Ezogelin çorbası tarifi Anne usulü Ezogelin çorbası yapılışı

Uzun yıllar öncesine dayanan bu harika çorba, herkes tarafından çok sevilir. Türk mutfağına özgü olan ezogelin çorbası tarifini videolu yapılışı sizlerle.

Her yemeğin kendine özel hikayesi ve ilk ortaya çıkış noktası bulunmaktadır. Yemek tarifleri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Ezogelin çorbası hem lezzeti ile hem de geçmişi ile oldukça harika bir çorbadır.

Ezogelin çorbası tarifi Anne usulü yapılış

Besleyici, pratik ve lezzetli olan bu çorba birçok açıdan da mercimek çorbası ile sürekli bir rekabet halindedir. Oldukça geniş bir alana sahip olan çorba hemen hemen tüm lokantalarda bulunmaktadır. Gaziantep’e bağlı Dokuzyol köyünde yaşamış olan Ezo gelin bu harika lezzeti bizlerin de ulaşmasında etkisi çok büyüktür. Herkesin beğenerek yaptığı ve aynı zamanda herkesin de beğenerek yediği bu harika ezogelin çorbası her dönemde çok önemli bir yere sahip olmuştur. Fakir sofrasından tutun en zenginine kadar herkes tarafından tüketilen bir çorbadır.

Malzemeler

  • 3 Yemek kaşığı pirinç
  • 2 Çay bardağı kırmızı mercimek
  • 2 Yemek kaşığı bulgur
  • 1 Adet kuru soğan
  • 1 Yemek kaşığı tereyağı
  • 6 Su bardağı sıcak su
  • 1 Tatlı kaşığı domates salçası
  • 1 Tatlı kaşığı tuz
  • 1 Tatlı kaşığı nane
Ezogelin çorbası yapılışı
Ezogelin çorbası yapılışı

Ezogelin çorbasının videolu yapılışı

Video tarifi için Zarife Gül Kıraç – @becerikli.anne na teşekkür ederiz.

Geniş bir tencere de sıcak su kaynatılır. 2 çay bardağı kırmızı mercimek, 3 yemek kaşığı pirinç, 2 yemek kaşığı bulgur güzel bir şekilde yıkanıp süzülür. Sonrasında bir tencereye aktarıldıktan sonra 1 tatlı kaşığı tuz tencereye aktarılır. Yaklaşık olarak 35 dakika kadar kırmızı mercimek yumuşayana dek pişirilir. Başka bir tava da 1 yemek kaşığı tereyağı eritilir. 1 adet doğranmış olan küp soğanlar üzerine eklenir. Sonrasında kavrulma işlemi yapılır. Kavrulmuş olan soğanlara 1 tatlı kaşığı kadar domates salçası ve 1 tatlı kaşığı nane eklenir. Ekleme yapıldıktan sonra 2 dakika daha kavrulur.

Salça kokusu gittikten sonra hazırlanan sos olacaktan alınır. Salçalı soğan karışımı da kaynatılmış olan bakliyata eklenerek hızlı bir şekilde karıştırılarak 10 dakika kadar daha pişirilir. Çorbanın taneli olması istenmediği durumlarda ise blender kullanılabilir. İsteğe bağlı olarak pul biber ve limon ile servis edilebilir. Afiyet olsun.

Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası