Kuru cilt bakımı nasıl olmalıdır! Kuru cilt nasıl nemlendirilir?

Kuru cilt yapısına sahip birisiyseniz, sizler için hazırladığımız kuru cilt bakımı nasıl yapılır, nasıl nemlendirilir? sorularının yanıtlarını verdik.

Kuru cilt tipi diğer cilt tiplerine oranla çok daha kolay anlaşılan cilt tipidir. Ciltteki nem oranı az olduğundan cilt yüzeyinde mat bir görüntü hakimdir. Parlama yapmaz ve sivilcelenme problemi görünmez. Gözenek sayısı yok denecek kadar azdır bu sebeple siyah veya beyaz nokta oluşumu da görünmez.

Kuru cilt bakımı nasıl yapılır!
Kuru cilt bakımı nasıl yapılır!

Kuru cilt bakımı nasıl yapılır!

Cilt tipini doğru analiz ettikten sonra cilt bakım ürünlerine ve hatta kozmetik ürünlerine de dikkat etmek gerekmektedir. Yanlış bakım sebebiyle cilt yüzeyinde kızarmalar ve hassasiyet belirtileri görülebilir. Kuru cildin en çok ihtiyaç duyduğu şey nemdir bu sebeple yoğun nem verebilecek ürünler kullanılması gerekmektedir. Nemlendirici tercihi yaparken su bazlı olanlardan ziyade yağ içerikli ürünler tercih edilmelidir. Yoğun nem cildin alt yüzeyinde bulunan kolajen içinde oldukça gereklidir. Kuru cilt kırışıklığa meyillidir tam olarak bu sebeple cildin kolajen ihtiyacının da karşılanması gerekir.

Kuru cilt nasıl nemlendirilir?

Cilde bakım yaparken cildin neye ihtiyacı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır, cilt yüzeyinde pullanma görünüyorsa yoğun nemlendiricilere, kızarma ve kaşıntı görünüyorsa dermokozmetik ürünlerine yönelmeniz gerekiyordur.  Özellikle kış aylarında cilt nemini neredeyse tamamen kaybettiğinden dolayı kullanılan ürünlere karşı reaksiyon göstermesi olağandır.

Cilt bakım ürünü satın alırken nelere dikkat edilmelidir?
Cilt bakım ürünü satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Cilt bakım ürünü satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Cildi olduğundan daha fazla kurutmayacak ve zedelemeyecek ürünler tercih edilmelidir. Yoğun bir şekilde köpüren ürünlerden uzak durulmalıdır. Makyaj temizleme sütleri gibi hafif yapılı ürünler tercih edilmelidir. Alkol içerikli ürünlerden uzak durulmalıdır. Nem maskeleri kuru cilt için oldukça uygundur. İçerisinde büyük parçacıklar bulunan peelinglerden de uzak durulması gerekmektedir. Kolay durulanabilen ürünler tercih edilmelidir. Tonik tercihinde nemlendirici barındıran ürünlere yönelinmelidir..

Kozmetik ürün alırken nelere dikkat edilmelidir?

Zaten kuru olan cilde yoğun ürünler kullanarak iyice matlaştırmak yerine hafif yapılı ürünler tercih edilmelidir. Mat görüntüyü kontrol altına almak için fondöten altına ışıltılı bazlar kullanılmalıdır. Fondöten tercihi yaparken ise içerisinde kesinlikle pudra bulundurmayan nemlendirici içeren hafif yapılı ve ışıltılı fondötenler tercih edilmelidir.

Hangi ürünler tercih edilmelidir?

Bunun yanı sıra bb veya cc krem tarzı renkli nemlendiriciler de kuru cilt tipleri için oldukça uygundur. Cilt yüzeyi yağlanmadığı için cilt makyajının sabitlenmesine ihtiyaç yoktur bu sebeple pudra ürünlerden uzak durulmalıdır. Pudra formda allıklar yerine krem veya likit formda ki ürünler tercih edilmelidir. Bu ürünler daha canlı ve doğal bir görüntüye ulaşılmasını sağlar.

Ayrıca sizler için yardımcı olacağını düşündüğümüz;

Kuru cilt bakımı nasıl olmalıdır! Kuru cilt nasıl nemlendirilir?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası