sonra muhallebiyi fokurdayan kadar karıştırmaya devam edin.

Portakallı kısım nasıl yapılır?

Portakallı kısım nasıl yapılır?
Portakallı kısım nasıl yapılır?

Portakal suyunu, unu, nişastayı ve toz şekeri küçük bir tencerenin içine alın.

Malzemeleri aynı muhallebide olduğu gibi karıştırın.

Malzemeler tamamen özdeşleşerek katı bir kıvam alıp kaynamaya başlayınca ocaktan alın.

Bu tatlının en güzel özelliklerinden biri de istenilen kabın şeklini alabilmesidir. Dileğiniz bir kabın içine koyarak şekil verebilirsiniz.  Ancak şekil vermek için hangi kabı kullanırsanız kullanın muhallebileri içine dökmeden önce ıslatın. Muhallebileri kalıbın içine dökerken bir kepçe sütlü bir kepçe portakallı olmak üzere sırayla koyun. Böylelikle daha güzel bir sunum elde etmiş olursunuz.

Portakallı sütlü mermer tatlısının püf noktaları nelerdir?

Portakallı sütlü mermer tatlısı, çok kısa sürede yapılabilen bir tatlı olduğu için hemen yapılıp servis edilebilir. Ancak tatlıyı bir gece önceden yapıp dinlendirirseniz çok daha lezzetli bir tatlı olacaktır.

Ayrıca tatlının portakallı kısmını yaparken en önemli noktalardan biri portakal suyudur. Eğer hazır alırsanız portakal suyunu tadına bakın. Bazı markaların portakal suları daha tatlı olabiliyor. Tatlı bir portakal suyuysa şekeri azaltabilirsiniz. Portakalı kendiniz suyunu sıkarak kullanacaksanız ekşi bir portakal olmamasına özen gösterin. Afiyet olsun…

  • Tatlıyı koyacağınız kabı mutlaka önceden ıslatın ki kalıptan tatlıyı çıkarırken yapışmasın.

Portakallı sütlü mermer tatlısı tarifi için Safiye Aras  @hayalimdekiyemekler anlatımı için teşekkür ederiz.

Balkabaklı bisküvi tatlısı yapılışı Videolu tarif

Portakallı sütlü mermer tatlısı yapılışı Videolu tarif
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası