Kepek sorunu neden olur! Kepek problemi çözümü nedir?

Kadın veya erkek fark etmeksizin hemen herkesin başlıca problemlerinden olan kepek sorunu hakkında detaylı bilgiyi makalemizde bulacaksınız.

Cilt hastalıklarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri kepek problemidir. Normal şartlarda insan vücudu kendi derisini yenilediği için, üst kısımda kalan ölü deri dışarı atılır. Fakat bu süreç hızlanırsa ve dışarıya atılan ölü deri miktarı bir anda artarsa kepek sorunu ortaya çıkar. Bu dönemde ölü deriler dışları atılırken kümeler halinde ve gözle görülebilir bir duruma gelirler. Kepek özellikle koyu kıyafetler giyildiğinde daha belirgin bir şekilde fark edilmektedir.

Kepek Sorunu Neden Oluşur?

Halk arasında kepek sorunun ortaya çıkmasında en büyük neden saç kısmındaki derinin kuru olması olarak bilinmektedir. Bunu önlemek içinse saç şampuan ile yıkanır ve daha az sıklıkla yıkama tercih edilir. Çünkü saç yıkandıkça daha da kuruyacağı düşünülmektedir. Fakat bu tedavi yöntemi doğru bir yöntem değildir. Kepek, sadece hücre yenilenmesinin arttığı sırada gerçekleşir. Derimizde bulunan pitrosporum ovele mantarı eğer gereğinden fazla miktarda ortaya çıkarsa kepek problemi ortaya çıkmaktadır. Kepek sorunu fazla terleme, yetersiz temizlik, alerjik hassasiyetler sonucu ortaya çıkabilmektedir. Özellikle gereğinden fazla şeker, yağ ve nişasta tüketimi kepek sorunu oluşmasında en büyük etkenlerdendir. Ayrıca saça şekil vermek için kullanılan saç spreyi, jöle ve saç jeli uzun süreli kullanımlarda kepek problemi yaratmaktadır. Yaz ve kış günlerinde takılan sıkı şapkalar ve saçın sık sık yıkanmaması da kepek problemi ortaya çıkarmaktadır.

Kepek Sorunu Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Kepek Sorunu Önleme Yöntemleri Nelerdir?
Kepek Sorunu Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Erkeklerde ve kadınlarda yaşanan yoğun kepek sorununu, düzenli olarak kullanılan kepek şampuanları ile yavaşlatmak veya durdurmak mümkündür. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise kullanılan kepek şampuanından sonra saçın çok iyi bir şekilde durulanmasıdır. Kişi eğer sadece saç kısmında kepek problemi yaşamıyor, kaş ve sakallarında da aynı sorun var ise uzman bir doktora görünmesi gerekmektedir. Kepek oluşumunda etkili olan karbonhidrat ve yağ asitlerine karşı bol bol B vitamini tüketmek gerekmektedir.  Kepeği önlemenin ve gidermenin en iyi yolu, saçın sık sık yıkanmasıdır. Düşünülenin aksine saçı sık sık yıkamak kepek problemini artırmaz. Kepek şampuanı ile 5 gün içerisinde kepek sorunu çözülebilir. Eğer kepek şampuanı 5 gün içerisinde gözle görülür bir sonuç vermezse, vakit kaybetmeden uzman bir doktora gösterilmelidir. Ayrıca yeterli ve düzenli uyku kepek sorununun oluşmasını önlemektedir. Güneşe çıkarken kafanıza şapka takmadan çıkmanız saçınızın güneşlenmesini sağlamaktadır. Eğer yeterli güneşlenme ortamına sahip değilseniz, bir güneş lambası ile bu güneşlenmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede kepek sorunun oluşmamasını sağlamak mümkün olabilir.

Kepeğin Mevsimlere Göre Değişimi

Kepek problemi özellikle kış aylarında çok daha fazla rastlanan bir problemdir. Kış aylarında üşümemek için takılan şapka ya da yağmurda ıslanmak kepek oluşumunda en önemli faktörlerdendir. Kış aylarında saçların daha az yıkanması ya da yıkanan saçın daha az durulanması, şampuan kalıntılarının olmasına neden olur. Bu da kepek problemini tetikler. Kış aylarının kepeğe bir diğer etkisi ise soğuk havadır. Soğuk havanın etkisi ile saçlarda kepek oluşumu artmaktadır. Ayrıca saçın yıkanmasından sonra yüksek sıcaklıklar ile saçı kurutmak kepek oluşumunda bir etkendir. Fakat yaz aylarında güneşin etkisine karşı gerekli önlemler alınırsa kepek sorunu yok denilecek kadar az görülür. Dikkat edilmesi gereken nokta hem kışın hem de yazın kepeği önlemek için gerekli önlemlerin alınmasıdır. Aksi halde kepek sorunu her mevsimde görülebilir. Ayrıca eğer sık sık kepek sorunu ile karşılaşıyorsanız kepek önleyici şampuanlar kullanmak bu sorun ile karşılaşmamanız için büyük bir önlem olacaktır.

Kepek sorunu neden olur! Kepek problemi çözümü nedir?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası