Kabızlığa iyi gelen 7 lifli yiyecek

Bir çok insanın özellikle kadınların ve yaşlıların % 66’sı kabızlıktan muzdarip. Kabızlık birçok etken ile birlikte diyet, stres, ilaç ve dehidrasyondan etkilenen çok faktörlü bir durumdur. Kabızlığa iyi gelen 7 lifli yiyecek önerimizle kısa sürede bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Kabızlık genel manada dışkının normalin üstünde katılaşması ve iki dışkılama arasındaki sürenin uzun olması olarak tanımlanabilir. Neredeyse tüm insanlarda görülen bir hastalıktır. Kabızlığı hafifletmek ve önlemek için, özellikle kabızlığa iyi gelen 7 lifli yiyecek tüketerek kısa sürede bu hastalığı atlatabilirsiniz.

İshalin tam tersi bir hastalıktır. İshalde dışkı aşırı sıvı ve sürekli tuvalete çıkma isteği varken, kabızlıkta dışkı normalin üstünde katıdır ve tuvalete çıkma sıklığı çok düşüktür. Kabızlığın ortaya çıkmasının esas nedeni; bağırsak hareketlerinde yavaşlamaların meydana gelmesidir. Yani sinirim sisteminin tam olarak çalışamaması. Kabızlık ilk başlarda basit bir sorun gibi gözükse de eğer durum ilerlerse yani kabız olma süresi artarsa veya dışkılayamama gibi bir sorun ortaya çıkarsa, dışarıya çıkamayan dışkıdan ötürü vücut zehirlenebilir. Bu da ciddi sorunlara yol açabilir.

Kabızlığın ana nedenlerinden birisi sıvı tüketiminin düşmesi ve düzensiz beslenmedir. Süt ürünleri çok fazla tüketildiği taktirde ortaya kabızlık sorunu çıkmaktadır.

Kabızlık belirtileri nelerdir?

Kabızlık belirtileri kolay anlaşılır. İlk belirti elbette tuvalete çıkamama ve dışkının sert olmasıdır. Bunun dışında karın ağrısı ve karın bölgesinde şişlik oluşması da sık görülen bazı belirtiler arasındadır. Bazı durumlarda kişinin ateşi de yükselebilir.

Ciddi boyutlarda tehditlere sebep olan bu hastalığa karşı tüketilebilecek pek çok yiyecek vardır. Bunlar genel olarak bitkisel yiyeceklerdir.

Kabızlığa iyi gelen 7 lifli yiyecek

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler hakkında bilgi vermeden önce şunu belirtmekte fayda var. O da şudur ki; bol bol su tüketilmesi gerekilir. Kabızlığın esas sebebi düşük sıvı tüketmek olduğu için su tüketmek burada kabızlığı gidermede gayet etkili olacaktır.

Kabızlığa iyi gelen 7 lifli yiyecek ise şöyle sıralayabiliriz;

Kabızlığa iyi gelen 7 lifli yiyecek
Fasulye ve Baklagiller

l Fasulye ve Baklagiller: Lif bakımından gayet zengin olan fasulye ve diğer baklagillerin tüketilmesi kabızlığa karşı koymakta iyi birer yardımcı olacaktır kişiye. Bu tip besinler bağırsakların yumuşamasını ve genişlemesini sağlar. Ancak her şeyin azı karar çoğu zarar mantığı burada da devreye giriyor. Fasulye ve diğer baklagilleri çok fazla tüketmek gaz oluşumuna sebep olacaktır. Buna bağlı olarak kişide şişkinlik olacaktır ve bu da biraz sancıya ve ağrıya sebep olacaktır.

l Kayısı: Yaz aylarında sindirim sitemine destek olmak için yemeklerden sonra tüketilen kayısı, kabızlığı gidermede de etkili bir meyvedir. Yaz aylarında yaş kayısı tüketilebileceği gibi, kayısı yetişmeyen kış aylarında da kuru kayısı tüketmek aynı sonucu verecektir. Ancak kuru kayısıyı tüketme şekli biraz farklıdır. Kuru kayısıları süt ile birlikte kaynatmak kabızlığın giderilmesinde etkili olacaktır. Bunun dışında 5-6 adet kuru kayısıyı sıcak bir suyun içinde 1 saat kadar bekletip yemek de kabızlığa karşı koymada etkili olacaktır.

Kabızlığa iyi gelen 7 lifli yiyecek
İncir

l İncir: Lif içeriği gayet zengin olan incir bağırsaklarda bulunan toksik maddelerin atılmasında gayet etkili olduğu gibi, bağırsak hareketlerini de destekleyerek kabızlığa karşı etkin bir mücadele sürdürür.

l Ispanak: Vitamin ve mineral yönü ile gayet zengin bir besindir. Bunun yanında hazmı kolaylaştırıcı özelliği de mevcuttur. Kabızlığa karşı kullanıldığı zaman da bağırsak hareketlerini tetikler ve daha kolay tuvalete çıkmayı sağlar.

l Lahana: Lif bakımından gayet zengin bir besindir lahana. Lif içeriği zengin olduğundan ötürü de kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

l Zeytinyağı: Pek çok hastalığın tedavisi için kullanılan bir besindir zeytinyağı. Saç bakımı, cilt bakımı gibi pek çok alanda da kullanılır. Kabızlık çeken kişiler için de zeytinyağı güzel bir kurtarıcı olacaktır. Hazmı kolaylaştıran bir besindir.

l Pırasa: Mide ve bağırsak sorunlarına karşı kullanılan pırasa, kabızlığa karşı da kullanılabilir. Zeytinyağı veya pirinç ile birlikte pişirip tüketmek kabızlığa karşı koyacaktır.

Kabızlığa iyi gelen 7 lifli yiyecek
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası