Çocuklar için sabah kahvaltısının önemi nedir?

Çocuklar için sabah kahvaltısının önemi her gün düzenli bir şekilde yapıldığında, gelişimini olumlu yönde etkileyen en önemli unsurdur. Düzenli beslenme ile çocuğun alacağı sağlıklı beslenme en kolay kahvaltı ile başlar.
Bu yazımızda çocuklarımızın beslenme düzeni sizler için ele aldık.

Hayatta en değer verdiğimiz çocuklarımızın beslenme düzeni okul yaşamında önemli bir yer tutar. Çünkü eğitim hayatında başarılı olabilmenin yollarından biri de çocukların beslenme düzenidir. Özellikle çocuklar için sabah kahvaltısının önemi bu düzenin ilk basamak taşıdır. Bundan dolayı okul döneminde çocukların yediği içtiği şeyler tüm velileri yakından ilgilendirmektedir. Öte yandan okul kantinlere yiyecek ve içecekler bakımından yeni düzenlemeler getirilse de hiçbir anne baba çocuklarının okul kantininden abur cubur yemelerine kolay kolay izin vermez ya da rızaları olmaz.

Çocuklar için sabah kahvaltısının önemi nedir?

Bir üst satırlarda sabah kahvaltısı için düzenli beslenmenin ilk basamağı olduğundan bahsetmiştik. Bundan dolayı sabahları çocuklara kahvaltıyı muhakkak yaptırın. Türkiye’de çocukların yüzde ellisi maalesef kahvaltı yapmamaktadır. Bu gerçekten dikkate değer bir orandır. Ebeveynler olarak kesinlikle kahvaltıyı ihmal etmeyiniz.

Öte yandan birde sabahları çocuklara karbonhidratlı gıdaları yedirmemeye özen gösteriniz. Çünkü karbonhidratlı gıdalar çocukların kan şekerini düşürmesine neden olmakta bu da konsantrasyon bozukluğuna yol açmaktadır. Bu duruma uzmanlarda uyarı yaparak dikkatleri bu konu üzerine çekmektedir. Ayrıca çocukların evden okula gidecekleri ve okulda geçirecekleri zaman diliminde anneler mutlaka çocuklarına beslenme çantası hazırlamalıdır. Beslenme çantasında mutlaka olması gereken besinlerden birisi de kuru meyvelerdir. Asla çantaya abur çubur ve çikolata, bisküvi tarzı yiyecekler koymayınız. En güzeli bir mevsim meyvesi, bir sandviç ve kurumuş meyveler olabilir.

 Çocuklar için sabah kahvaltısının önemi
Çocuklar için sabah kahvaltısının önemi

Evde Kahvaltı Yapmadan Çocukların Dışarı Çıkmasına İzin Vermeyin

Ebeveynler olarak çocuklara kahvaltıyı mutlaka evde yaptırın. Hatta çocukları kahvaltı yaptırmadan evimizden göndermeyelim. Ayrıca sabah kahvaltısı yumurta, peynir, süt gibi protein ağırlıklı olmalıdır. Kahvaltılar arasında en iyisi menemendir. Çünkü menemende hem yeşillik var hem yumurta var hem de protein ağırlıklı olması bakımından sabahları tercih edilebilecek en güzel kahvaltıdır aslında. Ayrıca bunun yanında varsa süt iyi olur. Süt olmasa da bir açık çay iyi olur. Yalnız en ideal kahvaltı peynir türleri, haşlanmış yumurta, menemen, sebzeli omlet olarak bildiğimiz klasik kahvaltıdır. Ekmek olarak tam tahıllı olanı tüketmemiz en isabetli davranış olacaktır. Sonuç olarak çocuğa mutlaka kahvaltıyı evde yaptırıyoruz.

Eğer çocuğa evde kahvaltı yaptırmazsanız çocukta okula aç gidecek ve acıktığı zaman açlığını kantindeki yiyeceklerle giderecektir. Doğal olarakta çocuğun kan şekeri 20 dakika sonra düşmeye başlayacak ve ders sırasında konsantrasyon bozulması, halsizlik ve uyku halleri baş gösterecektir.

Hazır Paketli Gıdalar Obezite Nesile Zemin Hazırlıyor

Çocuklar Için Sabah Kahvaltısının Önemi Nedir?
Çocuklar Için Sabah Kahvaltısının Önemi Nedir?

Günümüzde hazır paketli gıdalara yoğun bir hayli fazla. Özellikle çocukların keklere, cipslere ve hamburger tarzı yiyeceklere olan ilgi maalesef bir hayli yüksek düzeydedir. Bu durum ise çocukların ileride obezite olmalarına bir ön ayak olmuş oluyor. Yani zemin hazırlanmış olunuyor. Bu gibi durumlarda çocukların beslenme çantası bir hayli önem kazanmış oluyor. Burada görev ebeveynleri düşmektedir. Bundan ötürü beslenme çantaları içi kuru meyve, kuru yemiş gibi besinleri koymaları son derece önemli. Bunlar beslenme çantasında olmadığı çocuk okul kantinine yönelip sağlıksız olan paketli ürünlere talip olacaktır. Bu hazır paketli ürünlerde kilo alımına, obeziteye, karaciğer yağlanması ve şeker hastalığına kadar davetiye çıkarmaktadır. ,

Çocuk okulda veya eğitim hayatında dersleri iyi olması ve başarıyı yakalaması adına sabahları onlara kahvaltıyı evde yaptırılmalı ve beslenme çantası sağlıklı besinlerle zenginleştirilmelidir. Sonuç olarak çocukların sağlıklı gelişimi ve eğitim yaşantısında kahvaltı önemli bir yer tutar

Çocuklar için sabah kahvaltısının önemi nedir?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası