Pirinç pilavı nasıl yapılır? Pirinç pilavının püf noktaları nelerdir?

En lezzetli yemeklerin yanına yakışan, kalabalık sofraların vazgeçilmez lezzeti. İşte tane tane tam kıvamında ve tam ölçüsünde pirinç pilavı tarifi.

Türk mutfağında sofraların baş tacı olarak kabul edilen pirinç pilavı, aynı zamanda yapması en zor yemeklerden biridir.  Ancak bazı kurallara uyarak tane tane ayrılan yiyenlerin unutamayacağı pilavlar yapabilirsiniz. İşte sizlere pirinç pilavının püf noktaları

Hemen hemen her akşam yemeğinde kendine yer bulan pirinç pilavı, hanımların en çok yaptığı pilav çeşididir. Buna karşın pek çok kişi pirinç pilavı tutturamamaktan ya da istediği gibi olmamasından şikayet eder. Peki pirinç pilavının en doğru tarifi nasıldır?

En güzel pirinç pilavı nasıl yapılır?

En güzel pirinç pilavı nasıl yapılır?
En güzel pirinç pilavı nasıl yapılır?

Cevabı sizler için hazırladığımız tane tane kıvamında pirinç pilavı tarifimizde…

İyi bir pilav yapmak için her şeyden önce kaliteli bir pirinç seçmelisiniz. Özellikle baldo pirinç bu iş için kullanılan en iyi pirinç çeşitlerinden biridir.

Pilav yaparken kullanılan yağ da pirinç seçimi kadar önemlidir. Pilav tariflerinde genellikle tereyağ kullanılması gerektiği yazar. Evet tereyağı pirinç pilavına ayrı bir lezzet verir.  Tereyağının kızdıktan sonra içine bir miktar sıvıyağ eklerseniz pilavınız daha parlak olacak ve tane tane ayrılacaktır.

Pirinç pilavını yapmadan önce mutlaka duru bir su çıkana kadar yıkamanız gerekir.

Pilav yapmadan önce eğer vaktiniz varsa pirinçleri mutlaka ılık suyun içinde bekletin. Bir-iki saat boyunca ılık suyun içinde bekletilen pirinçle yapılan pilav diğerlerinden lezzet olarak farklı olacaktır.

Pirinç pilavı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de kavurma işleminin doğru bir şekilde yapılmasıdır. Pirinç ne kadar iyi kavrulursa pilavda o kadar iyi olur. Kavurma işlemi kısık ateşte sürekli karıştırılarak yapılmalıdır.

Beyaz bir pilav için olmazda olmazlardan biri de limon suyudur. Beyazlatma özelliği olan limon suyunu bir iki damla şeklinde pilavın suyunu koyduktan sonra damlatırsanız beyaz bir pilav elde edebilirsiniz.
Beyaz bir pilav için olmazda olmazlardan biri de limon suyudur. Beyazlatma özelliği olan limon suyunu bir iki damla şeklinde pilavın suyunu koyduktan sonra damlatırsanız beyaz bir pilav elde edebilirsiniz.

Doğru ölçülerle yapılan bir pilavın kötü olma gibi bir şansı yoktur. Bu nedenle lezzetli bir pilav yapmak için ölçünüze dikkat edin. Pilava konulan su pirinçten yarım ölçü fazla olmalıdır. Örneğin; 2 bardak pirinç kullandıysanız su ölçünüz 2.5 bardak su olmalıdır.  Eğer pirinci suyun içinde beklettiyseniz pirinç ölçüsü kadar su koymanız gerekir.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Nermin Yazılıtaş (@nerminyazilitas)’in paylaştığı bir gönderi ()


İşte pilavınız hazır…

  • Pilava suyunu koyduktan sonra asla karıştırmayın ve kısık ateşte pişmesini bekleyin. Pilavın piştiğinden emin olduktan sonra nemini
Pirinç pilavı nasıl yapılır?  Pirinç pilavının püf noktaları nelerdir?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası