Kabızlık neden olur? Kabızlığın belirtileri nelerdir?

Kabızlık, insanların bağırsaklarının boşaltmayı zorlandığı veya bağırsak hareketlerinin yavaşladığı bir durumdur. Kabızlık genellikle basit diyetler ve yaşam tarzı değişiklikleri yaptıktan sonra çözülür. Kronik (kalıcı) kabızlık daha ciddi bir sağlık durumunun belirtisi olabilir.

Kabızlık, gerek yanlış beslenme gerekse hareketsiz yaşam nedeni ile ortaya çıkan ve çok sık gözlenen bir sindirim sistemi bozukluğu olarak bilinir. Kabızlık, kişilerin yaşam kalitelerini düşürerek sosyal yaşantılarını devam ettirmelerine engel olur. Peki, son derece ciddi bir rahatsızlık olan kabızlık neden olur? Kabızlığın belirtileri nelerdir? Kabızlığa hangi besinler iyi gelir?  İşte tüm bu soruların cevapları makalemizde…

Tıp dilinde konstipasyon adıyla bilinen kabızlık, en genel tanımı ile bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sonucu dışkının sertleşerek dışarı atılamaması durumudur. Kabızlığın nedenleri arasında en çok bilineni ise vücuda yeterli miktarda sıvı girmemesidir. Ayrıca lifli gıdalar tüketmemek ve hareketsiz yaşam da kabızlığı en çok tetikleyen nedenler arasındadır. Bunlarla beraber sindirim sisteminde var olan farklı rahatsızlıklar, iltihaplı bağırsak hastalıkları, bağırsaklarda oluşan polipler, antidepresanlar ve gebelikte de kabızlığı neden olabilir.
Kabızlık, dışkı bağırsaklardan çok yavaş hareket ettiğinde veya rektumdan kolayca dışarı atılamadığında (geçmediğinde) oluşur, bu da dışkı sertleşip kurumasına neden olabilir.
Kabızlıkta belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Ancak bazı kabızlık belirtileri pek çok kişide aynı şekilde gözlemlenir.
Kabızlıkta belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Ancak bazı kabızlık belirtileri pek çok kişide aynı şekilde gözlemlenir.
Kabızlığın belirtileri ve işaretleri şu şekilde sıralanır: 
 • Eskiye oranla daha az tuvalete çıkma
 • Karnın alt bölgesinde şiddetli ağrı
 • Şişkinlik
 • Devamlılık arz eden mide bulantısı
 • Dışkının normalden sert olması
 • Dışkılama esnasında zorlanma
 • Kuru, topaklı veya sert dışkıya sahip olmak

Aşağıdakileri yaşıyorsanız ya da uygularsanız, doktorunuza danışmalısınız:

 • Dışkıda kan
 • İshal ile alternatif kabızlık
 • Diyet değişiklikleri yaptıktan veya diğer ilaçları denedikten sonra devam eden kabızlık
 • Karın ağrısı veya kabızlık ile şişkinlik
 • Zayıflamaya çalışmadan kilo kaybı.

Kabızlık için hangi önlemlerin alınması gerekir? 

Eğer sık sık kabızlıktan şikayet ediyorsanız hayat tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Çünkü hatalı beslenme alışkanlıkları ya da gün içinde uzun süreleri hareketsiz kalmak kabızlığa neden olur.
Kabız olmamak için bol lifli besinlerden oluşan bir diyet uygulamalısınız. Meyve, sebze ve kepekli gıdalar bu konuda en büyük yardımcınız olabilir. Eğer kabızsanız yumurta, et ve peynir gibi besinler az tüketmelisiniz.
Non steroidal antienflamatuar ve asetilsalisilik asit içeren bazı ağrı kesicilerde kabızlığı neden olabilir. Eğer kabız olmak istemiyorsanız kullandığınız ağrı kesicilerin kabızlığa neden olan maddeler içermediğinden emin olmalısınız.
Kabızlıktan şikayet ediyorsanız karın egzersizi yaparak bu dertten kurtulabilirsiniz. Ayrıca, yürüyüş yapmak da kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.
Kabız olmayı engellemenin en önemli yolu ise tuvalete gitmeyi ertelememektir. Tuvaletiniz geldiğinden nerede olursanız olun mutlaka tuvalete gidin. Dışkılamanın ertelenmesi kabızlığın ortaya çıkmasına neden olur.
Kabız olmayı engellemenin en önemli yolu ise tuvalete gitmeyi ertelememektir. Tuvaletiniz geldiğinden nerede olursanız olun mutlaka tuvalete gidin. Dışkılamanın ertelenmesi kabızlığın ortaya çıkmasına neden olur.

Kabızlığı önlemek için ne yapmalıyız?

Diyet ve yaşam tarzındaki basit değişiklikler kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir:

 • Buğday kepeği, yulaf, keten tohumu, kuru erik, brokoli, ravent, kivi, mısır ve kurutulmuş meyveler gibi diyet lifi alımını arttırın.
 • Daha az işlenmiş gıda, süt ürünleri ve düşük miktarda lif içeren etleri yiyin
 • Bol miktarda sıvı, özellikle de su için, alkol ve kafeinden kaçının.
 • Günlük yürüyüşe çıkın veya koşun
 • Bağırsak hareketini geciktirmeyin – dürtü hissettiğinizde devam edin
 • Bağırsak hareketi yaparken gerilmekten kaçının
 • Düzenli, telaşsız bir bağırsak alışkanlığı geliştirmek
 • Stres ve kaygıyı en aza indirin.

Kabızlığa hangi besinler iyi gelir?

Kabız olduysanız yapmanız gereken en önemli şey bol bol su içmektir. Günde en az 2 litre su içmelisiniz.
Lif içeriği oldukça yüksek keten tohumu tüketmek kabızlığın geçmesine yardımcı olur.
Kivi, ıspanak, üzüm ve incir de kabızlığın ortadan kalmasına yardımcı olan besinler olarak bilinir.
Kabızlığın tedavisi nasıldır?
Kabızlığın tedavisi nasıldır?

Kabızlığın tedavisi nasıldır?

Kabızlığı olan çoğu insan için, ilk tedavi, dışkıda bağırsakların hareketini hızlandırmak için diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Bu değişiklikler şunları içerir:

 • Diyet lifi ve sıvısının alımının arttırılması
 • Günlük egzersiz
 • Kabız yapan yiyecek ve içecek tüketimini azaltmak.

Müshil almak tıbbi gözetim olmadan önerilmez. Düzenli olarak kullanılmamalı ve kabızlığınız geçtikten sonra bırakılmalıdır. Düzenli alındığında laksatifler bağırsaktaki doğal kas tonusunu azaltabilir ve bu nedenle kabızlık için risk faktörü olabilir.

Yenidoğan bebeklerde kabızlığın nedenleri

Yenidoğan bebeklerde kabızlığın nedenleri 
Yenidoğan bebeklerde kabızlığın nedenleri
Yenidoğan bebeklerde kabızlık yaygın bir rahatsızlıkdır. Genellikle anne sütü veya suni süt tozu formunda beslenirler. Lif alımının olmaması kabızlık sorununa yol açar. Bazen bebek de sonunda kabızlığa yol açan aşırı gevşek hareketlerle çok acı çeker. Aslında, anne tarafından süt ürünlerinin tüketimi yeni doğan bir bebekte kabızlığa yol açmaktadır. 6 aylıktan küçük bir bebek, kabızlık çekiyorsa doktora başvurmalısınız. O halde bebeklerde kabızlık sorunuyla nasıl başa çıkabileceğimizi bulalım.

Bebeğin kabız olduğuna dair işaretler nelerdir?

Bebeklerde kabızlık sorununu gösteren birçok işaret vardır. Aşağıda listelenen birkaç yaygın neden şunlardır:

 • Kaka yaparken çok ağlayan bebek
 • Bebeğin karnı sertse.
 • Kaka genellikle kötü kokuyorsa.
 • Kabız dışkı nedeniyle anüs etrafında döküntüleri veya yırtılma izleri. Çok acı verir ve bebeği çok ağlatır.

Bebeğiniz kabızlık çekiyorsa ne yapmalısınız? 
Diğer bebeğin süt formülünü değiştirmeye çalışmalıdır. Annenin bile bebekteki kabızlıkla mücadele etmek için beslenmesinde lifli yiyecekleri kullanmaya çalışması gerekir. Bunun yanı sıra, bir doktora danıştıktan sonra bebeğinize katı yiyecekler verin. Bu kesinlikle kabızlık probleminden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Anne, çocuğu besliyorsa beslenmesine iyi bakmalıdır. Üstelik problemden kurtulmak için diyette armut, brokoli vb. Bebeğinizin iyi nemlendirildiğinden emin olun; bu nedenle bebeğin beslenmesine meyve suları ve su ekleyin.

Ancak, uygun bağırsak hareketini sağlamak için çocuğun karnına doğru masaj yapmaya çalışmalısınız. Aslında, bebeğinizin biraz egzersiz yapmasını sağlayın. Yeni doğmuş bebekler sürekli olarak yatağa uzanır ve bu da yiyecekleri sindirmek ve dışarı atmak için zorlaşır. Ancak, herhangi bir işlem yapmadan veya diyette değişiklik yapmadan önce, doktora danışmanız ve ne yaptığınızdan emin olmanız önerilir.

Kabızlık neden olur? Kabızlığın belirtileri nelerdir?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası