Ergenlik kız çocuklarında ne zaman başlar: 9-10 Yaş

Uzmanlara göre kız çocukları 9-10 yaşlarında ön ergenlik provasına başlıyor. Bu süreçte sizi neler bekliyor? Her şeye ‘’Evet’’ diyen kızınızdan her fırsatta ‘’Hayır’’ duymaya hazır mısınız?

Ön ergenlik provası

Uzmanlara göre kız çocukları 9-10 yaşlarında ön ergenlik provasına başlıyor. Bu süreçte sizi neler bekliyor? Her şeye ‘’Evet’’ diyen kızınızdan her fırsatta ‘’Hayır’’ duymaya hazır mısınız? Sizin görüşleriniz yerine arkadaşlarının görüşlerini mi önemsiyor? Kızınızı kendinizden uzaklaştırmadan, bu durumla başarılı bir şekilde baş etmek için neler yapılmalı? Anlatalım.

Ergenlik provası kız çocuklarında ne zaman başlar
Ergenlik provası kız çocuklarında ne zaman başlar

Kızınız büyüyor. Bu yaşa kadar dizinizin dibinden ayrılmayan kızınızın hayatında en önemli şey okuldaki arkadaş grubu haline gelmeye başlıyor. Onların ilgisini çekmek, sevilmek, onaylanmak için şimdiye kadar görmediğiniz şeyleri yapmasına hazırlıklı olmalısınız. Saçlarına ve kıyafetlerine aşırı düşkün hale gelebilir, saçlarına mor boncuk kaynak yaptırmayı bile düşünebilir. Ağızlarından daha önce duymadığınız ‘’kızım, kanka, hadi bye canım’’ gibi acayip sözler çıkabilir. Arkadaşlarının ilgisini çekmek kıyafetleri almak için her hafta sonu AVM’ye gitmek isteyebilir. Arkadaşının tişörtünün aynısını size aldırabilir, hatta mağazada tükenmiş ise internetten bulmanız için hayatı dar edebilir.

Bir-iki sene öncesine kadar en sevdiği çizgi film karakteri basılı tişörtü elinin tersiyle itebilir, çok çocuksu bulabilir. İzlemeye bayıldığı çizgi filmlerden fenalık geldiğini, eskiden zevkle okudukları hikaye kitaplarından sıkıldığını duyabilirsiniz. Daha geçen yıl bayılarak açtığı doğum günü hediyelerine burun kıvırabilir, hatta neyin alınacağını kendisi karar vermek isteyebilir. Bunları yaşamaya hazır mısınız? Yoksa zaten yaşıyor musunuz?

Sosyal Medyayı Keşif
Sosyal Medyayı Keşif

Sosyal Medyayı Keşif

Ergenlik döneminde kızınız arkadaş grubundan dünyada sosyal medya diye bir şeyin olduğunu öğrenir. Günümüzde ebeveynlerin ortak kaygısı, sosyal medyanın çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri. Bilinçli anne-babalar olduğunuzu düşünerek 9-10 yaşındaki çocuğunuza Facebook, Instagram, Tik Tok hesabı veya Youtube kanalı açmadığınızı umalım. Uzmanlar her fırsatta sosyal medya ile çocuğunuzun erken dönemde tanışmasının zararlarından bahsediyor, bunun da farkındasınız diyelim. Bu yaştaki çocuğa zaten cep telefonu da almadınız. Telefonu eline tutuşturup evde kendi işinize de bakmıyorsunuz. Kendinizce her türlü önlemi aldınız. Ama yine de çocuğun sosyal medya merakının önüne geçemiyorsunuz değil mi? Çünkü okulda her gün bundan bahsediliyor.

Evde sosyal medya kullanımında yaş sınırı koysanız bile, çocuğunuz arkadaşlarının takip ettiği kanallardaki videolarına göz atmak isteyebilir. Farkında olmadan ergenlik provasında olan çocuğunuz ısrarla cep telefonunuza dadanıyor ise nedeni büyük ihtimalle okulda arkadaşlarından dinlediği youtuber’ların videolarını izleyerek onların sohbetlerine ortak olmak istemesidir. Hatta like’layıp altına yorum yazarak daha havalı görünmeyi düşünüyor olabilir. Yapılan çekilişlere katılmak isteyebilir.

Cep telefonunu vermeyerek keskin bir karşı çıkış sergilerseniz, çocuğunuz engellenme hissiyle sizden yavaş yavaş uzaklaşmaya başlar. ‘’Senin de annen-baban hiçbir şeye izin vermiyor’’ diyen bazı arkadaşlarının yönlendirmesi ile gelecekte sizden daha çok arkadaşlarına değer veren bir birey haline gelmeye başlar.

Çocuğunuzu Kendinize Yakın Tutun
Çocuğunuzu Kendinize Yakın Tutun

Çocuğunuzu Kendinize Yakın Tutun

‘’Ne yapılmalı?’’ sorusunu şu yaklaşımı önerebiliriz; öncelikle çocuğunuzu anlamaya çalışın.  Sizinle konuşmaktan, isteklerini anlatmaktan ve en önemlisi doğruyu söylemekten korkmasın. Ön yargısız yaklaşın. Öyle ki size gelip ‘’Okul arkadaşlarım bu kanalı hep anlatıyor, bende çok merak ediyorum’’ demekten çekinmesin. Youtube’a bakmak istediğinde oturun birlikte bakın, böylece zararlı içeriklere girmesini de önlemiş olursunuz. Çocuğunuzu ve sosyal medya kullanıcısı arkadaşlarını direk eleştirmeden ufak ufak bu medyanın zararlarından bahsedin. Ama konuştuğunuz dile dikkat edin, kendini rencide olmuş ve eleştiri yağmuruna tutulmuş hissetmesin. Anne-baba olarak çocuğunuzun arkadaşlarını da kendinize rakip gibi görmeyin. Evet, ilgisi sizden onlara doğru kaymış olabilir ama kızınızı kendinize yakın tutmak olumlu davranışlarınıza bağlı olarak halen sizin elinizde. Arkadaşlarını da eleştirebilirsiniz ama üslubunuza dikkat ederek.

Çocuğunuzu çok seviyorsunuz ama büyüdükçe sosyalleşmenin etkileri kişiliğine yansıyacak, bunu unutmayın.

Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası