Gripten korunmak için ne yemeli? 2 vitamin deposu tarif

Sonbahar ve kış aylarının yaklaşması ile grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıkları başladı. Gripten korunmak için tüketilmesi gereken yiyecekler nelerdir?

Sonbahar ve kış aylarında grip olmamak için iyi beslenip bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız. Sizin için gripten korunmak için neler yemek gerektiğini bir araya getirdik.

Gripten korunmak için neler yemeliyiz?

1. Limon

Mükemmel bir gıda maddesi olan limon, kolayca bulunur ve C vitamini bakımından çok zengindir. Grip ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı mücadele etmek için limonu beslenmenizden eksik etmeyin.

2. Zencefil

Zencefil, birçok antiviral ve immünomodülatör özelliğe sahiptir. Antimikrobiyal bir etkiye sahiptir ve bağırsak geçişini teşvik eder. Terlemeyi tetikler ve toksinleri vücuttan temizler. Bu grip önleyici gıda maddesini aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir. Yetişkinler günde 10 gram çocuklar ise günde 5 gram şeklinde tüketebilir. Zencefil gripten ve soğuk algınlığından korunmak için çok etkili bir çözümdür.

3. Sarımsak

Sarımsak, doğal ve güçlü bir antiviral ajandır. Grip önleyici gıdalar arasında en popüler olandır. Gripten korunmak için günde bir diş sarımsak yenmesi önerilir.

4. Badem

Badem
Badem

Badem, hücre zarlarını güçlendiren ve virüslere karşı dirençlerini geliştiren bir E vitamini kaynağıdır. Günde bir 5-10 adet badem giyerek kendinizi gribe karşı koruyabilirsiniz.

Gripten korunmak için zencefil ve limon çayı tarifi

Gripten korunmak için zencefil ve limon çayı tarifi
Gripten korunmakta zencefil ve limon çayı tarifi

Bir bütün limon ve 3 cm kadar bir zencefil parçasını kaynar suya atın. Ardından suyun içine bir çay kaşığı bal ekleyin. 1 -2 dakika demlenmesini bekleyin. Çayınızı karanfil, tarçın çubuğu, yenibahar ve nane ekleyerek de tatlandırabilirsiniz. İlk soğuk algınlığı semptomları ortaya çıktığında, bu çayı içmek enfeksiyonun ilerlemesini önleyebilir. Zencefil çayı soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir ve iyileşmeyi hızlandırır. Gripten ve soğuk algınlığından korunmak için günde bir zencefil çayı içmek etkili bir yoldur.

Gripten korunmamız için vitamin deposu tarifi

3 adet limon, yarım kesilmiş yarım kilo kuru kayısı kayısı, yarım kilo kuru erik veya kuru üzüm, 200 gram badem veya ceviz, 1 su bardağı bal ve 3 diş sarımsak. Kuru meyveleri, limonu, ve sarımsağı küçük parçalar halinde doğrayın. Bademi de ezip balı ekleyin. Bu karışımı dolapta saklayabilirsiniz. Her gün yemeklerden önce hazırladığınız bu karışımdan bir çay kaşığı alın. Kış aylarında gripten korunmamız için size etkili bir destek sağlayacaktır.

Gripten korunmak için ne yemeli? 2 vitamin deposu tarif
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası