Cildi doğru nemlendirme önerileri! Cilt tipinizi doğru tanıyın!

Yanlış temizleme ve nemlendirme ürünleri yanı sıra bir çok dış etkenden dolayıda cildimizde sorunlar yaşarız. Cildi doğru nemlendirme önerileri makalemiz ile sizlere bu konuda detaylı şekilde anlattık.

Cildinize en iyi ve en doğru şekilde bakım yapabilmeniz için cilt tipinizi bilmelisiniz. Cildi doğru nemlendirme konusunda herkesin cilt yapısı ve tipi farklı olduğu için değişen bakım yöntemleri ile birlikte ayrıca cildin zamanla değişmesi de mutlaka takip edilmelidir. Cildinizin ne kadar değerli olduğunu bilmenizin yanı sıra ona hakkettiği bakımı da sunmak istiyorsanız cilt tipi konusunda kendiniz için araştırmalar yapmalısınız.

Cildi doğru nemlendirme için öneriler

Cildi doğru nemlendirme için öneriler

Karma cilt yapısı

Karma bir cildin en zor cilt tipi olduğu bilinmektedir. Karma ciltler parlama yaparak özellikle burun, alın ve çene arasındaki T-bölgesinde küçük lekeler oluşturma eğilimi ile ortaya çıkmaktadır.

Kuru cilt yapısı

Cildinizde pullanma ve kabarmalar yaşıyorsanız bu kuru bir cildiniz olduğunu ortaya koyan belirtilerdendir. Kuru cilt asla nem ve yağ barındırmayan bir yapıdadır ve bu nedenle de gergin, elastikiyeti olmayan ve kaşınma eğilimi olan bir duruma sahiptir. Çok çabuk dış etkenlere karşı reaksiyon gösteren kuru ciltler özel bakım gerektiren özelliktedir.

Normal cilt yapısı

İnce gözenekli, esnek ve yumuşak bir cilt yapısı tarif edildiğinde akla normal cilt gelmektedir. Sorunsuz, elastikiyeti olan ve nem dengesini bozulmayan normal ciltlerin bakımı diğer cilt tiplerine oranla daha kolaydır.

Hassas cilt yapısı

Hassas ciltlerin stres ve UV ışığı gibi dış etkilere karşı çok daha fazla duyarlılığı bulunmaktadır. Gergin, kaşınan ve kızarıklık oluşan cilt yapısı ile cildi yatıştırmak konusunda bir çözüm geliştirilmelidir. gelişir. Çok daha fazla özen ve bakım gerektiren hassas cilt yapısına sahip olan herkesin sürekli hassasiyet şikayeti ile cilt doktorlarına gitmesi de yaygındır.

Lekeli cilt yapısı

Lekeli cilt yapısı normalden çok daha fazla sebum üretme ile ortaya çıkan bir durumdur. Stres, genetik yatkınlık ve hormonal dalgalanmalar ile lekelenmelerin yaşandığı ciltlerde kusur gelişme eğilimi de oldukça yaygındır. Lekelenmelerin gerekli bakım yapılmadığı takdirde artarak çoğalması da bu cilt yapısı için en bilinen özelliktir.

Cildi doğru nemlendirme nasıl yapılmalıdır?

Cildi doğru nemlendirme nasıl yapılmalıdır?

Cildi nemlendirmenin etkileri ve faydalarının ne kadar fazla olduğunu hepimiz bilmekle birlikte cildin kalkanı olan nemlendirme özelliğini de doğru yönlendirmek gereklidir. Yanlış bir şekilde nemlendirilen ciltte hiç bir zaman cilt bakımı istenilen düzeyde olmamaktadır. Cildi doğru nemlendirme sadece yaşınıza ve cilt tipinize uygun olan ürünleri seçmeniz ile mümkündür. Aksi takdirde ciltte lekelenme, sarkmalar, kızarıklık, elastikiyet kaybı, reaksiyonlar ve sivilce oluşumu gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Hangi cilt tipine hangi nemlendiriciler kullanılmalıdır?

Hangi cilt tipine hangi nemlendiriciler kullanılmalıdır?

Normal cilt yapısı genellikle yağ ve nem dengesi sorunu olmayan ciltlerdir. Normal ciltlerde yağ ve nem dengesini korumak asıl amaçtır. Zamanla oluşabilecek ince çizgi ve kırışıklıklara karşı da önlem alınması da faydalı olmaktadır. Su bazlı nemlendiriciler kullanarak cildi doğru nemlendirme normal cilt yapısındakiler için idealdir.

Kuru ciltler için ise cildin ihtiyacı olan nemi sağlamak en önemli adımdır. Yağ bazlı nemlendiriciler ve yoğun bakım kremleri kuru ciltler için nem dengesini sağlayan en dorğu cilt bakım ürünleridir.

Yağlı ve karma ciltler çok fazla cilt sorununa neden olan cilt yapısıdır. Hafif formullü oaln cilt nemlendiricileri bu cilt tiplerine önerilirken pudra, kil ya da saf polimer gibi maddeler olan nemlendiriciler yağ dengesini kontrol altına almaktadır. Cilt gözeneklerini tıkamayan doğal nemlendiriciler ile cildi doğru nemlendirme daha doğru bir şekilde en iyi sonuçları vermektedir.

Hassas ciltlerin genelde tahrişe, kızarıklığa ve dökülmelere daha elverişli olması cilt tipi konusunda çok sıkıntılı bir durum yaratmaktadır. Hassas cilt için cildi en doğru nemlendirme ürünleri ise kızarıklığı önleyici maddeler içeren su bazlı nemlendiricilerdir. Bunlar cildi yatıştırarak rahatlatmaktadır.

Lekeli ciltlerin anti aging ürünler ile nemlendirilesi konusunda ciddi ürünler piyasada satılmaktadır. Nemlendirici ürünlerin hyaluronik asit takviyeli olması ve UVA filtreli içeriklerden oluşması daha iyi bakım sağlayan nemlendirici özelliklerindendir.

Cildi doğru nemlendirme ürünü nasıl seçilir

Cilt bakımı 30’lu yaşlardan itibaren önem kazanan bir konudur. Cilt tipi faktörü göz ardı edilmeksizin cilt hücrelerindeki şekil kaybı ile zamanla ince çizgilerin belirginleşmesi bu yaşlarda başlamaktadır. Ciltte esneklik kaybına bağlı sarkma ve gözeneklerde yavaş yavaş bir genişleme ile kendini belli eden ciltte yaşlanma konusunda bu dönemde en doğru nemlendiriciler mutlaka aksatılmadan kullanılmalıdır. İleriki yaşlarda başlayan ciltteki değişimlerin en az hasarlı şekilde oluşmasını bu yaşlardaki doğru bakım yöntemleri ile sağlamak mümkündür. 40’lı ve 50’li yaşlarda ise ciltte belirgin değişiklikler oluşmaktadır. Kolajen üretimi azalarak cilt solgun bir görünüm almaktadır. Bu dönemde retinollü kremleri tercih ederek cilde gençleştirici etki yaratan ürünlerin kullanımı daha doğru ve sağlıklıdır. Yüz ve boyun bölgesi ile dekolte bölgesine özel uygulanan nemlendiriciler ile cildi doğru nemlendirme dış güzelliğiniz için yeterli olacaktır.

Cildi doğru nemlendirme önerileri! Cilt tipinizi doğru tanıyın!
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası